Uzņēmums Maxima Latvija atzīts par cietušo kriminālprocesā par veikala Maxima XX sabrukšanu, Veikala ēkas sabrukšanas brīdī tika iznīcinātas preces, mēbeles un iekārtas, zudusi arī nauda, kas tovakar atradās veikala kasēs – kopumā aprēķinātie zaudējumi ir teju 1,7 miljoni eiro.
«Maxima Latvija ir apdrošinājusi savus īpašumus, preces. Atlīdzība ir sagaidāma no apdrošinātāja. Piesakot pretenzijas apdrošinātājam, Maxima nevar tās nepieteikt arī kriminālprocesā. Jo tad apdrošinātājam radīsies jautājumi, vai Maxima nav krāpnieki,» Latvijas Televīzijas raidījumam de facto skaidro advokāts, Maxima Latvija juridiskais pārstāvis Oskars Rode.
Uz jautājumu par to, vai Maxima nevarēja pati kompensēt zaudējumus kā labas gribas žestu, Rode atbildēja: «Aizmirst un piedodot, ja? Piedot kam? Cilvēkiem, kas ir nekvalitatīvi izdarījuši savu darbu?»
Uz kompensācijām pieteicās ne tikai Maxima, bet arī uzņēmums Tineo. Tineo ir veikala ēkas īpašnieks un apsaimniekotājs, tieši no šīs kompānijas Maxima īrēja telpas Priedaines ielā. Tineo pieprasītā kompensācijas summa ir kādreiz par ēku samaksāta – 4,4 miljoni eiro.
Tineo nopirka tikko uzceltu, valsts un pašvaldības iestāžu pārbaudītu ēku, tāpēc Tineo bija visas tiesības ticēt, ka ēkas tehniskais stāvoklis bija labs un nekādi papildus pasākumi nebija nepieciešami. «Tāpēc mēs arī nopirkām šo ēku. Un tāpēc pēc tam pieprasījām cietušā statusu,» skaidro Tineo valdes locekle Ilona Gobīte.
Turklāt, lai arī ārēji Zolitūdes Maximas veikala jumta nogruvums izskatījās kā pēkšņs notikums, atsevišķu jumta konstrukciju sabrukums bija noticis jau agrāk. Objektā strādājošajiem speciālistiem ar savu aci problēmas bija vairākkārt jāpamana, uzskata Valsts policijas nolīgtie eksperti.
de facto, atsaucoties uz tā rīcībā esošo informāciju par sabrukušajā veikalā veikto eksperimentu, vēsta, ka 2013.gada oktobrī un novembra sākumā, tātad neilgi pirms nelaimes, sākušas nocirpties atsevišķu skrūvju uzgriežņu vītnes. Eksperti secinājuši, ka veikala sabrukums noticis, jo metāla konstrukciju apakšējo skrūvju savienojumi bija pārslogoti 6,5 reizes.
Eksperti ir pārliecināti, ka deformācijas bijušas redzamas arī veikala celtniecības laikā. Pretuguns aizsargkrāsas pēdas atklāja vietās, kur tām nevajadzēja būt, ja savienojumi būtu pietiekami cieši saskrūvēti. Tātad spraugas un deformācijas parādījušās jau pirms 2011.gada 6.jūlija, kad objektā tika pieņemta krāsošanas darbu izpilde.
Ja būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš, būvkonstrukciju autoruzraugs Ivars Sergets un būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš būtu rūpīgi apskatījuši kopnes, «esošās spraugas nepamanīt bija neiespējami», minēts policijas nolīgto ekspertu atzinumā. Šī trijotne arī pirms tam bija parakstījusi nozīmīgo konstrukciju pieņemšanas aktu.
Eksperti izpētījuši, ka skrūvju uzgriežņu stiprība bija mazāka nekā standartos noteiktā. Dabā varēja arī nomērīt, ka uz jumta sakrauts vairāk par plānoto. Biezākas bija oļu, sīkšķembu, augsnes un betona kārtas.
Tomēr arī bez būvniecībā pieļautajām atkāpēm no projekta jumts vienalga būtu sabrucis, jo pamatcēlonis meklējams konstruktīvajā risinājumā.
Valsts policijas nolīgtie eksperti pirms tiesas nevēlas savus secinājumu komentēt. Viens no grupas dalībniekiem Rīgas Tehniskās universitātes docents Aigars Ūdris vien min: «Šeit nav runa tikai par to, ka uzdot trīspadsmito vai septiņpadsmito reizi jautājumu, vai viss ir kārtībā. Runa ir par pienākumiem, kas izrietēja no iesaistīto amata aprakstiem, uzdot šos jautājumus.»
Apsūdzētie savu vainu neatzīst. Arhitekts Andris Kalinka pauž, ka apsūdzības pieņēmumi ir kļūdaini. Būvkonstruktors Sergets uzskata, ka viņam liek atbildēt par darbiem, kas viņam līgumā nebija ietverti. Eksperts Andris Gulbis norāda, ka nekad nav ticis informēts, ka kopnes tiks savienotas ar skrūvēm. Būvdarbu vadītājs Kumpiņš vaino Sergetu. Būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš pienākumus esot veicis apzinīgi, ievērojot normatīvus.
2013.gada 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam Maxima, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.
Ref: 102.000.102.10973
Tā ir VISLIELĀKĀ NEKAUNĪBA. Tieši MAXIMA IR PIRMĀ VAINĪGĀ, KA TIK DAUDZ UPURI, JO MAXIMA ir prasījusi Rīgas bu’vvaldei BŪVATĻAUJU OTRAJAI KĀRTAI , KA VIENLAUKUS ZEM PĀRSEGUMA ROSĀS AP 100 VEIKALA APMEKLĒTĀJI UN DARBINIEKI. Pēc drošības noteukumiem nedrīkst atrasties uz vienas vertikāles vairāk par vienu cilvēku. Ja atrodās vairāk par vienu ( šoreiz 100), tad jāveic VISI PASĀKUMI, KURI IZSLEDZ JEBKĀDU RISKU. Bet šeit risku gūzma! LEIŠI, ZARAZAS! SLEPKAVNIEKI BEZ DVESELES, NEKAUŅAS!