5G mobilo sakaru tīkls: Kāds, kam un kad tas būs?

Pašlaik pasaulē valstis un vadošie mobilo sakaru uzņēmumi sacenšas par to, kam pirmajam izdosies izveidot pastāvīgu piektās paaudzes mobilo sakaru jeb 5G tīklu. BNN sīkāk apraksta, kādi ir šā brīža panākumi 5G tīkla ieviešanā, kādi ir nākotnes plāni un kam vispār tas ir nepieciešams.

Samsung to jau ir izmēģinājis, bet Ericsson ir radījis pirmo ierīci, kas spēj funkcionēt šajā tīklā.

Attiecībā uz vietu, kur šāds tīkls varētu tikt ieviests vispirms, lielākā konkurence ir Austrumāzijas reģionā.

Japāna vēlas pirmo pastāvīgo, komerciāli lietojamo 5G tīklu ieviest līdz 2020.gadam, kad tā rīkos Vasaras Olimpiskās spēles. Dienvidkoreja savukārt cer 5G izmēģinājuma tīklu izveidot 2018.gadā, Pjenčanas Ziemas Olimpisko spēļu laikā.

Līdzīgas ambīcijas ir arī Krievijai saistībā ar 2018.gada Pasaules kausu futbolā.

Piešķirto radioviļņu joslu pārdale

Lai varētu tapt pastāvīgs 5G tīkls, pasaules radioviļņu pārraudzības organizācija – Starptautiskā Telekomunikāciju Savienība – veic visaptverošu radioviļņu pārkārtošanas darbu.

Tiek spriests, vai tiks atstātas vai iedalītas citas radioviļņu joslas pašreizējiem 3G un 4G tīkliem, bet paralēli trīs joslas tiks piešķirtas 5G tīklam. Tas vajadzīgs, lai ierīces ar 5G tehnoloģiju varētu izmantot vienu no trīs dažādu datu pārraides ātrumu joslām, atbilstoši tam ātrumam, kāds katrai ierīcei vajadzīgs.

Simtreiz ātrāks

Kā vēsta BBC, lielākais 5G pienesums salīdzinājumā ar pašreizējiem mobilo sakaru tīkliem būs tīkla ātrums un stabilitāte.

2013.gadā, kad Samsung veica 5G tīkla izmēģinājumu, tika vēstīts, ka sasniegtais datu pārraides ātrums – viens gigabits sekundē – ļauj lejupielādēt kinofilmu vienas sekundes laikā.

Pašlaik, 2014.gada nogalē, inženieri lēš, ka 5G potenciāli varētu nodrošināt ātrumu 800 gigabiti sekundē, kas attiecīgi ļautu sekundes laikā lejupielādēt 33 kinofilmas ar augstāko attēla un skaņas izšķirtspēju.

Paralēli attīstās datu pārraides antenas, kas tuvākajos gados varētu nepieļaut arī retus datu pārraides pārtraukumus.

Kam vajadzīgs tik ātrs internets?

Līdz ar sasniegumiem robotikā un datortehnoloģijās, 5G tīkla ieviešana ļaus veikt pilsētu datorizāciju. Izklausās fantastiski, bet ar pilnu nopietnību tiek runāts par to, kā 5G izmantos vieglie auto, kas spēkratu vadīs paši un uzturēs sakarus ar citiem auto uz ceļa, lai nepieļautu avārijas.

5G tīklu izmantošot arī pasažieru vilcieni, kas iebraucot stacijā spēs pavēstīt tablo uz perona, cik katrā vagonā ir brīvu vietu.

Visbeidzot, 5G arī ļaus kontrolēt, kā pansionātos roboti kopj sirmgalvjus un slimnīcās veic pat ķirurģiskas operācijas.

Ref: 111.111.103.1996

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas