Sudraba: Partiju programmās ir nekonkrēti mērķi; ir tikai skaisti solījumi

Uz 10.Saeimu kandidējošo partiju programmās ir nekonkrēti mērķi; to lielāko daļu nav iespējams realizēt, tie ir tikai skaisti solījumi, – intervijā laikrakstam Neatkarīgā Rīta Avīze saka valsts kontroliere Inguna Sudraba.

Viņasprāt, nevienai politiskai partijai patiešām nav tādas pilnvērtīgas programmas, kurā var redzēt, kādus mērķus partija vēlas sasniegt un ar kādām darbībām tas tiks paveikts. «Partiju programmās ir nekonkrēti mērķi un pēc tam ir plašs solījumu klāsts. Es tikai nedaudz esmu paskatījusies programmas, taču uzreiz ir skaidrs, ka to lielāko daļu nav iespējams realizēt, ka tie ir tikai skaisti solījumi,» skaidro valsts kontroliere.

Atsevišķas partijas raksta savās programmās vai savos uzstādījumos izsaka priekšlikumu, ka Latvijā pēc vēlēšanām varētu būt profesionālas valdības vai profesionāli premjeri. «Es šādu pieeju salīdzinātu ar uzņēmumu, kuram ir akcionāri, kas meklē profesionālu menedžmentu. Ja akcionāriem ir skaidra un saprotama gan vīzija, gan stratēģija, gan rīcības plāns, ko viņi sagaida no sava uzņēmuma, un līdz ar to viņi zina, kādas prasības izvirzīs menedžmentam, tad noteikti var atrast kopsaucēju starp menedžmentu un akcionāriem, un tad menedžments ir spējīgs realizēt akcionāru uzstādījumus.» uzskata Sudraba.

Viņasprāt, ar valsts jeb valdības vadīšanu šāds modelis nav tik ļoti vienkāršs. Ir vajadzīga gan programma, turklāt tāda, kuru vienādi saprot – gan akcionāri (šajā gadījumā politiķi, kas pasūta šīs programmas realizāciju), gan arī tie, kuri varētu uzņemties šīs programmas tiešo izpildi.

«Viena lieta ir to darīt atsevišķa uzņēmuma ietvaros, bet pavisam cita – valsts līmenī. Es īsti nesaprotu, kā var strādāt tāda sistēma, kurā politiķi nolīgst kādu profesionālu valdību, kas realizē viņu uzstādījumus,» neizpratnē Sudraba, piebilstot , ka ir jābūt skaidrai un realizējamai programmai un menedžmentam jeb profesionālai valdībai, kas uzņemtos šādas programmas realizāciju. Turklāt ir jābūt arī kopējai izpratnei.

Menedžmentam ir jāpiekrīt programmai, jo nedrīkst darīt darbu, kuru tu nepieņem, ja tev ir cits viedoklis un izpratne par to, kā lietas ir jādara. Lai profesionāla valdība labi strādātu, ļoti daudz darba būtu jāveic politiķiem Saeimā – gan pieņemot jaunus likumus, gan izdarot grozījumus esošajos. Tā ka būtībā profesionālā valdība nevar strādāt pilnībā neatkarīgi, kā tā varētu iedomāties, bez politiķu norādēm un atbalsta.

Lai kaut kādās robežās valdība var strādāt patstāvīgi, ir nepieciešams veikt samērā kardinālas reformas. Tām jābūt patiešām būtiskām, un tas nozīmē ļoti daudzu likumu grozījumus, izmaiņas likumdošanā utt.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas