Visā pasaulē ceturtdien, 1.oktobrī, atzīmē Starptautisko mūzikas dienu un, kā rāda Samsung dzīvesstila indeksa Living dati, Latvijas iedzīvotāji ir mūzikas cienītāji, jo 44% audio iekārtas lieto diendienā. Tomēr tikai retais zina, kāds ir bijis iemīļoto dziesmu ceļš no pirmajām mono ierīcēm līdz bezvadu skaļruņiem ar 360 grādu skanējumu.
Animācijas filma maina ēru no mono uz stereo
Jau 1881.gadā franču izgudrotājs un inženieris Klements Adērs (Clément Aderin) izveidoja divu kanālu audio sistēmu, tomēr līdz 1940. gadam joprojām populārāki bija mono skaņu ieraksti – tas ir formāts, kurā vairākās ierīcēs skan viens un tas pats skaņu celiņš. Pagrieziena punkts bija Volta Disneja animācijas filma Fantāzija, kuras skanējumu tās autors kinoteātra apmeklētājiem vēlējās radīt plūstošu no visām pusēm. Tā aizsākās ēra, kurā mono skaņu nomainīja stereo – radās formāts, kurā skaņa katrā no skaļruņiem nedaudz atšķiras, tā radot sajūtu, ka tā nāk no vairākām pusēm.
Radio viļņi veicina skaņas attīstību
40. un 50.gados īpaši populāras bija vinila plates, kuru atskaņošanai daudzās mājās tika izmantoti smagnēji un jaudīgi mūzikas atskaņotāji. Tomēr ražotāji vairāk pievērsās to vizuālo nianšu uzlabošanai, ne tehniskajiem parametriem. Stereo laikmeta augšupeja sākās 1962.gadā, kad FM radiostacijās regulāri sāka pārraidīt stereo skaņu.
Nostalģiskais lenšu magnetofonu un kasešu laikmets
Lenšu magnetofoni Latvijā ienāca pagājušā gadsimta 60.gados līdz ar grupas Čikāgas piecīši populārākajām dziesmām. Tam sekoja viena no 20. gadsimta nostalģijām – audio kasetes un magnetofoni. 1980.gadā britu grupa Bow Wow Wow bija pirmā, kas izdeva savus ierakstus kasetē ar nosaukumu C • 30 C līdz 60 C • • 90 Go! Spītējot faktam, ka dažus gadus pēc kasešu laikmeta popularitāti ieguva kompaktdiski (CD), vēl pirms gada populārajā filmā Galaktikas sargi tās galvenie varoņi pasauli devās glābt ar kasešu atskaņotāju spēlētām dziesmām pie sāniem.
Maģiskais CD
Kasešu ierakstu nomaiņa pret pirmo digitālo mūzikas atskaņotāju – kompaktdisku – bija ilglaicīgs process. Iemesls tam bija CD un kompaktdisku atskaņotāju augstā cena (disku vidējā cena – 12-16 dolāri, atskaņotāju – ap 2 000 dolāriem). Tikai 90.gadu beigās to cena vairākkārtīgi samazinājās un tie kļuva cilvēkiem pieejamāki.
MP3 un mūzikas straumēšana – mūzikas brīvības laikmets
Iespējams, viens no revolucionārākajiem notikumiem mūzikas attīstībā ir MP3 formāta radīšana 1993. gadā, kas sniedza vairāk iespēju un lielāku brīvību muzikālo eksperimentu radīšanā. Šajā formātā mūzikas faili aizņem daudz mazāk vietas, kas, piemēram, vienā CD ļauj saglabāt nevis 20, bet vairāk nekā 100 dziesmas, turklāt tikpat kā nezaudējot skaņas kvalitāti. Savukārt 21.gadsimts līdz ar interneta attīstību un viedtālruņu plašajām iespējām vēsturē sevi būs ierakstījis kā mūzikas straumēšanas ēru. Pateicoties tādam mūzikas atskaņošanas servisam kā Deezer un citiem, savu iecienīto dziesmu sarakstu var klausīties jebkurā laikā un jebkurā ierīcē.
Mūzika 360 grādu rādiusā
Turpinot stereo skaņas laikmeta attīstību jaunā līmenī, Samsung radījis ierīci, kas skaņai ļauj plūst 360 grādu leņķī. Ovālveida dizaina bezvadu skaļrunis Wireless Audio-360 nodrošina visaptverošu skanējumu neatkarīgi no tā, kādā leņķī pret to atrodas klausītājs. Bluetooth un WiFi bezvadu tīkls sniedz iespēju veidot savienojumu ar jebkuru mobilo ierīci un savu iemīļoto mūziku klausīties tieši no tās. Savukārt Samsung Multiroom App funkcija ļauj savstarpēji savienot vairākus skaļruņus un katru no tiem neatkarīgi no atrašanās mājā regulēt ar viedpulksteņa palīdzību.
Ref: 102.000.102.10836