Eiropas Savienībā sievietes dzīves laikā nopelna vidēji par 17,5 % mazāk nekā vīrieši. Šī ievērojamā atšķirība tiek uzsvērta 5. martā pirmajā vienlīdzīga atalgojuma dienā Eiropas Savienībā.
5.marts, ir datums, līdz kuram sievietēm papildus jāstrādā 2011.gadā, lai nopelnītu tikpat daudz, cik vīrieši ir nopelnījuši 2010.gadā.
«97 miljoni sieviešu Eiropā ir strādājušas kopš 1.janvāra, taču reāli viņas sāk saņemt atlīdzinājumu tikai šonedēļ», teica Komisijas priekšsēdētāja vietniece un ES tiesiskuma komisāre Viviāna Redinga.
«Eiropas vienlīdzīga atalgojuma diena mums atgādina, cik daudz vēl jādara, lai izskaustu sieviešu un vīriešu atalgojuma atšķirības. Kopā ar dalībvalstīm un sociālajiem partneriem mēs centīsimies ievērojami samazināt sieviešu un vīriešu atalgojuma atšķirības Eiropas Savienībā, kādu dienu panākot to, ka vienlīdzīga atalgojuma diena mums vairs nebūs vajadzīga, lai iezīmētu atšķirības atalgojumā, ko saņem vīrieši un sievietes,» tā Redinga.
Vienāds atalgojums par līdzvērtīgu darbu ir viens no ES pamatprincipiem. To iekļāva Romas Līgumā jau 1957. gadā, tomēr progress sieviešu un vīriešu atalgojuma atšķirību samazināšanā ir lēns – saskaņā ar jaunākajiem datiem par 2008.gadu šis rādītājs ir no 5 % Itālijā līdz 30 % Igaunijā. Tas atspoguļo sarežģīto un joprojām pastāvošo nevienlīdzību darba tirgū.
Lai izskaustu sieviešu un vīriešu atalgojuma atšķirības, Komisija
– atbalstīs darba vietās vienlīdzīga atalgojuma iniciatīvas, piemēram, apzīmējumus, “hartas” un apbalvojumus par vienlīdzības principa ievērošanu, tostarp tādus, kas minēti nesenajā ES pētījumā par nenormatīvām uzņēmumu iniciatīvām dzimumu līdztiesības veicināšanai darba vietā;
– atbalstīs tādu instrumentu izstrādi, kurus darba devēji izmanto, lai koriģētu nepamatotas sieviešu un vīriešu atalgojuma atšķirības. Kā piemērs ir minams Logib instruments, ko izmanto Vācijā un Luksemburgā un kas ļauj uzņēmumiem apzināt atšķirības atalgojumā, ko tie maksā sievietēm un vīriešiem;
– izpētīs iespējas, lai uzlabotu pārredzamību saistībā ar atalgojumu, kā arī izpētīs netipisku darba nosacījumu (piemēram, nepilnas slodzes darba un noteikta termiņa līgumu) ietekmi uz vienlīdzīgu atlīdzību;
– centīsies mudināt sievietes un vīriešus apgūt netradicionālas profesijas un atvieglināt sievietēm un vīriešiem līdzsvarot darba un ģimenes dzīves pienākumus.