Pretēji Rīgas brīvostas pārvaldes amatpersonu solījumiem Valsts kontroles (VK) sniegtos ieteikumus ieviest agrāk, nekā to prasa VK, lielākā daļa ieteikumu nav ieviesti pat noteiktajā termiņā, vēsta Saeimas preses dienests. Tā rezultātā, Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijai trešdien, 14.maijā, uzklausot VK viedokli, secināts, ka ostām nepieciešama stingrāka pārraudzība.
«Ja Rīgas brīvostas pārvaldes darbības tiesiskumu nevar nodrošināt ne Valsts kontroles revīzijā sniegtie ieteikumi, ne Konkurences padomes lēmumi un soda naudas, ne Augstākās tiesas senāta spriedumi, tad Satiksmes ministrijai kā pārraugošajai iestādei steidzami jāievieš stingrāks ostu darbības pārraudzības modelis. Ir jārada mehānisms, kas ļautu operatīvi reaģēt un saukt pie atbildības ostu amatpersonas un darbiniekus par valsts likumu neievērošanu un uzraugošo iestāžu lēmumu neizpildi,» uzsver komisijas priekšsēdētāja Elīna Siliņa.
«Jāsecina, ka Rīgas brīvostas pārvalde joprojām vilcinās ar atsevišķu būtisku ieteikumu ieviešanu. Piemēram, Valsts kontrole ir norādījusi, ka brīvostai nebija tiesību uzsākt komercdarbību velkoņu pakalpojumu jomā, jo nepastāvēja likumos noteiktie priekšnoteikumi, kas pieļauj publisku personu komercdarbību. Turklāt Rīgas ostā šādus pakalpojumus jau sniedza privātie komersanti, kuru darbība pēc SIA Rīgas brīvostas flote izveidošanas tika būtiski apgrūtināta. Lai arī Valsts kontrole ieteikusi izvērtēt šī uzņēmuma reorganizācijas iespējas, Rīgas brīvosta turpina veikt komercdarbību un faktiski kropļot velkoņu pakalpojumu tirgu,» norāda Siliņa.
Komisijas priekšsēdētāja akcentē, ka šajā gadījumā runa nav tikai par Valsts kontroles ieteikumu ieviešanu, bet gan par Rīgas brīvostas pārvaldes attieksmi pret likumdevēju, uzraugošajām iestādēm un valsts pārvaldi kopumā. «Rodas sajūta, ka Rīgas brīvostas amatpersonas un darbinieki uzskata, ka var ignorēt un neievērot likumus, nepildīt uzraugošo iestāžu lēmumus, rīkoties ar valsts mantu un līdzekļiem, nenesot par to nekādu atbildību,» kritiska ir Siliņa.
Satiksmes ministrs bija solījis komisijas sēdē iepazīstināt deputātus ar priekšlikumiem ostu pārvaldības modeļa uzlabošanai, taču ministrijas parlamentārais sekretārs Viktors Valainis 14.maija sēdē informēja, ka, ņemot vērā jautājuma sarežģītību un iesaistīto pušu viedokļu krasu atšķirību, ministrijas darba grupa joprojām strādā pie iespējamiem risinājumiem.
Jāatzīmē, ka VK 2013.gadā, veicot revīziju Rīgas brīvostas pārvaldē, konstatēja, ka pārvaldes rīcība nav atbildusi labas pārvaldības principiem un normatīvo aktu prasībām, kā rezultātā ir tikusi pieļauta nelikumīga un nelietderīga rīcība ar mantu un finanšu līdzekļiem. Pēc revīzijas tika sniegti 23 ieteikumi.
Uz nepieciešamību pilnveidot ostu pārvaldību ir norādījusi gan VK, gan Pasaules Banka, tādēļ šī gada sākumā tika izveidota darba grupa, kuras uzdevums bija sniegt satiksmes ministram priekšlikumus ostu konkurētspējas stiprināšanai un pārvaldības uzlabošanai.
Ref:103.000.103.6258
Ko? Brīvostā nezagt? Kā tas vispār iespējams?
Es ceru, ka valdība viņiem sados pa pakaļu vienreiz. Bezpriģels ir jāpārtrauc