Latvijas Reģionu apvienība (LRA) aicina valsts pārvaldē strādājošās amatpersonas solidarizēties un atbalstīt iniciatīvu atcelt Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā paredzēto valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku algu palielināšanu no nākamā gada, veicot atbilstošus grozījumus likumā un saglabājot to šā gada apmērā.
LRA uzskata, ka, strādājot pie 2016.gada valsts budžeta, kad tiek pārkāptas vairākas būtiskas valdošās koalīcijas apņemšanās un solījumi sabiedrībai, valsts pārvaldes atalgojuma paaugstināšana kontekstā ar visām akūtajām valsts vajadzībām šajā situācijā nav diskutējama.
«Faktiski krīzes situācijā, kad valsts budžetā nespējam atrast līdzekļus medmāsu vai ugunsdzēsēju atalgojuma palielināšanai kaut par dažiem eiro, runāt par atalgojuma celšanu valsts pārvaldē nav pamata. Vēl jo vairāk situācijā, kad valdošā vara nepilda savus solījumus, apņemšanās un pat likumus. Piemēram, likumu prasību par iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšanu no 2016.gada. Ir pamatotas aizdomas, ka varu turošā koalīcija nepildīs solījumu par 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP) novirzīšanu valsts aizsardzībai no 2018.gada, uz ko norāda nesenais balsojums, noraidot mūsu iniciatīvu. Skolotāju algu reformas bezgalīga kavēšana, atbilstoša degvielas akcīzes nodokļa daļas nenovirzīšana valsts autoceļu uzlabošanai utt. Šādus piemērus varētu saukt vēl un vēl. Politisko atbildību par nepildītajiem solījumiem neviena no valdošās koalīcijas partijām līdz šim nav uzņēmusies, sabiedrības uzticība valdošajai varai ir kritiski zema, un šādā situācijā paaugstināt valsts pārvaldē strādājošo, tostarp deputātu un ministru, algas ir vienkārši amorāli,» uzsver Latvijas Reģionu apvienības Saeimas frakcijas vadītājs Dainis Liepiņš.
LRA uzskata, ka, ņemot vērā nepietiekamo valsts ekonomikas izaugsmes tempu, kā arī valsts budžeta līdzekļu trūkumu daudzām valstij svarīgām politiskajām iniciatīvām, tostarp, valsts aizsardzībai, Latvijas kā Eiropas Savienības ārējās robežas aizsardzībai, ceļu infrastruktūras uzlabošanai, skolotāju algu reformai, veselības aprūpei, iekšlietu nozarei, reģionu atbalstam, pensiju indeksācijai, kā arī virknei citu valstij svarīgu nozaru un iniciatīvu finansēšanai, valsts pārvaldes amatpersonu atalgojuma palielināšanai 2016.gadā nav nedz finansiāla, nedz morāli ētiska pamata.
LRA iniciētās izmaiņas likumā Saeimas Prezidijam iesniegs trešdien, 23.septembrī, lai tās izskatīšanai tiktu iekļauts jau tuvākajā Saeimas sēdē.
BNN jau vēstīja, ka arī Saeimas spīkere Ināra Mūrniece paudusi viedokli, ka algas Saeimas deputātiem un valsts pārvaldē vajadzētu paturēt esošajā līmenī, iesaldējot koeficientu to aprēķināšanai. Viņas priekšlikums ir iesaldēt koeficientu, atbilstoši kuram aprēķina deputātu algas, un tādējādi algas paturēt esošajā līmenī.
Savukārt premjerministrei un ministru komandai gan vajadzētu domāt par algu palielināšanu, atzina parlamenta spīkere. Viņa gan pauda, ka valstī vispirms algas jāpalielina tiem, kam tās ir mazākās, un atbalsta minimālās algas palielināšanu.
Mūrniece arī atzina, ka deputāti strādā ļoti atšķirīgi: vieni strādā ilgas darba stundas, bet citi Saeimā ierodas vien pāris dienas nedēļā.
Spīkere arī skaidroja, ka jautājums par algu palielināšanu Saeimā nonāks, kad tiks iesniegts valsts budžets. Deputātiem būs iespēja iesniegt savus priekšlikumus un iespēja nospiest pogu «par» vai «pret» šo ieceri. Viņas skatījumā, tas ir morāles jautājums, vēsta Latvijas sabiedrisko mediju interneta ziņu portāls lsm.
Nākamgad iecerēts Saeimas deputātiem algas palielināt par 157 eiro, parlamentārajiem sekretāriem – par 139, ministriem – par 179, bet Ministru prezidentam – par 198 eiro. Palielinājums paredzēts arī valsts kontrolierei, Valsts kontroles padomes locekļiem, tiesībsargam, Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājam un citām amatpersonām. Savukārt slimnīcās strādājošajiem ārstiem un medicīnas māsām atalgojuma ziņā būtiskas izmaiņas nav gaidāmas.
Ref: 102.000.102.10765