Sagaidāms, ka otrdien, 16.septembrī, Eiropas Parlaments (EP) un Ukraina vienlaicīgi ratificēs šovasar parakstīto asociācijas līgumu starp Kijevu un Briseli. Tikai pirms dažām dienām, pakļaujoties arī Krievijas spiedienam, puses nolēma līdz 2016.gada 1.janvārim atlikt asociācijas līguma ekonomiskās daļas ieviešanu dzīvē.
Ukrainas mēģinājumi noslēgt asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību (ES) līdz šim saskārušies ar daudziem šķēršļiem. Skaļākais no tiem bija pagājušā gada nogalē, kad tā brīža Ukrainas vadība izlēma apturēt asociācijas līguma noslēgšanas procesu, tādējādi izprovocējot vardarbīgas protesta akcijas, ziņo Latvijas Radio.
Pusgadu vēlāk situācija Ukrainā ir radikāli mainījusies, un viena no pirmajām lietām, ko pēc stāšanās amatā paveica tagadējais Ukrainas prezidents Petro Porošenko, bija tieši asociācijas līguma parakstīšana. Jau no paša sākuma Krievija bija paziņojusi, ka asociācijas un brīvās tirdzniecības līguma noteikumiem varēs piekrist tikai tad, ja tiks ņemtas vērā tās bažas par iespējamo apdraudējumu Krievijas ekonomikai. Ņemot vērā arī pašreizējo nemierīgo situāciju Ukrainas austrumos, pagājušajā piektdienā Eiropas Savienība un Ukraina atlika brīvās tirdzniecības līguma stāšanos spēkā līdz 2015.gada beigām. Kā paskaidrojis Eiropas Savienības tirdzniecības komisārs Karels de Guhts, šī ir daļa no visaptverošā miera procesa Ukrainā. Turklāt brīvās tirdzniecības līguma spēkā stāšanās atlikšana došot manevrēšanas iespējas visām iesaistītajām pusēm:
Krievija pirmdien nosūtījusi Eiropas Savienībai un Ukrainai vēstuli, kurā pausta nepieciešamība juridiski nostiprināt panākto vienošanos par Ukrainas asociāciju ar Eiropu.
Interneta komentāros bieži norādīts, ka Ukraina ir kārtējo reizi pārdota Krievijai un prezidenta Petro Porošenko, kā arī viņa komandas pēdējo mēnešu aktivitātes arvien vairāk liekot neuzticēties viņu darbībām. Taču, kā skaidro izdevums Evropeiskaja Pravda, arī turpmāk Ukrainas un Eiropas Savienības asociācijas līgums būs vienots dokuments un nav pamata domāt, ka politisko vai ekonomisko daļu kāda no pusēm varētu atcelt.
Ja Kijeva vai Brisele atteiksies no kādām savām līgumā paredzētajām saistībām, asociācijas līgums tiks atcelts pilnībā. Ukrainas vadība arī skaidro, ka pašreizējo situāciju nevar salīdzināt ar 2013.gadu, kad tā laika prezidents Viktors Janukovičs ne tikai iesaldēja līguma parakstīšanu, bet arī paziņoja par nepieciešamību izmainīt Ukrainas saistības.
Par pašu asociācijas līguma ratificēšanu, kas plānota vienlaicīgi gan Eiropas Parlamentā, gan Ukrainas Augstākajā Radā, arī līdz galam skaidrības īsti nav. Tas tāpēc, ka, piemēram, Vācijas prese paziņojusi, ka pēdējā brīdī līgumā tikšot iekļauts aptuveni tūkstotis labojumu, savukārt Ukrainas prezidents solījis, ka līgums tiks ratificēts tā sākotnējā formā.
Ref: 102.000.102.8125