Nacionālais veselības dienests par 40 tūkstošiem eiro ģimenes ārstiem ir iegādājies svarus, ko mediķi nemaz nedrīkst izmantot. 2011.gadā dienests rīkoja konkursu par medicīnas instrumentu iegādi ģimenes ārstu praksēm, ko līdzfinansēja Eiropa. Svaru iepirkumā ar zemāko cenu uzvarēja firma Arbor medical korporācija.
Pāris gadus visi bija apmierināti, līdz Patērētāju tiesību aizsardzības centrs konstatēja, ka mediķi šos svarus nedrīkst izmantot. Naudu no Eiropas par pirkumu prasīt nevarēja, tāpēc par iekārtām bija jāmaksā no valsts budžeta. Savu atbildību neatzīst ne svaru piegādātājs, ne ierēdņi, kas piegādātāju izvēlējās, ziņo TV3 raidījums Nekā personīga.
2011.gadā Nacionālais veselības dienests organizēja iepirkumu, lai ģimenes ārstu prakses nodrošinātu ar kardiogrāfiem, redzes pārbaudes tabulām, inhalatoriem un citām ierīcēm. Iegādājās arī svarus. Izdevumus bija paredzēts segt no Eiropas Reģionālās attīstības fonda naudas. Svaru iepirkumā uzvarēja firma Arbor medical korporācija, kas ģimenes ārstu praksēm piegādāja 209 japāņu firmas TANITA ražojumus. Iekārtas pirka ārsti, kas pēc tam līdz pat 85 procentiem no samaksātā atguva no valsts. Svari bija precīzi, pacienti svērās un sūdzību nebija. Līdz kādu dienu atklājās, ka svari neatbilst noteikumiem.
«Šie svari nedrīkst tikt lietoti reglamentētajā sfērā, šajā gadījumā ģimenes ārstu praksēs, kur tiek noteikts svars, jo tie nav atbilstoši tiem normatīvajiem aktiem, kuriem būtu jābūt atbilstošiem, tas ir medicīnisko iekārtu direktīvai,» skaidro Patērētāju tiesību aizsardzības centra vadītāja Baiba Vītoliņa.
Visiem ārstniecībā izmantotajiem svariem ir jābūt marķētiem ar īpašu uzlīmi – M burtu uz zaļa fona. Jaunajiem svariem tādas atzīmes nav. Nacionālais veselības dienests ārstus informējis, ka pacientus uz iegādātajiem svariem svērt nedrīkst.
Labi iecerētais un Eiropas finansētais atbalsts ģimenes ārstiem svaru iegādē bija izgāzies. Tā kā svari neatbilst prasībām, Eiropa par tiem nemaksā. Līdz ar to esam iztērējuši 40 tūkstošus eiro par iekārtām, ko ārsti nemaz nedrīkst izmantot. Zaudējums ir divkāršs – par svariem jau ir samaksāti 40 tūkstoši, ko nevar atgūt no Eiropas, un svarus nedrīkst arī izmantot. To vietā jāpērk citi.
Nacionālais veselības dienests uzskata, ka vainīga ir Arbor medical korporācija, kas ir maldinājusi konkursa komisiju, ka svari atbilst noteikumiem.
Arbor medical korporācija ir lielākais medicīnisko preču un aprīkojuma tirgotājs Latvijā. Tā gada apgrozījums ir ap 14 miljoniem eiro. Uzņēmums darbojas jau vairāk nekā 20 gadus un regulāri uzvar slimnīcu un citu ārstniecības iestāžu konkursos. Uzņēmuma vadītāja Dace Rātfeldere noliedz, ka uzņēmums būtu maldinājis konkursa komisiju. «Svari atbilda nolikuma prasībām. Papildu prasības par papildu marķējumiem uzradās pēc diviem gadiem. Vai pēc trijiem gadiem. Šis papildu marķējumu nav iespējams pielikt pēc trijiem gadiem, jo to var iegūt tikai ražošanas procesā,» teic Rātfeldere.
Viņa uzskata, ka atbildība par iepirkumu jāuzņemas ierēdņiem. Nolikumā šāds marķējums neesot prasīts un firma tādu arī neesot solījusi. Izvērtēšanas laikā komisija nav interesējusies vai prasījusi papildu informāciju par svaru sertifikātiem. Uzņēmums savas saistības esot izpildījis.
Vispirms Nacionālais veselības dienests lietu lūdza izmeklēt policijai. Policija krāpšanu nesaskatīja un sūtīja dienestu tiesāties. Ventspils tiesa lēma par labu Arbor medical korporācijai. Nacionālais veselības dienests spriedumu ir pārsūdzējis. Veselības ministrija ir nostājusies Nacionālā veselības dienesta pusē. Ministrija nav veikusi dienesta pārbaudes par to, kāpēc nopirkti neatbilstoši svari un kāpēc komisija neatklāja to pirms līguma noslēgšanas.
Pēc šī neveiksmīgā iepirkuma, veselības dienests ir vēl pāris reizes izsludinājis iepirkumus par svariem. Šo konkursu nolikumos prasības pretendentiem ir noteiktas nepārprotami precīzi. Tagad Kurzemes apgabaltiesai būs jālemj, kas par šo uzlabojumu maksās. Vai firma, kas nolikumu pārprata, vai valsts, kuras ierēdņi kārtīgi nepārbaudīja iesniegtos dokumentus.
Ref: 102.000.102.10974