ASV: Krievijas importa aizliegums ietekmēs Krieviju, ne ASV

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) amatpersonām un neatkarīgiem ekspertiem sakrīt viedoklis, ka Krievijas ieviestais importa aizliegums precēm no rietumvalstīm gandrīz neietekmēs ASV ekonomiku, bet tam būs nepatīkamas sekas pašā Krievijā.

Kā uzskata ASV finanšu ministra vietnieks Deivids Koens, Krievijas importa aizliegumā redzama «cietsirdīga ironija». Koens norādīja, ka katru gadu Krievija importē apmēram 40% no valstī izmantotās pārtikas un, ieviešot šo aizliegumu, Krievija liedz saviem iedzīvotājiem piekļuvi pārtikas produktiem.

Tāds viedoklis ir arī ASV Valsts departamentam.

«Prezidents [Vladimirs] Putins liedz paša tautai pārtikas produktus. (..) Es nezinu, kā viņš risinās šo problēmu savās mājās, bet fakts ir tāds, ka viņš ne tikai nes zaudējumus Krievijas ekonomikai, kuras izaugsmes prognozes tagad līdzinās nullei, bet arī liedz savas valsts iedzīvotājiem pārtiku. Diemžēl visvairāk no tā cietīs tieši Krievijas tauta,» sacīja ASV Valsts departamenta oficiālā pārstāve Marija Harfa, piebilstot, ka sankcijas paaugstinās jau tā augsto Krievijas inflācijas līmeni un samazinās krievu pirktspēju.

Līdzīgs viedoklis ir arī neatkarīgajiem ekspertiem. Žurnāla Forbes ekonomiskais komentētājs Tims Vorstals domā, ka daļēji Krievijas valdība vienkārši nesaprot parastus starptautiskās tirdzniecības principus un tās dotos labumus.

«Vēl pirms 20 vai 25 gadiem varēja saprast, kāpēc Krievijas valdība nav pilnībā informēta par starptautisko tirdzniecību. Tad Krievija bija tikko izrāvusies no 70 marksisma muļķības gadiem. Tomēr tagad tāda nesaprašana no cilvēkiem, kuri vada 140 miljonu iedzīvotāju lielu valsti, ir vienkārši nepiedodama. Preces no citām valstīm tiek importētas, jo tās ir labākas, lētākas un bagātīgākas par tām, kuras tiek ražotas valstī, kas tās importē. Mēs, patērētāji, to instinktīvi saprotam. Mēs pērkam šīs preces lielveikalos, un mums no tā ir labāk. Un, kas ir labāk patērētājam, ir labāk valdībai,» skaidro Vorstals.

«Varbūt ASV un Eiropas Savienības (ES) aizliegums eksportēt uz Krieviju dažas preces pasliktina Krievijas iedzīvotāju stāvokli. Varbūt tāda aizlieguma ieviešana bija pareiza, varbūt arī nē, bet Krievijas atbilde ir vienkārši absurda. Krievija saka: «Ak tā, jūs liedzat mums savas burvīgās importa preces? Tādā gadījumā mēs jūs pārmācīsim un padarīsim sevi vēl nabagākus, aizliedzot ievest vēl vairāk jūsu lielisko importa preču!» Tur nav nekādas loģikas,» uzskata Vorstals.

Kā norāda laikraksts Wall Street Journal, kopējais ASV pārtikas preču eksports uz Krieviju 2013.gadā sastādīja 1,2 miljardus dolāru (gandrīz 900 miljonus eiro) jeb vienu procentu no kopējā ASV lauksaimniecības eksporta.

Ja starp ASV un Krieviju sāksies īsts ekonomisko sankciju karš, ASV amatpersonām nav šaubu par uzvaru.

«ASV ir milzīga, spēcīga un diversificēta ekonomika, kamēr Krievijai ir mazāka izmēra, vāja un ne pārāk diversificēta ekonomika,» norādīja viens no ASV prezidenta Baraka Obamas līdzgājējiem, ASV Ekonomikas padomes priekšsēdētājs Džeisons Furmans.

Kā ziņots, Krievijas 7.augustā noteiktais embargo attiecas uz liellopu gaļu, cūkgaļu, augļiem, dārzeņiem, mājputniem, zivīm, sieru, pienu un piena produktiem, kas tiek importēti no ES, ASV un citām rietumvalstīm, kuras ieviesušas sankcijas pret Maskavu.

Ref:103.000.103.5026

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas