Teju 63% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 – 74 gadiem uzsver, ka pret tuvinieku lēmumu ņemt kredītu, lai īstenotu kādu ieceri (ceļojumu, iegādātos mājokli vai auto) izturas atturīgi vai noraidoši, norādot, ka tas ir katra cilvēka privāts lēmums, noskaidrots Bigbank veiktajā Snapshots aptaujā.
«Iedzīvotāju finansiālā stabilitāte būtu daudz lielāka un viņi par to justos drošāk, ja uzņemoties kredītsaistības vai veicot citus finanšu darījumus, konsultētos ar ģimeni un sev tuviem cilvēkiem. Nav pareizi, ka iedzīvotāji pret sev tuvo cilvēku finanšu saistībām izturas atturīgi, it kā nauda būtu kaut kas, par ko skaļi nerunā, nevis līdzeklis, ko pārdomāti lietojot, iespējams īstenot mērķus un piepildīt sapņus,» stāsta Bigbank AS Latvijas filiāles vadītājs Artis Bērziņš.
«Mūsdienu sabiedrībā cilvēki jūtas nedroši visās dzīves jomās, arī finansiāli. Situācijās, kad izvirzām mērķi, kam nepieciešami papildu finansiālie līdzekļi, ir svarīgi tos pārrunāt ar ģimeni. Kopīgā emocionālā saite ar tuviem cilvēkiem, kas veidojas, kopā pieņemot lēmumu, dala atbildību un sniedz daudz lielāku drošības sajūtu, kas cilvēkiem tik ļoti pietrūkst,» lēmumu pieņemšanas procesu skaidro psiholoģe Jolanta Leinarte.
Aptauja atklāj, ka kredīta atteikuma gadījumā katrs ceturtais iedzīvotājs rīkotos pragmatiski un vienkārši izvēlētos citu kredītiestādi, bet katrs piektais reaģē daudz emocionālāk – atteikums liek justies dusmīgam, aizskartam (18%) un apkaunotam (15%).
Latvieši salīdzinājumā ar citu tautību pārstāvjiem ir emocionālāki – kamēr 20% latviešu par aizdevuma atteikšanu justos aizskarti, cittautiešu vidū tā justos tikai 11%. Savukārt skumjas izjustu 20% latviešu un 25% citas tautību pārstāvju.
Ref:103.000.103.4027