Februārī Iekšējās drošības biroja (IDB) telpās notika Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas izbraukuma sēde, kurā tika sniegts pārskats par Iekšējās drošības biroja darbības rezultātiem 2016.gadā.
2016.gadā Iekšējās drošības birojā tika saņemti teju 900 iesniegumi un materiāli, no kuriem 48% iesniegumu saņemti no fiziskām un juridiskām personām, bet 52% iesniegumu un materiālu – no citām valsts pārvaldes iestādēm.2016.gadā pieaudzis saņemto iesniegumu skaits Iekšējās drošības birojā. Vairākkārt, saskaroties ar likumpārkāpumiem no valsts amatpersonu puses, iedzīvotāji paši vērsušies Iekšējās drošības birojā, tādējādi palīdzējuši atklāt noziedzīgus nodarījumus. Informācija par iespējamiem likumpārkāpumiem saņemta, izmantojot ierastos kanālus – pa pastu, elektroniski vai uzrakstot iesniegumu klātienē, kā arī zvanot uz Iekšējās drošības biroja diennakts uzticības tālruni, kas darbojas 24 stundas diennaktī, informē IDB dati.
Izvērtējot saņemtos iesniegumus un materiālus pēc noziedzīga nodarījuma veida, lielākā daļa jeb 33% ir par iespējamo vardarbības pielietošanu, pildot dienesta pienākumus, kā arī ārpus dienesta pienākumu pildīšanas laika. Jāpiebilst, ka šajā kategorijā veicot iesniegumos norādītās informācijas pārbaudi, nereti aizdomas netika apstiprinātas, un tika pieņemts lēmums par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu.
13% saņemto iesniegumu un materiālu ir par dienesta pilnvaru pārsniegšanu un 5% – par kukuļošanu.
Izvērtējot iesniegumos norādīto informāciju, Iekšējās drošības birojs veicis 325 resoriskās pārbaudes, bet 67 gadījumos uzsācis kriminālprocesu
Kopumā 2016.gadā Iekšējās drošības birojs veicis pirmstiesas izmeklēšanu 190 kriminālprocesos – 36% gadījumu kriminālprocesi uzsākti Iekšējās drošības birojā, 23% gadījumu kriminālprocesi saņemti no citām tiesībsargājošajām iestādēm pēc piekritības. Pirmstiesas izmeklēšana tika turpināta 41% kriminālprocesu.
Lielākoties (29%) 2016.gadā uzsāktie un saņemtie kriminālprocesi ir par noziedzīgiem nodarījumiem saistībā ar vardarbību un/vai draudu izteikšanu no amatpersonu puses. 12% gadījumu pirmstiesas izmeklēšana veikta kriminālprocesos par valsts amatpersonu iespējamu iesaistīšanos kukuļošanā. 5% no Iekšējās drošības biroja lietvedībā esošajiem kriminālprocesiem ir par iespējamu dienesta pilnvaru pārsniegšanu un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, bet 4% – par dienesta viltojumu.
74% no Iekšējās drošības biroja lietvedībā esošajiem kriminālprocesiem uzsākti pret Valsts policijas (VP) amatpersonām.
2016.gadā Iekšējās drošības birojs kriminālvajāšanas uzsākšanai nodevis 24 (14%) kriminālprocesus pret 35 aizdomās turētajām personām, 61 kriminālprocess tika izbeigts, 21 kriminālprocess tika nosūtīts citām izmeklēšanas iestādēm pēc piekritības.
Īstenojot kriminālprocesuālās darbības, 2016.gadā tika aizturētas 37 personas, septiņām personām tika piemērots ar brīvības atņemšanu saistīts drošības līdzeklis – apcietinājums.
2017.gadā Iekšējās drošības birojs turpinās iesākto darbu noziedzīgu nodarījumu atklāšanā un novēršanā
Galvenais uzsvars tiks likts uz jau pagājušajā gadā iesāktajām aktivitātēm prevencijas jomā, proti, iekšējo risku apzināšanu un novēršanu Iekšlietu ministrijas padotības iestādēs. Identificējot iekšējos riskus, ieviešot nepieciešamās izmaiņas iekšējos procesos, jau sākotnēji iespējams mazināt vai pilnībā novērst iespēju iestādes amatpersonām un darbiniekiem veikt noziegumu.
Ref: 225.000.103.062