Laiks, kad varēja atļauties eksperimentus ar īpašumiem ir beidzies, to nomaina lēmumi, kas balstās uz analīzi un tirgus prognozēm, ko sniedz starptautiska pieredze, liecina nekustamo īpašumu tirgus kompānijas Newsec pētījums.
Atpazīstama tirgus līdera darbības uzsākšana Baltijas valstu tirgū ir abpusēji izdevīga – Skandināvu un Eiropas investoriem tas būs pozitīvs signāls un stabilitātes garantija investējot, norādījis kompānijas pārstāvis Niklas Alms.
Newsec Baltijas valstu vadītājs Ričards Čepass (Rikardas Cepas) uzsver, ka nekustamā īpašuma nozare Baltijā vēl ļoti jūtīgi reaģē uz ekonomikas izmaiņām un ikviena mazākā pozitīva vai negatīva tendence to ietekmē. «Baltijas tirgus atkopjas ļoti lēni, bet jau parādās investīcijas Lietuvā un Igaunijā. Krievijas investorus vairāk interesē Latvijā, lai arī tajā «atveseļošanās» notiek vislēnāk, jo cietušā nekustamā īpašuma īpatsvars ir vislielākais,» tā Čepass.
Galvenās atziņas, kas radušās pētījuma ietvaros ir tas, ka tirdzniecības telpu segments reaģē uz apgrozījumu izmaiņām. Proti, mazumtirdzniecības apgrozījuma kritums par 10% 2010.gada 1.pusgadā būtiski ietekmējis šī sektora veiktspēju, lai arī mazumtirdzniecības ķēdes kā Rimi un Prisma turpina paplašināšanos un plāno atvērt jaunus veikalus 2011.gadā. Rīga saglabā savu pievilcību Baltijas galvaspilsētu vidū, un tūrisma plūsma pozitīvi ietekmē mazumtirdzniecības sektoru un telpu pieprasījumu.
Ekspeti paredz cenu stabilizāciju šajā segmentā un atteikšanos no īres atlaižu politikas 2011.gadā. Tirdzniecības telpu īre 2010.gadā svārstījusies no 8-23 eiro par kvadrātmetru Rīgā; Daugavpilī – 3-7 eiro/kvm; Liepājā – 3-9 eiro/kvm; Ventspilī – 4-8 eiro/kvm; Valmierā – 5-11 eiro/kvm. Salīdzinot ar 2009.gadu (15-35 eiro/kvm) izteikti pieaugušas īres cenas nelielām tirdzniecības platībām līdz 100kvadrātmetriem – vidēji 20-50 eiro/kvm. Lielajos tirdzniecības centros brīvās platība veido tikai 5%.
Biroju segments esot stabilizējies – aug pieprasījums pēc augstākas kategorijas telpām. Samazinoties īres cenām pieaug pieprasījums pēc augstākas klases biroja telpām- no C klases uz B klases telpām. Viens no dominējošiem kritērijiem, kas ietekmē klientu izvēli, ir automašīnu stāvvietu nodrošinājums. Pieprasītas ir biroju telpas līdz 300kvm, atšķirībā no Lietuvas, kur populārākas lielās platības – virs 4 000 kvm.
Komentējot 2011.gada tendences biroju platību segmentā Newsec eksperte Neringa Rastenīte paredz, ka pirmajā pusgadā lieli pārsteigumi nav sagaidāmi, kvadrātmetra cena joprojām paliks ļoti jūtīgs izvēles kritērijs. Tiek plānots, ka 2011.-2012.gadā ekspluatācijā tiks nodots jauns biroju centrs Skanstes ielas rajonā.
Newsec eksperti secinājuši, ka noliktavu telpu segmentā saglabājas pieprasījums pēc telpām nomalē, kas ir ērtas no loģistikas viedokļa un nav dārgas. Lielākā daļa noliktavu telpu ir koncentrētas ap Rīgu. Salīdzinot ar 2008.gadu samazinājušies preču pārvadājumu apjomi pa dzelzceļu, transporta maģistrālēm un ostām, kas liek prognozēt loģistikas pakalpojumu sniedzēju apvienošanos nākamajos 2-3 gados. Tomēr to nevar attiecināt uz Rīgu, kas joprojām paliek loģistikas un transporta centrs, un Pierīgā pieprasījums pēc noliktavas telpām tikai pieaugs. Jaunu vai renovētu telpu īres cenas Rīgas rajonā 2010.gada otrajā pusgadā pat pieaugušas un sasniegušas 3-4,5 eiro par kvadrātmetru (2,5-4,5 eiro/kvm 2010.gada 1.pusgadā. Pārējo telpu īre saglabājas nemainīga 0.5-2.5 eiro/kvm. Citās Latvijas pilsētās noliktavu telpu īre svārstās no 0,3 līdz 2,5 eiro/kvm. Joprojām brīvas ir ap 30% jauno un 45% pārējo noliktavu Rīgā un Pierīgā.
Eksperti atzīmē, ka nekustamā īpašuma sektoru tiešā mērā ietekmēs gan neseno vēlēšanu rezultāti, gan budžeta saskaņošanas gaitā pieņemtie ekonomiskie lēmumi un nodokļu politika.