Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP), pamatojoties uz Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 19. panta piektās daļas 1. punktu, pieņēmusi vienbalsīgu lēmumu aizliegt retranslēt programmu Rossija RTR Latvijas teritorijā trīs mēnešus no šī lēmuma spēkā stāšanās dienas.
Pārbaudot Latvijas teritorijā retranslētās programmas Rossija RTR ierakstus no 2014. gada 2.marta līdz 2014. gada 17.martam, NEPLP konstatēja, ka programmas Rossija RTR ziņu u. c. raidījumos ir ietverta informācija, kas pārkāpj Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma (EPLL) 26. panta 3. un 4. punktu. Šāda informācija programmā Rossija RTR tika atspoguļota regulāri, taču īpaša informācijas neatbilstība normatīvajiem aktiem konstatēta no 2. līdz 16.martam.
Drošības policija 2014.gada 1.aprīļa vēstulē sniedza NEPLP savu vērtējumu par programmas Rossija RTR ziņu u. c. raidījumu sižetiem. Vēstulē norādīts, ka, noskatoties programmas Rossija RTR ziņu sižetus, var konstatēt, ka notikumi tajos atspoguļoti ļoti tendenciozi un tiek interpretēti atbilstoši Krievijas Federācijas ārpolitikas pamatnostādnēm, attaisnojot pret suverēnu valsti vērstu militāru agresiju, kuru ir nosodījušas lielākā daļa pasaules demokrātisko valstu.
Ziņu sižetos dominē viedoklis, ka pretēji starptautisko tiesību normām Krievijas Federācijas prezidentam ir visas tiesības ievest Ukrainā karaspēku, lai aizsargātu krievvalodīgos iedzīvotājus. Drošības policija uzskata, ka programma Rossija RTR vienlaikus ar citiem Krievijas Federācijas kontrolētajiem televīzijas kanāliem izplata tendenciozu informāciju, kura negatīvi ietekmē Latvijas nacionālās drošības intereses.
Profesore, Dr. phil. Daina Teters 2014.gada 2.aprīlī sniegusi atzinumu par programmas Rossija RTR ziņu u. c. raidījumos fiksēto valodas un domāšanas stratēģiju analīzi. Atzinumā norādīts, ka elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos, it īpaši propagandas raidījumos nereti tiek izmantots noteikts valodisko un nevalodisko zīmju sintaktiskais (zīmes un to salikuma tehnikas), semantiskais (nozīmju veidošanas) un pragmatiskais (uztveres programmēšanas) noformējums.
Citiem vārdiem sakot, tajos izdevīgi lietot agrāk iemācītas attēlojumstruktūras vai ieprogrammētas asociācijas, lai ar to palīdzību kārtotu vēlamo realitātes ainu. Tā klājas uz domāšanas ieradumiem vai jau zināmo un tādējādi veicina domāšanu stereotipos. Pēdējie var būt gan neitrālie, gan iestrādāt pamatu tādai pasaules uztverei, kas vedina uz aktīvu darbību un bezdarbību, kad tāda nav vēlama. Atzinumā izdarīti secinājumi, ka programmas Rossija RTR ziņu u. c. raidījumos tiek atspoguļota vienpusēja un neobjektīva informācija, turklāt izmantojot tādus skatītāju uztveri ietekmējošus sižetus, lai veicinātu, ka skatītāji šo informāciju pieņem par patiesību un nekritizē to.
NEPLP, vērtējot sižetus gan kontekstā, gan arī atsevišķus individuālus izteikumus, ir konstatējusi gan nepārprotamus aicinājumus uz karu vai militāra konflikta izraisīšanu, gan naida kurināšanu etniskās un valstspiederības dēļ.
