Atkārtoti kritizējot Eiropas Komisijas politiku patvēruma meklētāju uzņemšanas jautājumā, premjere Laimdota Straujuma atzinusi, ka Latvija nevarēs izvairīties no lielāka bēgļu skaita uzņemšanas, vēsta Latvijas sabiedrisko mediju interneta ziņu portāls lsm.
«Tas ir visai reāli,» intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma viņa sacīja, atbildot uz jautājumu, vai Latvijai, atbilstoši EK prezidenta Žana Kloda Junkera jaunākajam un vēl nepublicētajam plānam, būs jāuzņem vairāk bēgļu. Tiesa, runa ir «par simtiem, ne par tūkstošiem cilvēku». «Es neticu, ka mēs varēsim izvairīties no solidaritātes žesta,» pauda premjere.
Vienlaikus Straujuma neslēpa, ka uz Briseli teikt jāvārdu lielākai bēgļu uzņemšanai viņa dosies vien tad, ja būs koalīcijas atbalsts. «Bez mandāta es nevaru braukt un runāt par citu skaitli un citiem nosacījumiem,» viņa teica.
Vaicāta, kādās krāsās viņa krāso valdības nākotni, jo viena no koalīcijas partnerēm – Nacionālā apvienība – aizvien neatbalsta bēgļu uzņemšanu, premjere sacīja: «Es nekrāsoju, es strādāju. Tā pati nokrāsosies».
Paredzams, ka drīzumā visas trīs Baltijas valstis varētu vienoties par kopīgu politiku bēgļu uzņemšanā.
Tomēr valdības vadītāja nekavējās atkārtoti kritizēt EK rīcību bēgļu politikā. Viņasprāt, ir jāveido valstu saraksts, no kurām izceļojušie cilvēki vispār ir jāuzņem.
«Es varu atbalstīt to, ka EK pietiekoši nopietni nestrādā jautājumos, lai apturētu bēgļu plūsmu. (..) Ir absolūti skaidrs, ka Eiropa nevar uzņemt ekonomiskos bēgļus,» norādīja Straujuma. «Šī masveida plūsma ir visai dīvaina. Āfrikas valstis gadiem ir bijušas nestabilas, taču šobrīd šī plūsma ir ļoti izteikta,» teica Straujuma.
Vienlaikus premjere atzina, ka ES izskanējušas runas, ka valstīm, kas negrib uzņemt bēgļus, varētu samazināt ES finansiālo atbalstu, to pārdalot par labu patvēruma meklētāju dzīves uzlabošanai.
Tikmēr Latvijas prezidents Raimonds Vējonis uzsver, kaLatvija iebildīs pret obligātu bēgļu uzņemšanu, paliekot pie brīvprātības principa, taču izsakot atbalstu solidāram problēmas risinājumam.
Pārrunājot attieksmi pret migrācijas un bēgļu uzņemšanas jautājumu, amatpersonas bija vienisprātis, ka konkrētu skaitļu apspriešana pagaidām nav dienaskārtības jautājums un ir jāsagaida konkrēts EK priekšlikums. Valsts prezidents piekrita, ka Eiropā šajā jomā pašlaik ir daudz neatbildētu jautājumu, piemēram, kopējās ES ārējās robežas stiprināšanas jomā. «Pirms runājam tālāk par mehānismiem, kā Eiropas valstis gatavojas risināt masīvo bēgļu pieplūdumu, mums pašiem svarīgi pēc iespējas ātrāk rast skaidras atbildes uz jautājumiem, ko risina starpinstitucionālā darba grupa bēgļu uzņemšanai,» sacīja Raimonds Vējonis.
BNN jau rakstīja, ka EK prezidents Žans Klods Junkers gatavojas nākt klajā ar prasību ievērojami palielināt to patvēruma meklētāju skaitu, kuri sadalāmi pa visām ES dalībvalstīm. Kā stāsta amatpersonas, kas iepazīstinātas ar Junkera projektu, ar kuru viņš grasās nākt klajā savā pirmajā uzrunā par stāvokli ES EP, EK vēlas, lai uz citām dalībvalstīm tiktu pārvietoti 160 000 patvēruma meklētāju, kas šobrīd ieradušies Itālijā, Grieķijā un Ungārijā.
Junkera uzruna EP paredzēta trešdienas rītā, un sagaidāms, ka tajā EK prezidents izklāstīs priekšlikumus nelegālās imigrācijas krīzes risināšanai, kuri tiks likti galdā 14.septembrī gaidāmajā dalībvalstu tieslietu un iekšlietu ministru ārkārtas sanāksmē. Junkera pakete ietvers jaunu pastāvīgu patvēruma meklētāju pārdales shēmu, kura paredzēs automātisku jaunieceļojušo nelegālo imigrantu sadali pa dalībvalstīm, stāsta amatpersonas. Vienlaikus paredzētas jaunas normas, kas liegs patvērumu pieprasīt ES kandidātvalstu pilsoņiem.
Paredzēts izveidot arī īpašu fondu, kas būs paredzēts situācijas stabilizācijai Ziemeļāfrikas valstīs, no kurienes ierodas liels skaits nelegālo imigrantu, kas šobrīd pārpludina Eiropu. EK pārstāve Nataša Bertraude apstiprināja, ka Junkera jaunie priekšlikumi paredz to patvēruma meklētāju pārdali, kas ieradušies arī Ungārijā, taču atteicās minēt jebkādus skaitļus, kamēr tos savā runā neatklās Junkers.
Eiropadomes prezidents Donalds Tusks ceturtdien, 3.septembrī, nāca klajā ar aicinājumu ES dalībvalstīm solidāri uzņemt vismaz 100 000 bēgļu, lai atvieglotu spiedienu uz pierobežas valstīm, kuru izraisījusi nelegālās imigrācijas krīze.
«Lielāka skaita bēgļu uzņemšana ir svarīgs patiesas solidaritātes žests. Vismaz 100 000 bēgļu godīga sadalīšana starp ES valstīm patiesībā ir tas, kas mums šodien nepieciešams,» kopīgajā preses konferencē ar Ungārijas premjerministru Viktoru Orbānu paziņoja Tusks.
Ref: 102.000.102./103.10648