Nākamā gada valsts budžeta ātra pieņemšana ir vitāli svarīga, jo katrs 2011.gada mēnesis, kas tiks nodzīvots pēc pašreizējā budžeta, izmaksās papildus 30 miljonus latu, norādījis Finanšu ministrijas valsts sekretārs Mārtiņš Bičevskis.
Bičevskis norādīja, ka Latvija patlaban dzīvo uz aizņemtu līdzekļu rēķina. Divu gadu laikā jau konsolidēti 1,8 miljardi latu, bet vēl šogad starpība starp ieņēmumiem un izdevumiem esot miljards latu. Latvijai neesot naftas un citu dabas resursu, ar kuru pārdošanu varētu šo parādu segt, tāpēc nepieciešams turpināt izdevumu samazināšanu un paaugstināt nodokļus. Veicot šos pasākumus, Latvija pierādīšot savu spēju realizēt ilgtspējīgu fiskālo politiku, bet pretējā gadījumā mūsu valsts zaudēšot uzticību, vēsta LETA.
FM valsts sekretārs vienlaikus uzsvēra, ka konsolidācijas pasākumu veikšana nedrīkst apdraudēt Māstrihtas kritēriju ievērošanu un Latvijas pievienošanos eirozonai 2014.gadā. Šī iemesla dēļ nedrīkst pārmērīgi palielināt valsts parādu, kā arī jākontrolē inflācija, tādēļ 2012.gadā konsolidācijas pasākumu klāsts tiks būtiski ierobežots, izslēdzot patēriņa nodokļu palielināšanu.
Kā alternatīvu Bičevskis minēja nekustamā īpašuma nodokļa izmaiņas, kas inflāciju neveicinot. Tās varētu realizēt divos posmos – 2011.gadā veikt nelielu nodokļa paaugstinājumu, saglabājot esošo sistēmu, bet 2012.gadam sagatavot konceptuāli jaunu risinājumu.
Pēc pašreizējā FM sagatavotā scenārija paredzēta pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes palielināšana 2011.gadā, bet kā kompensējošs mehānisms plānota minimālās algas un neapliekamā minimuma paaugstināšana – šeit gan tiek izvērtētas dažādas kombinācijas.
Bičevskis arī uzsvēra, ka pašreizējās fiskālās politikas mainīšana nozīmētu izmest pa logu divu gadu darba augļus, kas esot bijuši sekmīgi, jo ekonomika iekšējās devalvācijas rezultātā sākusi atlabt.
Pret PVN paaugstināšanu asi iebilda uz sēdi atnākušie Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) pārstāvji, kas norādīja, ka šādā gadījumā ēnu ekonomikai varētu pievērsties 25% uzņēmumu, kas stāvot maksātnespējas priekšā un jebkurā brīdī var pievērsties ēnu ekonomikai.
Tāpat LTRK pārstāvji norādīja, ka plānotais nodokļu paaugstinājums nedošot iecerēto efektu, jo daudzi strādājoši izveidošot mikrouzņēmumus, kuriem jāmaksā mazāki nodokļi. Tika arī norādīts uz nepieciešamību ieviest reverso PVN vairākās nozarēs.
Bičevskis gan atzina, ka apzinoties iekšējos riskus nodokļu paaugstināšanas gadījumā, bet masveida mikrouzņēmumu rašanos viņš neparedzot.