Latgales uzņēmumi un mikrouzņēmumi, kas iepriekšējos ceturkšņos pauda optimismu, atgriezušies piesardzīga pesimisma zonā. Savukārt nozaru griezumā optimistiskākie ir tirgotāji, liecina Citadele Index pētījuma rezultāti.
Lai gan otro ceturksni pēc kārtas vērojams neliels uzņēmēju optimisma kritums, kopējais uzņēmēju noskaņojums vēl saglabājas optimisma līmenī – 51,80 punkti, informē Citadele banka. Indeksa vērtības, kas pārsniedz 50 punktu robežu, liecina par uzņēmēju optimismu, savukārt par uzņēmēju pesimismu var runāt, ja indekss nesasniedz 50 punktu robežu.
«Ar indeksu 49,8 punkti piesardzīgu pesimismu pauž Latgales uzņēmēji, kā arī uzņēmumi ar gada apgrozījumu mazāku par 20 tūkstošiem latu, kuriem indekss trešajā ceturksnī noslīdēja līdz 48,77 punktiem. Arvien būtiski atšķiras eksportējošo un neeksportējošo uzņēmēju noskaņojums. Citadele Index arvien samazinās neeksportējošiem uzņēmējiem – par 0,9 punktiem līdz 50,48 punktu vērtībai. Savukārt eksportējošie uzņēmēji jūtas visai komfortabli un to indekss ir 55,41 punkti, kas ir par 0,6 vairāk nekā šī gada otrajā ceturksnī,» norāda SKDS direktors Arnis Kaktiņš.
Vērtējot uzņēmumu noskaņojumu pa nozarēm, neliels optimisma pieaugums redzams tirdzniecības nozarē strādājošajiem – par vienu punktu līdz 52,67 punktiem. Savukārt pakalpojumu, ražošanas un būvniecības nozarē sfērā strādājošo uzņēmēju optimisms mazinājies – par 0,4 punktiem līdz 51,60 punktiem pakalpojumu sfērā, par 1 punktu līdz 52,02 punktiem ražošanā, bet vislielākais optimisma kritums – par 4,5 punktiem – vērojams būvniecībā, un tas bija 50,04 punkti.
Iespējams, tirdzniecības nozarē strādājošie uzņēmēji sagaida patēriņa pieaugumu, kad pirms svētkiem un eiro ieviešanas Latvijas iedzīvotāji tērēs uzkrātos latus.
Citu valstu, kas pavisam nesen pievienojušās eirozonai, pieredze gan neliecina par pārmērīgu patēriņa bumu pirms valūtas maiņas.
«Kopš 2007.gada eirozonai ir pievienojušās piecas jaunas valstis. Tas noticis atšķirīgos ekonomikas cikla punktos, tomēr dažas kopsakarības ir novērojamas. Piemēram, mēnešos pirms pārejas uz eiro strauji sarūk skaidra nauda apgrozībā. Uzreiz pēc eiro ieviešanas, patērētāji kļūst izteikti piesardzīgi – acīmredzot, pierod pie jaunajiem cipariem veikalu plauktos. Kad ir pierasts, tad iepirkšanās aktivitāte strauji atjaunojas un jau februārī un nākamajos mēnešos pircēji steidz atgūt iekavēto un pastiprināti tērē,» skaidro bankas Citadele galvenais ekonomists Zigurds Vaikulis.
Vērtējot uzņēmēju noskaņojumu pēdējā gada laikā pēc uzņēmuma lieluma, redzams, ka allaž vismazākais optimisms bijis mikrouzņēmumiem. Mikrouzņēmumu optimisms vērtējams kā pavisam niecīgs, jo to indekss gada laikā svārstījies robežās starp 50 un 51 punktu. Savukārt lielajiem uzņēmumiem noskaņojums bijis ievērojami optimistiskāks – Citadele Index bijis robežās no 55 līdz 57 punktiem.
Latvijas Mazo un vidējo uzņēmumu foruma valdes priekšsēdētāja Elīna Egle atzīst, ka nākamgad mikro un mazos uzņēmumus sagaida vēl pāris sliktās ziņas, kas varētu ietekmēt uzņēmumu noskaņojumu. Viena no tām ir likums par valsts sociālo apdrošināšanu, kas paredz turpmāk nodokļu iekasēšanu par katru uzņēmuma valdes locekli, kurš strādā bez atlīdzības. Tāpat sagaidāms mikrouzņēmuma nodokļa pieaugums, akcīzes nodoklis autogāzei un energoresursu cenu pieaugums.
Pētījuma dati liecina, ka mikrouzņēmumi pašlaik starp dažādiem ekonomiskajiem parametriem izjūt asu konkurences pieaugumu. Vērtējot konkurenci pārstāvētajā nozarē, šī gada trešajā ceturksnī mikrouzņēmumu grupā indekss sasniedzis 58,08 punktus.
«Krīzes laikā konkurence bija daudz mazāka, un 2010.gadā varējām vieglāk uzsākt savu darbību. Tas bija iespēju laiks, ko veiksmīgi izmantojām. Šobrīd izjūtam daudz asāku konkurences cīņu,» atzīst konditorejas izstrādājumu ražotāja un tirgotāja SIA Ciemakukulis valdes priekšsēdētājs Gatis Gasons.
102.000.102.6018