Viedtālrunis un «jāvārds» kāzās – ko var un nevar apdrošināt Latvijā

Nereti sabiedrībā var dzirdēt replikas, ka ārvalstīs pieejams tas, kā Latvijā nav. Daļēji tam var piekrist – piemēram, ārvalstīs iespējams apdrošināt ne tikai latviešiem ierasto māju, auto un ceļojumu, bet teju visu – mājdzīvnieku, savu mazo pirkstiņu, viedtelefonu un pat mīļotā «jāvārdu» kāzās.

«Papētot Latvijas apdrošināšanas tirgu, varam secināt, ka esam gana tradicionāla valsts. Vēl joprojām mūsu apdrošināšanas tirgū dominē (kas nemaz nav slikti) tradicionālie apdrošināšanas veidi – auto, īpašuma, ceļojumu apdrošināšana. Tajā pašā laikā, sekojot globalizācijas ietekmei un arvien specifiskākām klientu vajadzībām, arī Latvijas apdrošināšanas tirgus sāk lēnām «kustēties»,» skaidro apdrošināšanas kompānijas BALTA prezidents Sandis Šteins.

Kā stāsta Šteins, ja, piemēram, pirms pieciem gadiem neviens nevarēja iedomāties, ka varēs apdrošināt savu tikko iegādāto iPhone, tad tagad tas ir pavisam viegli izdarāms, aizejot uz tuvējo mobilo ierīču tirdzniecības vietu. Mūsdienās ne vienmēr apdrošināšana nozīmē lielu divciparu vai trīsciparu skaitli, kā tas bija ierasts agrāk. Tagad šie maksājumi ir stipri samazinājušies, pateicoties tam, ka piedāvājumi ir visdažādākie un attiecināmi arī uz pavisam nelielām ikdienas lietām, piemēram, apdrošināt 230 eiro vērtu Samsung Galaxy S3 pret bojājumiem, zudumu un zādzību maksā tikai četrus eiro mēnesī.

«Tiesa, mobilo telefonu apdrošināšanā labu paraugu esam ņēmuši no Ziemeļamerikas un Latīņamerikas, kur šāds apdrošināšanas veids ir viens no izplatītākajiem. Tur šī apdrošināšanas segmenta attīstību stipri ietekmējis augstais noziedzības līmenis, piemēram, ASV vien katru minūti tiek pazaudēti vai nozagti 113 mobilie telefoni. Arī Brazīlijā un Kolumbijā telefonu zādzības ir ielu ikdiena, un tur mobilo telefonu apdrošināšana, var teikt, plaukst un zeļ. Gribētos ticēt, ka Latvijā mobilo ierīču apdrošināšanas tendenci galvenokārt ir attīstījusi cilvēku interese par arvien jaunākiem «gadžetiem», nevis kriminālo aktivitāšu pieaugums. Lai gan visticamāk ietekmi ir atstājuši abi faktori, jo, piemēram, pērn pirmo desmit mēnešu laikā Latvijā kopumā, pēc Tele2 datiem, 19 000 mobilo telefonu ir pieteikta SIM kartes bloķēšana, kas nozīmē, ka tie ir pazaudēti vai nozagti,» norāda Šteins.

Vēl viena nozīmīga apdrošināšanas tendence ir kredītmaksājumu apdrošināšanas attīstība. Ārvalstīs tā ir veiksmīga un gana sena prakse, kas attīstījusies līdz ar kreditēšanas popularitātes pieaugumu, kura savu lielāko lēcienu piedzīvoja astoņdesmitajos gados, kad cilvēki arvien biežāk sāka piepildīt sapni par skaistu māju piepilsētā, lielu ģimenes auto un citām lietām, kas pirktas kredītā. Ņemot vērā, ka mūsdienu patērētāju sabiedrība arvien vairāk prasa un labprāt izmanto kredītu sniegtās iespējas labākai dzīvei, arī šī aktivitāte atstāj iespaidu uz apdrošināšanas sfēru, kurā attīstās pirkumu apdrošināšana, kredītmaksājumu apdrošināšana un citi apdrošināšanas segmenti, kas saistīti ar arvien pieaugošo vēlmi pirkt un uzlabot savu sadzīvi.

«Ārvalstīs arvien lielāku popularitāti iemanto kredītmaksājumu apdrošināšana, kas sniedz atbalstu bezdarba, ilgtermiņa slimības vai invaliditātes/nāves gadījumā, piemēram, ļaujot ģimenei neraizēties par situāciju, ja ģimenes galvenajam pelnītājam nācies saskarties ar nopietnu slimību un nespēju apmaksāt ikmēneša kredīta maksājumu par kāroto lietu. Tagad līdzīgu produktu esam ieviesuši arī Latvijā sadarbībā ar Aizdevums.lv,» pieredzē dalās Šteins.

Pēc viņa sacītā, «nemainīgi aktuāla ir arī mantas un elektrorisku apdrošināšana. Īpaši vasaras sezonā, kad arvien vairāk pārvietojamies ar divriteni, klienti novērtē, ka mantas apdrošināšanas ietvaros ir apdrošināts arī divritenis. Un kas pats svarīgākais, tas ir apdrošināts arī ārpus apdrošinātās adreses. Tas nozīmē, ka vairs nav jābaidās braukt ar divriteni uz veikalu, darbu vai mācību iestādi. Vētru un zibens periodā īpaši aktuāla ir elektrorisku apdrošināšana, kas pasargā no neparedzētiem izdevumiem zibens spēriena, elektroapgādes pārtraukuma vai pārsprieguma dēļ radītiem elektrotehnikas bojājumiem.»

Jaunie apdrošināšanas virzieni nozīmē, ka apdrošināšana kļūst arvien daudzveidīgāka un individuālāka, kļūstot par ikdienas sabiedroto – mūsdienās apdrošināšana nozīmē ne tikai izdevumus reizi gadā par māju vai auto, bet arī iespēju parūpēties par būtiskām ikdienas sastāvdaļām, piemēram, apdrošināt savus ikmēneša ienākumus, mājdzīvnieku, divriteni, telefonu vai pat ledusskapi. Lai arī Latvijas iedzīvotāju ikdienā apdrošināšana kā savas labklājības garants nav vēl tik ļoti iesakņojusies kā Rietumvalstīs, Šteins prognozē, ka nākotnē arī Latvijā varēsim sagaidīt šīs jomas attīstību visdažādākajās izpausmēs.

Ref: 102.000.102.7683

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas