Rīga 2014 pasākumu programma: maijs – jūnijs

Izstāde Pagātne

Vieta: kultūras vasarnīca Esplanāde 2014 (Esplanādes parks, Rīga)

Laiks: no 26.maija līdz 26.jūnijam

Projekta Iesakņotāji ietvaros būs apskatāma izstāde Pagātne, kas būs informatīvs un vizuāls materiāls foto un video veidā par mazdārziņu attīstību un par cilvēkiem, kas tos veidojuši un vēl joprojām apdzīvo un kopj.

Deja iziet pilsētā/Vecmilgrāvis

Vieta: kultūras pilī Ziemeļblāzma (Ziemeļblāzmas ielā 36, Rīga)

Laiks: no 27.maija līdz 20.jūnijam

Projekta Deja iziet pilsētā ietvaros pasaulslavenās beļģu kompānijas Les Ballets C de la B horeogrāfs Kūns Augustinens uzturas Rīgā un vairāku nedēļu garumā strādā ar 10-12 latviešu horeogrāfiem un dejotājiem, attīstot izrādi kultūras pils Ziemeļblāzma telpās un parka teritorijā. Izrādes tapšanas process būs izglītojoša un mākslinieciska pieredze Latvijas jaunajiem dejotājiem. Mēģinājumi un radošais process daļēji notiks apkaimes iedzīvotāju un nejaušu garāmgājēju klātbūtnē, organiski padarot viņus par mākslas procesa lieciniekiem. Horeogrāfu darba rezultātā tapusī izrāde Vecmilgrāvī būs skatāma 18. un 19.jūnijā.

ISSP Skolas izlaiduma izstāde

Vieta: Kaņepes Kultūras centrs (Skolas ielā 15, Rīga)

Laiks: no 28.maija līdz 8.jūnijam

Grupas izstāde, kas prezentē Latvijas jauno fotogrāfu, ISSP Skolas dalībnieku, fotogrāfijas projektus. Piedalās: Andris Fedotovs, Daniels Mekšs, Eva Saukāne, Jānis Vēliņš, Katrīna Ķepule, Kristīne Sergejeva, Lauris Aizupietis, Paulis Jakušonoks, Ramona Kalniņa, Sintija Mikanovska-Mikalovska, Velga Kūkuma. Ieeja bezmaksas. Pasākums norisinās Rīgas Fotomēnesis 2014 ietvaros, kas ir Eiropas kultūras galvaspilsētas notikums.

Filmu programma Fotogrāfija kino, mākslas filma Logs uz sētu (Rear Window, ASV, 1954)

Vieta: Rīgas Kino muzejs (Peitavas ielā 10-12, Rīga)

Laiks: Ceturtdiena, 29.maijs, plkst.18:30

Ratiņkrēslam piesiets fotoreportieris sāk novērot savus kaimiņus un kļūst pārliecināts, ka viens no viņiem izdarījis slepkavību. Viena no ikoniskākajām kinovēstures filmām, kas runā par fotogrāfijas un kino kā medija dabu. Ieeja bezmaksas, filma tiek demonstrēta angļu valodā.

Latvijas fotogrāfu publiskā lekcija

Vieta: jaunajā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā (Mūkusalas iela 3, Rīga)

Laiks: Piektdiena, 30.maijs, plkst.18:00

Četri pazīstami, starptautisku atzinību guvuši Latvijas fotogrāfi iepazīstinās ar savu radošo darbību un profesionālo skatījumu. Andrejs Grants (1955) ir melnbaltās dokumentālās fotogrāfijas meistars, autoritāte savu kolēģu vidū un pedagogs, kura studijā mācījušies vairums vidējās un jaunākās paaudzes spējīgāko fotogrāfu. Ievas Epneres (1977) foto un video darbi, kas dabiski iekļaujas laikmetīgās mākslas vidē, balstīti dziļā, noturīgā interesē par cilvēku. Iveta Vaivode (1979) izkopusi savu oriģinālu rokrakstu kā modes fotogrāfe un gūst panākumus, veidojot poētiskas mākslas foto sērijas. Alnis Stakle (1975) strādā dažādos žanros, brīvi izmantojot fotogrāfijas daudzveidīgos izteiksmes līdzekļus. Viņa ierastie motīvi – distancēti tverti privāti tuvplāni un svešatnīgas ainavas vedina meklēt jēgu ikdienišķajā.

