Trīs novietnēs Igaunijā atklāta mājas cūku saslimšana ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM). ĀCM pirmo reizi šajā valstī konstatēts 2014.gada 8.septembrī meža cūkām, taču līdz šim Igaunijā mājas cūku saslimšana ar ĀCM nebija reģistrēta.
Divas no ĀCM skartajām novietnēm ir komerciālas saimniecības, kas atrodas Vīlandes reģionā un pieder vienam īpašniekam. Abās saimniecībās kopā ir 546 cūkas. ĀCM apstiprināts arī vienai cūkai piemājas saimniecībā Valgas reģionā, netālu no Latvijas robežas, informē Pārtikas un veterinārais dienests.
Igaunijas veterinārais dienests ir uzsācis apkarošanas pasākumus ĀCM skartajās novietnēs.
Visas trīs ĀCM skartās novietnes atrodas jau iepriekš noteiktās karantīnas zonās, kur regulāri tiek konstatēti ĀCM saslimšanas gadījumi meža cūkām.
BNN jau vēstīja, ka Latgalē un Vidzemē šogad reģistrētas jau 396 ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM) inficētas meža cūkas. Turklāt lielā šo dzīvnieku skaita dēļ slimība ne vien saglabājas jau inficētajās teritorijās, bet arī turpina izplatīties, inficējot arvien jaunas teritorijas un radot zaudējums gan medību saimniecībām, gan cūkkopības nozarei Latvijā.
Meža cūkas Latvijā ir kļuvušas par ĀCM vīrusa dabīgo rezervuāru. Šī iemesla dēļ pēc konsultācijām ar nozares ekspertiem Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir sagatavojis un nosūtījis vēstuli Latvijas pašvaldībām ar lūgumu pašvaldību medību koordinācijas komisijām izmantot Medību likumā deleģētās tiesības – atļaut meža cūku medības medību iecirkņa platībās sākot no 200 hektāriem.
ĀCM mājas cūkām Latvijā šovasar konstatēts jau divas reizes. Pēc pārtraukuma ĀCM saslimšana mājas cūkām konstatēta 16.jūnijā Daugavpils novada Dubnas pagastā, bet jūlija sākumā laboratorisko analīžu rezultāti apstiprināja ĀCM vīrusu piecām piemājas saimniecības novietnē esošajām cūkām Ciblas novada Ciblas pagastā. Lai arī saimniecībā tika ievēroti biodrošības pasākumi un saimnieki bija informēti par ĀCM, iespējamais inficēšanās cēlonis piemājas saimniecībā esošo mājas cūku saslimšanai ir svaigi pļautas zaļbarības izbarošana.
Pirms tam pēdējais konstatētais ĀCM bija 2014.gada 17.septembrī.
Tāpat PVD norāda, ka šajā vasarā, kad joprojām pastāv augsts ĀCM izplatīšanās risks, ogotāji un sēņotāji mežā vai tā apkārtnē var atrast ne tikai ogas un sēnes, bet uziet arī nepatīkamu pārsteigumu – beigtu meža cūku. Par to jāinformē PVD.
Līdz 5.jūlijam ĀCM konstatēts 312 meža cūkām 21 novada 52 pagastos, un skaitļi turpina pieaugt. Piemēram, no 1.jūlija līdz 5.jūlijam ĀCM šogad jauni gadījumi meža cūkām konstatēti sešu novadu astoņos pagastos.
Par mežos atrastajām beigtajām meža cūkām Pārtikas un veterināro dienestu ir informējuši mednieki, mežstrādnieki, mežsargi un iedzīvotāji.
Ref: 102.000.102.10374