Valdības piedāvātā sociālo iemaksu celšana par 2% līdz 35,09% ir kaitīga un nepareiza, jo tādējādi tiek sadārdzinātas darbaspēka izmaksas, tomēr uzņēmēji arī atzīts, ka nākamgad darbiniekiem tiks celtas algas.
Informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmuma “FMS” valdes priekšsēdētājs Jānis Bergs norādīja: ja valsts mērķis ir attīstīt eksportu, tad jārēķinās, ka ražotājiem, īpaši pakalpojumu nozarē, izmaksas augs un tie kļūs mazāk konkurētspējīgi ar Igauniju un Lietuvu, kur nodokļi ir zemāki. «Līdz ar to paliek aizvien mazāk argumentu, kāpēc Latvijā vispār attīstīties,» Nozare.lv sacīja Bergs, uzsverot, ka nodokļu izmaiņas palielinās ēnu ekonomikas īpatsvaru.
Finanšu ministrs Andris Vilks stāstīja, ka sociālās iemaksas tika celtas, jo sociālajā budžetā ir liels deficīts, ko nav iespējams kompensēt, piemēram, ar nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) paaugstināšanu, jo tā esot pašvaldību nauda. «Rēķinājām fiskāli, lai kopējais ieguvums būtu neitrāls. Piekrītu, ka NĪN ir krietni lielāks potenciāls, ja varētu un gribētu iekasēt konkrētu naudas summu. Tur bija lielākas rezerves,» tā Vilks.
Advokātu biroja BDO Zelmenis&Liberte zvērināts advokāts Jānis Zelmenis norādīja, ka viņš finanšu ministra piedāvātajā budžeta projektā nesaskata neko labu un neko sliktu. «Izmaiņas nodokļu politikā manu uzņēmumu ietekmēs tikai pozitīvi. Pēdējos divos gados uzņēmuma apgrozījums ir audzis vairāk nekā līdz šim,» sacīja Zelmenis.
Tajā pašā laikā Bergs atzina, ka IT nozarē nākamgad algas ievērojami augs, jo patlaban ir sākti vairāki projekti, kuros būs jāiesaista daudz resursu, kādu pašlaik Latvijā nav, un tas radīs spirālveida algu pieaugumu.
Algas plāno celt arī AS Rīgas Dzirnavnieks. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons stāstīja, ka ekonomiskās lejupslīdes laikā efektivitāti iespējams panākt, atlaižot pusi darbinieku, savukārt palikušajiem paaugstinot algas, tādējādi motivējot tos strādāt divreiz ātrāk.
Vaicāts, vai darbaspēka nodokļi varētu tikt mainīti arī 2012.gada budžetā, finanšu ministrs uzsvēra, ka tas netiks darīts. «Meklēsim iespējas, lai paceltu neapliekamo minimumu. Domāju, ka 2012.gadā iedzīvotāju ienākumu nodokli vēl nevarēs pazemināt, bet to vajadzētu tuvināt Baltijas vidējam līmenim. To būs iespējams izdarīt 2013.-2014.gadā, samazinot uz 21% vai 22%. Šogad bija ļoti grūti manevrēt, bet nākamgad, cerams, varēsim vairāk,» uzsvēra Vilks.
Jau ziņots, ka šonedēļ Ministru kabinets ārkārtas sēdē apstiprināja 2011.gada valsts budžeta likumprojektu un vidēja termiņa makroekonomiskās attīstības un fiskālās politikas ietvaru 2011.-2013.gadam, kas paredz ar 2011.gada 1.janvāri sociālās apdrošināšanas iemaksu likmi darba ņēmējam vispārīgajā gadījumā noteikt 35,09%, no tiem darba devējs maksās 24,09%, bet darba ņēmējs – 11%. Savukārt iedzīvotāju ienākuma nodokli paredzēts samazināt no 26% uz 25%. Tāpat paredzēts paaugstināt pievienotās vērtības nodokļa pamatlikmi (PVN) no 21% uz 22% un samazināto PVN likmi no 10% uz 12%.
Kā mēs pārdzīvosim ziemu?