Skaņu mākslas izstāde SKAN II

Vieta: Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā, Kalnciema kvartāla galerijā, Pārdaugavas koka muižās

Laiks: no 30.maija līdz 24.augustam

Izstāde pulcēs izcilus māksliniekus no visas pasaules, kuru radošās izpausmes centrā ir skaņa. Programmā ir iekļauti tādi mākslinieki kā Evelīna Deičmane, Voldemārs Johansons, K.M.fon Hausvolfs un Leifs Elgrēns, kā arī Makss Īstlijs un citi. Skaņu mākslas kontekstā būtiska nozīme ir mākslas darbu izstādīšanas telpai, ko nosaka tās arhitektoniskie, vēsturiskie, sociālie un akustiskie apstākļi. SKAN II mērķis ir ļaut, lai šī estētiskā pieredze sasniegtu ne vien mākslas interesentus, bet arī nejaušus garāmgājējus.

Augu segas darbnīcas

Vieta: Vidzemes tirgū, Brīvības ielas 90 nama iekšpagalmā

Laiks: Sestdiena, 31.maijs, no plkst.11:00 līdz plkst.16:00

Mākslinieks Žans Simons-Perē (Joanes Simon-Perret) aušanas darbus veiks publiski kādā no Vidzemes tirgus paviljoniem, rīkojot arī atvērtās meistardarbnīcas no plkst. 11 līdz 16. Tās paredzētas plašai publikai, interesentiem piedāvājot iespēju iemēģināt roku šajā tehnoloģijā. Ikviens apmeklētājs pasākumā varēs iesaistīties, atnesot kādu no sev nevajadzīgajiem apģērbiem un kopā ar pasākuma veidotājiem un mākslinieku Žanu Simonu-Perē sagatavojot to aušanai un otrreizējai izmantošanai. Projekts ir interaktīvs pasākums ar ekoloģisku ievirzi, kura ietvaros var vērot un iesaistīties aizraujošā un radošā aušanas procesā. Mākslinieks tradicionālajos lupatdeķos iestrādā augu sēklu strēmeles, izveidojot augu segas. Regulāri laistītas, lupatdeķos ieaustās tekstilšķiedras kļūst par sava veida augsni, kurās sēklas sāk dīgt un augt. Pēc to izgatavošanas augu segas būs apskatāmas Vidzemes tirgū, vienlaikus kļūstot par sezonas stādījumiem.

Augu segas darbnīcas

Vieta: Vidzemes tirgū, Brīvības ielas 90 nama iekšpagalmā

Laiks: Svētdiena, 1.jūnijs, no plkst.11:00 līdz 16:00

Mākslinieks Žans Simons-Perē turpinās aušanas darbus, tradicionālajos lupatdeķos iestrādājot augu sēklu strēmeles un izveidojot augu segas.

Bērnu Eiropas karnevāls

Vieta: Vērmanes dārzā, Rīgā

Laiks: Svētdiena, 1.jūnijs, no plkst.12:00 līdz 18:00

Izklaidējošs un izglītojošs pasākums ģimenēm ar bērniem. Pasākumā apmeklētāji varēs tuvāk iepazīt dažādas Eiropas valstis, to literatūras varoņus, iesaistīties dažādās aizraujošās aktivitātēs. Pasākumā programmā – bērnu grāmatu lasījumi, masku gājiens, spēles un rotaļas, skatuves priekšnesumi un grāmatu tirdziņš.

Ērģeļmūzika BACH zīmē atklāšanas koncerts Dubultu evaņģēliski luteriskajā baznīcā

Vieta: Dubultu evaņģēliski luteriskajā baznīcā (Baznīcas ielā 13,Jūrmala)

Laiks: Svētdiena, 1.jūnijs, plkst.18:00

Projekta Ērģeļmūzika BACH zīmē ietvaros tiks prezentēta pirmā koncertprogramma: J.S. Bahs, J.G. Mītelis; Romualds Jermaks – Introdukcija un pasakalja par BACH (pirmatskaņojums), Tālivaldis Ķeniņš – Korāļu kantāte. Atklāšanas koncertā muzicēs trīs ērģelnieki: ērģeļspēles profesors Tālivaldis Deksnis un divas jaunās ērģelnieces, kuras savu meistarību apliecinājušas ne tikai koncertos Latvijā un ārzemēs, bet arī starptautiskos konkursos – Liene Andreta Kalnciema un Diāna Jaunzeme. Kopā ar ērģelniekiem muzicēs jauktais koris Sonore diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā, soprāns Inga Šļubovska, kā arī mežradznieks Mārcis Miķelsons un trompetists Edgars Bārzdiņš. Ieeja par ziedojumiem.

