Iespējams, ka vislielākie meli mūsdienās ir apgalvojums, ka esam izlasījuši, sapratuši un piekrītam attiecīgās interneta vietnes lietošanas noteikumiem un privātuma politikai. Lielākoties mēs neiedziļināmies šajos dokumentos, nemaz nerunājot par dažādu meklēšanas pakalpojumu, piemēram, Google algoritmu principiem. Tomēr dažkārt šī paviršība var maksāt visai dārgi.
«Jebkurš no mums nejauši meklētājserveros var uzdurties kādas valsts slepenajiem dokumentiem vai negribot izplatīt tīmeklī datus, kurus nevēlas atklāt svešām acīm. No šādām nedienām pasargāts nav neviens, pat lielas korporācijas un slavenības. Tāpēc – būsim piesardzīgi!» mudina par portāla Inbox.lv datu drošību atbildīgais Andrejs Čelnovs.
1. Google meklēšanas algoritma dēļ publisko privātus datus
Kad kompānija Google 1999.gadā mainīja uz mūsdienās vēl spēkā esošo meklēšanas algoritmu, meklētāja servisa «roboti» sāka atpazīt arī ar parolēm neaizsargāto FTP serveru informāciju. Tādēļ neviļus dati, kas līdz šim bija it kā privāti un aizsargāti, kļuva publiski pieejami. Šādi internetā noplūda Jeila universitātes studentu personiskie dati.
2. Japānas ministrija nopludina slepenus dokumentus nepareizu drošības iestatījumu dēļ
Japānas Vides ministrija, izmantojot diskusijām tiešsaistē paredzēto bezmaksas pakalpojumu Google Groups, 2013.gadā nopludināja vairākus ierobežotas pieejamības dokumentus. Kļūme radās, definējot privātuma iestatījumus, jo izrādās, ka pēc noklusējuma šajā servisā izvietotā informācija ir publiski pieejama.
3. Datu bāzes kļūdas dēļ atklātībā nonāk 16 tūkstošu klientu dati
Austrālijas telekomunikāciju operatora Telstra IT partneris, kas izstrādāja un piegādāja jaunu klientu datu bāzi, netīši bija piemirsis «ieslēgt» piekļuves kontroles sistēmu. Tādējādi aptuveni 16 tūkstošu kompānijas klientu personīgie dati (vārds, uzvārds, adrese, tālruņa numurs) kļuva pieejami ar Google meklētāja starpniecību. To pavisam nejauši atklāja kāds lietotājs.
4. Facebook dibinātāja māsas privātās fotogrāfijas nokļūst Twitter
2013.gadā sociālās komunikācijas giganta Facebook dibinātāja un īpašnieka Marka Cukerberga māsas uzņēmējas Randi Cukerbergas personiskās fotogrāfijas kļuva krietni publiskākas nekā gribēts, kaut gan sieviete tās bija ievietojusi Facebook privātajā ziņu joslā. Atzīmēšanas un dalīšanās dēļ attēli nonāca līdz pat citai sociālā tīkla vietnei – Twitter.com.
5. Atklātībā nonāk tūkstošiem pacientu medicīniskā vēsture
ASV uzņēmums GMR Trascription Services, kas nodrošina medicīnas datu pārrakstīšanu elektroniskā formā, izmantojot nepietiekamas datu aizsardzības metodes, šogad padarīja publiski pieejamu ļoti sensitīvu informāciju par vairākiem tūkstošu pacientu, tostarp viņu analīžu rezultātus, informāciju par psihiskiem traucējumiem, abortiem, atkarību no alkohola vai narkotikām. Šie dati glabājās uz FTP servera, kam nebija paroles, tāpēc ikviens zinātājs varēja tam piekļūt un tāpēc dati indeksējās Google meklētājā. Par šo nolaidību ASV Iekšējā tirgus un patērētāju aizsardzības komiteja kompānijai piesprieda naudas sodu.
Ref: 102.000.102.7667