NEPLP ieskatā ir nepieciešams novērst leģitīmā mērķa aizskārumu, ko rada programmas Rossija RTR retranslācija, lai aizsargātu valsts drošību, teritoriālo vienotību un sabiedrisko drošību. Bez tam, ņemot vērā televīzijas ievērojamo lomu informācijas sniegšanā iedzīvotājiem, NEPLP uzskata, ka nepastāv citi tiesiski mehānismi, kā ierobežot programmas Rossija RTR radīto aizskārumu, kā vien EPLL 19. panta piektās daļas 1. punktā paredzētās NEPLP tiesības ierobežot programmas retranslāciju.
Padome saskata pamatu pieņēmumam, ka zaudējumi elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, kuri retranslē programmu Rossija RTR, kas var rasties saistībā ar lēmumā noteikto aizliegumu retranslēt programmu Rossija RTR uz noteiktu laiku, nebūs īpaši ievērojami. Līdz ar to Padome secina, ka sabiedrības ieguvums būs lielāks, nekā aizliegums komersantiem uz noteiktu laiku retranslēt programmu Rossija RTR, kuras ziņu raidījumu saturs rada būtisku kaitējumu sabiedrībai. Šāds tiesību ierobežojums ir attaisnojams ar sabiedrības tiesībām uz drošību un lielāku valsts stabilitāti kopumā.
Saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 188. panta otro daļu NEPLP lēmumu var pārsūdzēt viena mēneša laikā no tā spēkā stāšanās dienas, iesniedzot pieteikumu Administratīvajā rajona tiesā.
Kā norāda Lattelecom sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Līga Bite, Lattelecom respektēs un pildīs Nacionālā Elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) lēmumu.
Tāpat Lattelecom komentārā uzsvērts, ka uzņēmums atbalsta tiesiski pamatota, vienlīdzīga regulējuma noteikšanai visiem TV programmu retranslētājiem Latvijā – kabeļtelevīzijā, satelīttelevīzijā un internetā. Tāpēc tiekot sagaidīta rūpīga šī lēmuma izpildes kontrole, kas izskaustu nelegāla satura un pirātisma iespējas Latvijas informatīvajā telpā.
Lattelecom televīzijas klientiem piedāvās aizstāt šo kanālu ar līdzvērtīgu TV kanālu.
Jau vēstīts, ka Latvijas Valsts prezidents, Saeimas priekšsēdētāja, Ministru prezidente un ārlietu ministrs 2014.gada 1.marta paziņojumā Par Krievijas iejaukšanos Ukrainā norādīja, ka Latvija stingri iestājas par Ukrainas teritoriālo integritāti un uzskata, ka jebkuri soļi, kas vērsti uz Ukrainas sabiedrības šķelšanu un valsts teritoriālās integritātes apšaubīšanu, ir kategoriski nosodāmi. Krievijas Federācijas Padomes lēmums atļaut bruņoto spēku izmantošanu Ukrainas teritorijā ir rupjš starptautisko tiesību pārkāpums un klaja iejaukšanās suverēnas valsts iekšējās lietās. Starptautiskajai sabiedrībai nav ne mazāko šaubu par to, ka minētais lēmums ir tikai liekulīgs mēģinājums ar juridiskām frāzēm piesegt jau notikušo nelikumīgo bruņoto iejaukšanos Ukrainas teritorijas neatņemamā daļā – Krimā. Krievijas paustie argumenti par šādu bruņoto spēku lietošanu ir pilnībā nepamatoti un klajā pretrunā ar Krievijas Federācijas starptautiskajām saistībām. Šādi rīkojoties, Krievija grauj starptautiskās drošības sistēmas pamatprincipus.
Jāatzīmē, ka saskaņā ar 1994.gada Budapeštas memorandu par drošības garantijām Ukrainai sakarā ar tās pievienošanos līgumam par kodolieroču neizplatīšanu, Krievija, ASV un Lielbritānija garantē Ukrainas neatkarību, integritāti un drošību. Latvija sagaida, ka Ukrainas teritoriālā integritāte tiks pilnībā respektēta.
Ref:103.000.103.6073