Vai vēl atceries, kad katrā pārtikas veikalā varēja paņemt plastmasas iepirkumu maisiņu bez maksas? Tas jau bija pirms vairākiem gadiem, kas sākumā izsauca neapmierinātību.
Cilvēki nebija priecīgi par to, ka viņiem nācās maksāt par parastu plastmasas maisiņu, bet tagad jau visi ir pieraduši un izmanto arī auduma maisus. Kāpēc notika tādas pārmaiņas?
Pagājušā gada beigās tika noskaidrots, ka Anglijā vien lielākās pārtikas tirgotāju ķēdes izsniedza vairāk nekā 7.6 miljardus plastmasas maisiņus. Tas nozīmē, ka katrs cilvēks gada laikā saņem 140 plastmasas maisiņus.
Un tas nozīmē, ka 61,000 tonnas plastmasas materiāla tiek vienkārši izsviests un atstāts uz zemes, kur tas arī paliek un piesārņo vidi. Tāpēc tika ieviesta prakse, ka veikalos ieviesa maksu par katru maisiņu, lai samazinātu to patēriņu. Pie tam šī maisiņa kalpošanas ilgums varbūt ir 1 stunda, kad cilvēks nonāk no veikala līdz mājām, bet tad tas tiek izsviests mēslainē.
Plastmasas maisiņam sadaloties, tas nerada nekādu ķīmisku kaitējumu, bet problēma ir tā, ka sadalīšanās process ir ļoti lēns. Tas var ilgt pat līdz 1000 gadiem, ja tas atrodas dabiskā vidē bez ūdens un intensīvas saules ietekmes. Plastmasas maisiņi tiek ražoti no naftas produktiem, kas ir dabā neatjaunojams resurss, nemaz nerunājot par to, ka to ražošana rada piesārņojumu un siltumnīcas gāžu emisijas visā pasaulē.
Mums ir jārūpējas par savu vidi, kas no mums prasa nelielu paradumu maiņu, tomēr tas taču ir to vērts, vai ne?
Avots: i100.independent.co.uk
Tas bruņurupucis laikam jau slims no plastmasas maisiņiem :(((
….hm ! sadalās 1000 gados ! Fantastiski ! Tagad zinu ,no tiem jāgatavo
,,bruģīši ” un varēsim bruģēt Latvijas ( un ne tikai ) ceļus ! Būs mums ideāli ceļi 1 000 gadu garumā !