Grieķijas premjerministrs Antonis Samaras iepazīstinājis EP deputātus ar prezidentūras prioritātēm, kuru starpā ir izaugsmes un nodarbinātības veicināšana, darbs pie banku savienības un efektīvāka imigrācijas politika. Taču EP deputāti norādīja uz to, ka krīze Grieķijā vēl nav beigusies un ka tā ir saasinājusi sociālās problēmas.
Pēdējo gadu laikā līdzsvarotība ES un vienotā valūta ir nonākusi zem spiediena, pasvītrojot nepieciešamību pēc efektīvas lēmumu pieņemšanas Eiropas līmenī. Samaras uzskata, ka «jāturpina stiprināt Eiropas Parlaments», norādot, ka tas palīdzēs ES idejas pietuvināt Eiropas pilsoņiem.
Izsakot pateicību eiropiešiem par Grieķijai izrādīto solidaritāti recesijas laikā, Samaras norādīja, ka, pateicoties krīzei, mēs esam pierādījuši, ka Eiropa darbojas. Mēs gribam pārliecināties, ka pilsoņi uz vēlēšanām dosies bez krīzes rūgtās garšas mutē,» runājot par maijā gaidāmajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām sacīja Grieķijas premjers.
Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu (José Manuel Barroso) atzinīgi novērtēja Grieķijas «drosmi, apņēmību un saistību uzņemšanos» krīzes laikā un sacīja, ka tas iedrošinājis cīnīties pret krīzes cēloņiem pašā saknē. Viņš norādīja, ka pašlaik galvenais Eiropas uzdevums ir atjaunot nodarbinātības izaugsmi, veicot ieguldījumus ekonomikā, kā arī vērsa uzmanību uz personu pārvietošanās brīvības labvēlīgo ietekmi uz izaugsmi un konkurētspēju Eiropas Savienībā.
EP deputātu viedokļi
Džozefs Dols (Joseph Daul, EPP, Francija) uzsvēra, ka nodarbinātības veicināšanai nepieciešams veikt pasākumus Eiropas līmenī. «Eiropiešu solidaritātei ir nozīmīga loma darbavietu saglabāšanā. Eiropā ir nepieciešama lielākā sociālā un fiskālā harmonizācija,» viņš sacīja.
Hanss Svoboda (Hannes Swoboda, S&D, Austrija) uzskata, ka «troikas» prasības pret Grieķiju ir pārāk stingras: «Daudzas «troikas» prasības nav pieņemamas, jo tās drīzāk iznīcina sociālos tīklus.»
Gijs Verhovstadts (Guy Verhofstadt, ALDE, Beļģija) uzskata, ka Grieķijas un ES līderiem jāuzņemas vienlīdzīga atbildība par krīzi: «Ja Grieķijas politiskās aprindas būtu uzņēmušās atbildību jau agrāk un Eiropas līderi un Eiropas valstu elites jau pašos krīzes pirmsākumos būtu izrādījuši solidaritāti, nebūtu ne Grieķijas, ne Eiropas krīzes.»
Rebeka Harmsa (Rebecca Harms, Zaļie/EFA, Vācija) kritizēja Samaras optimismu, norādot, ka reformas ir veiksmīgas tikai «uz papīra.» «Jums ir steidzami jārīkojas, jo cilvēki izjūt lielu netaisnību. Jums ir jāsaved kārtība sava valsts,» viņa sacīja.
Martins Kalanans (Martin Callanan, ECR, Apvienotā Karaliste) atzīmēja, ka «Grieķijas tauta maksā par savām kļūdām,» piebilstot, ka tas ir ironiski teikt, ka Grieķija no šī krīzes ir cietusi vairāk nekā jebkura cita valsts.
Gabriele Cimmere (Gabriele Zimmer, GUE/NGL, Vācija) par Grieķijas pūliņiem stabilizēt savu ekonomiku sacīja: «Šī uz tirgu vērstā politika novedusi pie esošās situācijas – humānās katastrofas. Mēs nevaram risināt problēmas, liedzot grieķiem viņu pamattiesības. Vispirms jāpalīdz cilvēkiem un tikai tad var lūgt naudu ekonomisko problēmu risināšanai.»
Ref:103.000.103.4006