Bērnu mūzikas festivāls Izlaidums Brīnumskapī

Vieta: Siguldas pils kompleksā

Laiks: Svētdiena, 1.jūnijs, no plkst.12:00

Bērnu mūzikas festivāls Izlaidums Brīnumskapī dienas garumā ar dažādiem pasākumiem piedāvās svinēt vasaras sākumu. Noslēgsies konkurss Tīrai Latvijai un tiks sumināti čaklākie makulatūras un bateriju vācēji. Festivāla programma iekļaus daudz radošu un skanošu pasākumu, tostarp Brīnumskapja laboratoriju, koncertu un Siguldas novada bērnu radošo kolektīvu sveicienu.

Līdz 1.jūnijam skatāma Māras Brašmanes (Latvija) personālizstāde Pārmaiņu laiks

Vieta: Torņa iela 1, Rīga

Fotogrāfe Māra Brašmane Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā nostrādājusi divdesmit gadus (1984-2004), pieredzot fondu pārvietošanu, Padomju Latvijas mākslas ekspozīcijas izveidi un vēlāk pārvietošanu uz jaunajām telpām izstāžu zālē Arsenāls, Baltās zāles remontu un Hēges zāles atklāšanu, katru reizi atklājot skatam jaunu mākslas telpu. Organizē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs.

Līdz 4.jūnijam skatāma Jana Grarupa personālizstāde (Jan Grarup, Dānija) izstāde SOMĀLIJA. Karā un badā. Iesprostoti

Vieta: Smilšu iela 20, Rīga

Dāņu fotogrāfs Jans Grarups ir pazīstams ar reportāžām no karadarbības zonām, no bada, slimību un reliģisku vai nacionālu aizspriedumu nomocītajām Āfrikas valstīm. Šīs izstādes centrā ir Somālija un tās iedzīvotāji, kuri kara šausmās dzīvo jau vairāk kā 20 gadus. Izstāde stāsta par cilvēkiem, kas ir iesprostoti starp karu, trūkumu un izmisumu. Tomēr pats autors atzīst, ka Somālijas iedzīvotāji ir visbrīnišķīgākie, lieliskākie cilvēki, kādus viņš jebkad ir saticis.

Līdz 5.jūnijam skatāma izstāde Viewfinders. Laikmetīgā Baltijas un Ziemeļvalstu fotogrāfija

Vieta: Rīgas Mākslas telpā (Kungu ielā 3, Rīgā)

Izstāde fokusējas uz cilvēku sevis meklējumiem mūsdienu pasaulē, viņu privāto telpu un pašiem sev uzdotajiem jautājumiem. Autorus ar atšķirīgo pieredzi vieno interese par attēlu, kas jau piedzīvojis jauno tehnoloģiju izvērtējumu. Viņi lieto fotogrāfiju kā mākslas mediju – izceļ savas idejas, vēstījuma nozīmību un labprāt eksperimentē ar robežu nojaukšanu, brīvi integrējot fotogrāfiju citos medijos. Daži autori redz video kā foto iespēju paplašinājumu, citiem fotogrāfija kļūst par instalācijas pamatelementu. Izstādē piedalās mākslinieki no astoņām valstīm.

Līdz 5.jūnijam skatāma Dawid personālizstāde ROST/RUST

Vieta: Rīgas Mākslas telpā (Kungu ielā 3, Rīgā)

Bjērns Dāvidsons (Björn Dawidsson, 1949), pazīstams ar pseidonīmu Dawid, ir viens no Zviedrijas atzītākajiem un zināmākajiem māksliniekiem, kas strādā fotogrāfijas medijā. Izstāde ROST / RUST, kas savā laikā Zviedrijā izraisīja diskusijas un mainīja priekšstatu par fotogrāfiju kā mediju, ir viena no slavenākajām mākslinieka sērijām. Autors savas fotogrāfijas iegūst bez fotokameras palīdzības, izmantojot fotogrammas tehniku – uz lielformāta 8×10 collu negatīviem tiek novietoti dažādi priekšmeti, piemēram, skārda plāksnes, instrumenti un pēc tam negatīvs tiek eksponēts gaismā. Tad negatīvs tiek attīstīts un no tā kopēts fotopalielinājums.

Līdz 14.jūnijam skatāma izstāde Ārzemes

Vieta: Mūkusalas iela 42, Rīga

Izstāde apskata jēdziena «ārzemes» transformāciju, kā arī mainīgos latviešu mākslinieku ceļojumu maršrutus un to galamērķus, dažādos nolūkus, veidus un pat atsevišķas kultūrpolitiskas stratēģijas, kas tieši ietekmējušas mākslas darbu tapšanas procesu. Izstādē iekļautas Ievas Epneres, Ivara Grāvleja, Reiņa Hofmaņa un Aļņa Stakles fotosērijas. Organizē Mūkusalas Mākslas salons.

Līdz 20.jūnijam apskatāma Ivetas Vaivodes (Latvija) personālizstāde Klēpis

Vieta: jaunajā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā (Mūkusalas iela 3, Rīga)

Pirms diviem gadiem Iveta Vaivode devās uz savas vecāsmātes Antoņinas ciematu Pilceni Latgalē, lai atrastu to mītisko vietu, kuru viņa iztēlojās, pētot vecāsmātes jaunības dienu attēlus. Meklējot savas ģimenes pēdējās liecības, autore meklē cilvēkus, kuri kādreiz pazinuši viņas vecomāti. Caur pilceniešu stāstiem fotogrāfe atklāj sen zudušu pasauli. Daudzi no sastaptajiem cilvēkiem turpina dzīvot savdabīgā pagātnē, atmiņās.

Līdz 20.jūnijam apskatāma Mērijas Elenas Mārkas personālizstāde

Vieta: jaunajā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā (Mūkusalas iela 3, Rīga)

Mērijas Elenas Mārkas (Mary Ellen Mark, ASV) darbu izstāde iepazīstina ar klasisku dokumentālā foto tradīciju, kurā robežojas un pārklājas fotožurnālistika un subjektīvais dokumentālisms. Pazīstamāko Mārkas sēriju uzmanības centrā ir sociāli jutīgas sabiedrības grupas. Mārka sadarbojusies ar New York Times Magazine, Life, Paris-Match, The New Yorker, Rolling Stone un citiem prestižiem izdevumiem, kā arī saņēmusi augstus apbalvojumus.

Līdz 22.jūnijam skatāma Vijas Celmiņas personālizstāde Dubultā realitāte

Vieta: Mākslas muzejā Rīgas Birža (Doma laukums 6, Rīga)

Skatāma pasaulē pazīstamās latviešu izcelsmes amerikāņu mākslinieces Vijas Celmiņas personālizstāde, kas aptver piecdesmit gadus mākslinieces radošajā darbībā – no 1964. līdz 2014.gadam. Izstāde parāda atšķirīgus medijus, kādos strādājusi māksliniece, mākslas virzienus, kādi mainījušies šajos piecdesmit gados un iezīmē arī Celmiņas mākslā dažādus periodus. Ekspozīcijā skatāmas Vijas Celmiņas gleznas, skulptūras, objekti, zīmējumi grafīta un ogles tehnikās, kā arī iespiedgrafikas darbi – mecotintas, akvatintas, sausās adatas, oforta, kokgrebuma tehnikās. Kopumā izstāde parādīs gandrīz piecdesmit mākslinieces darbus, kas atvesti no Modernās mākslas muzeja Ņujorkā, Nacionālās mākslas galerijas Vašingtonā, Sanfrancisko Modernās mākslas muzeja, Frankfurtes pie Mainas Modernās mākslas muzeja, Kartjē Mūsdienu mākslas centra Parīzē, Teita galerijas Londonā un Skotijas Nacionālajām galerijām, ASV vēstniecības Latvijā kolekcijas, Mūkusalas Mākslas salona kolekcijas, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma, Makī (McKee) galerijas Ņujorkā un pašas mākslinieces Vijas Celmiņas mākslas darbu kolekcijas.

Ieejas biļete izstādē (pieaugušiem – EUR 4,27 / LVL 3,00; skolēniem, studentiem, pensionāriem – EUR 2,13 / LVL 1,50).

Ref: 102.000.102.7377

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas