Minējumi par to, ka kāds no Latvijas Reģionu apvienības (LRA) Saeimas frakcijas deputātiem pēdējā vēlēšanu kārtā būtu balsojis par Raimondu Vējoni, ir pilnībā nepamatoti, norāda politiskais spēks. Partija pauž bažas par publiskajā telpā vairāku politiķu un politikas ekspertu iniciētajām spekulācijām par to, kā un kuras partijas deputāti ir balsojuši par Vējoni pēdējā balsojumā.
LRA frakcijas deputāti pilnībā atbalstīja savu izvirzīto prezidenta amata kandidātu Mārtiņu Bondaru, balsojot pret visiem pārējiem izvirzītajiem prezidenta amata pretendentiem. Lai izvairītos no jebkādām nevajadzīgām diskusijām un spekulācijām, LRA deputāti savu balsojumu ir fiksējuši, nofotografējot vēlēšanu biļetenus. Jau laikus pieļaujot vēlāku spekulāciju iespējamību, viens no frakcijas deputātiem – Juris Viļums – pēdējā balsojumu kārtā nepiedalījās vispār, portālu BNN informē LRA.
«Mēs esam spiesti apbēdināt visus «pelēko avju» meklētājus. Atšķirībā no atsevišķiem citu frakciju deputātiem, LRA pārstāvji ir atbildīgi pret saviem vēlētājiem un nepieļauj iespēju pārkāpt savus iepriekš dotos solījumus. Lai to apliecinātu, mums šodien neatliek nekas cits, kā publiskot mūsu deputātu balsojumus pēdējā vēlēšanu kārtā. Ja kādam tik ļoti gribas meklēt vainīgos, tad būs vien jāraugās citu Saeimas frakciju virzienā,» uzsver LRA frakcijas vadītājs Dainis Liepiņš.
Vienlaikus LRA apsveic jaunievēlēto Valsts prezidentu Vējoni un izsaka cerību, ka turpmākos četrus gadus viņš sevi pilnībā veltīs darbam Latvijas valsts un tās iedzīvotāju labā, pildot priekšvēlēšanu debatēs paustos solījumus un apņemšanās un cienīgi pārstāvot Latvijas valsti gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī. LRA pilnībā atzīst vēlēšanu rezultātus un uzskata, ka vēlēšanas ir notikušas atbilstoši valsts likumdošanai.
Partijas Vienotība līdere Solvita Āboltiņa intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma norādīja, ka, iespējams, par jaunievēlēto Valsts prezidentu, aizsardzības ministru Raimondu Vējoni savas balsis atdevuši atsevišķi LRA un Saskaņas deputāti.
Viņa uzsvēra, ka Vējonis ievēlēts ar opozīcijas balsu atbalstu un pēc Āboltiņas domām balsis atdotas no LRA un Saskaņas deputātu puses. «Protams, ka esošā situācija Latvijas politikā ir ļoti dīvaina, jo nesaprotamu iemeslu dēļ 13 deputāti maskējas un baidās atklāt, ka devuši atbalstu Vējonim,» sacīja Āboltiņa.
Tikmēr nacionālā apvienība Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK noliedz, ka atsevišķi tās pārstāvji, pretēji frakcijas lēmumam, izšķirošajā balsojumā atbalstījuši Vējoni.
Nacionālā apvienība bija nolēmusi, ka pēdējā Valsts prezidenta vēlēšanu balsojumā balsos pret Vējoni, kurš palicis vienīgais kandidāts. Šāds lēmums bija pieņemts nacionālās apvienības frakcijas sēdē, uzklausot ceturtajā balsojumā no cīņas izkritušo kandidātu, Eiropas Savienības Tiesas tiesnesi Egilu Levitu, kurš bija paudis gatavību piedalīties otrajā vēlēšanu kārtā.
Tikmēr koalīcijas partneri norāda, ka atsevišķi nacionālās apvienības deputāti balsoja par Vējoni. Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis sacīja, ka par Vējoni balsis bija arī no nacionālās apvienības. Politiķim ir pilnīgi konkrēti zināmi cilvēki, «kas balsoja par šo lietu un kas nepakļāvās frakcijas un partijas diktātam šajā jautājumā».
Arī Vienotības frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Kārlis Šadurskis sacīja, ka Vējoni varēja atbalstīt arī daži nacionālās apvienības deputāti. Šadurskis pieļāva, ka par Vējoni, iespējams, varēja balsot divi nacionālās apvienības deputāti, divi vai trīs Latvijas Reģionu apvienības pārstāvji, viens parlamentārietis no partijas No sirds Latvijai un daži Saskaņas deputāti. Pārējās balsis esot nodrošinājis 21 Vienotības un 21 ZZS deputāts.
Savukārt nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars noraida šīs runas. Viņš arī piebilda – atsevišķi deputāti, kuri publiski minēti kā iespējamie Vējoņa atbalstītāji, bija savu balsojumu fiksējuši un pierādīja, ka Vējoni neatbalstīja. «Tas apliecina spekulāciju zemo kvalitāti,» piebilda politiķis.
Nacionālās apvienības deputāti Romāns Naudiņš un Aleksandrs Kiršteins, kuri minēti kā iespējamie Vējoņa atbalstītāji, fotografējuši savas vēlēšanu zīmes. Kiršteins šīs bildes ievietojis savā Twitter kontā, bet Naudiņš fotogrāfijas rādījis žurnālistiem, uzsverot, ka nebalsoja par Vējoni.
Pašlaik Saeimā pārstāvētie politiķi dažādi skaidro vairākuma atbalstu Vējonim, proti, daži no viņiem uzskata, ka «papildu» balsis Vējonim galvenokārt nodrošināja Saskaņa, savukārt citi pieļauj, ka tie bija parlamentārieši no dažādām opozīcijas frakcijām un daži nacionālās apvienības deputāti.
Visas opozīcijas partijas publiski noliedz, ka balsoja par Vējoni, un norāda, ka viņa atbalstītāji meklējami citās frakcijās.
Kā ziņots, par Valsts prezidentu Saeima trešdien, 3.jūnijā, ievēlēja aizsardzības ministru Vējoni.
Zaļo un zemnieku savienības virzīto Vējoni Valsts prezidenta amatā ievēlēja piektajā balsojumā, kurā viņu atbalstīja 55 deputāti. Vējonis šajā balsošanas kārtā bija vienīgais kandidāts. Pret Vējoni nobalsoja 42 tautas kalpi. Viens balsošanas biļetens izrādījies nederīgs, bet viens parlamentārietis nav piedalījies balsojumā.
Pašreizējā prezidenta Andra Bērziņa pilnvaras beigsies šā gada 7.jūlijā.
Vējonis būs piektais Valsts prezidents kopš Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas un devītais kopš Latvijas valsts dibināšanas.
Ref: 102.000.102.10000