Finanšu ministrija noraida izskanējušos pārmetumus par līdz galam nenoregulēto likumdošanu pievienotās vērtības nodokļa piemērošanai sūtījumiem no trešajām valstīm.
Likuma grozījumi, kas regulē pasta sūtījumu vērtībā virs 10 eiro (7 latiem) no trešajām valstīm aplikšanu ar PVN nodokli, ir pieņemti un stājušies spēkā un nekādi sīkāki likuma piemērošanas noteikumi nav nepieciešami un netiks gatavoti, aģentūrai LETA uzsvēra FM Komunikāciju nodaļas vadītāja Baiba Melnace.
Pēc viņas teiktā, muitas vienveidīgas darbības nodrošināšanai ir izdoti nepieciešamie iekšējie Valsts ieņēmumu dienesta dokumenti (piemēram, par izmaiņām, pieņemot fiziskās personas mutiski izteiktu deklarāciju, VID rīkojums par vienotā administratīvā dokumenta aizpildīšanā izmantojamajiem kodiem u.c. informācija), ar tiem iepazīstinātas visas muitas struktūrvienības, kā arī informēts Latvijas Pasts un kurjerpasti.
Tādēļ var droši apgalvot, ka nav dokumentu nepilnību, ko novērst, bet gan konkrētajā gadījumā deklarants nav bijis pietiekami kompetents un diemžēl maldinājis klientu, komentējot internetā publiskotās sūdzības, sacīja Melnace.
Viņa arī solīja, ka FM turpmāk pievērsīšot vēl papildu uzmanību šai konkrētajai situācijai un PVN piemērošanai pasta sūtījumiem.
Internetā iepriekš parādījās kādas pircējas sūdzība par to, ka muita atņēmusi no ASV sūtītus zābakus jauna likuma dēļ.
Decembra sākumā ASV interneta veikalā iegādātie zābaki izrādījušies par mazu un nosūtīti atpakaļ apmaiņai. 3.janvārī pienākuši apmaiņas zābaki, tomēr izrādījies, ka tie ir aizturēti, gaidot muitas un nodokļu nomaksu.
Pircēja noskaidrojusi, ka esot stājies spēkā jaunais likums, ka par visām precēm, kas ienāk no valstīm ārpus Eiropas Savienības un ir vērtībā virs 10 eiro, jāmaksā jaunais 22% PVN, kā arī precēm, kas ir vērtībā virs 150 eiro (105 latiem), – papildus vēl muitas deklarēšana pasākumi. Tomēr samaksāt nepieciešamo nodokli pircējai nav izdevies, jo sazvanītais atbildīgais deklarants paskaidrojis, ka diemžēl jaunais likums ir pieņemts, taču nav pieņemta un apstiprināta kārtība par šiem jaunajiem maksājumiem, kā tos iekasēt, – tāpēc visi sūtījumi tiks aizturēti viņu noliktavā, kamēr šī kārtība tiks pieņemta.
Savukārt VID Komunikācijas nodaļā uzsvērts, ka šis minētais starpgadījums nav noticis muitā, bet gan uzņēmumā, kurš sniedz kurjerpasta pakalpojumus, – UPS, tādēļ, lai iegūtu plašāku informāciju, aicina sazināties ar minēto uzņēmumu.
Ja sūtījums ir nācis no valsts, kas nav ES dalībvalsts, tad, pārsniedzot noteiktas naudas summas, ir jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis (ja vērtība ir virs 10 eiro) vai muitas nodeva (ja vērtība ir virs 150 eiro). Sūtījumu var izņemt, kad persona to ir deklarējusi VID un samaksājusi nodokļu maksājumus ar bankas vai pasta starpniecību. Minētās muitas deklarācijas var formēt arī ar kurjerpasta, muitas brokera, ekspeditora u.c. starpniecību, kā tas ir bijis arī šajā gadījumā.
VID sūtījumi jauno likumu normu dēļ nav tikuši aizturēti. VID ar iekšējiem noteikumiem ir nodrošinājis normu, tostarp pasta sūtījumu aplikšanu ar PVN, piemērošanu ar normatīvā akta spēkā stāšanās brīdi, tas ir, 2011.gada 1.janvāri.