Sadarbības formāta 16+1 premjerministri nākamgad tiksies Rīgā

Nākamā sadarbības formāta 16+1 premjerministru tikšanās notiks Rīgā, kā arī Latvijā tiks izveidots šī formāta loģistikas un transporta koordinācijas centrs – šāda deklarācija pieņemta otrdien, 24.novembrī, Ķīnā.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma otrdien, piedalījās Ķīnas un 16 Centrālās un Austrumeiropas premjerministru sanāksmē Sudžou, Ķīnā. Tikšanās laikā tika pārrunāti nepieciešamie priekšnoteikumi lielākai 16+1 valstu, kā arī Eiropas Savienības un Ķīnas sadarbībai. «Es esmu pateicīga par augsto uzticību Latvijai, uzdodot mums izveidot loģistikas koordinācijas sekretariātu. Es ceru, ka varēsim to atklāt 2016.gada pavasarī, kad Rīgā notiks 16+1 formāta par transporta nozari atbildīgo ministru sanāksme,» uzsvēra Ministru prezidente.

Sanāksmes laikā Straujuma norādīja, ka Latvija ir veltījusi tās centienus un ieguldījusi idejas, lai sniegtu kopīgu labumu 16+1 valstu sadarbības iniciatīvā. Tāpat pēdējā gada laikā būtiski palielinājusies sadarbība, paplašinātas jaunas sadarbības jomas, kā arī padziļināta valstu tradicionālā draudzība, informē Valsts kanceleja.

Attiecībā uz Eiropas un Āzijas kontinentu savienojamību, Ministru prezidente izteica Latvijas atbalstu jaunajai Vienas Jostas, Viena Ceļa (One Belt, One Road) iniciatīvai, kas pavērs jaunas sadarbības iespējas transporta un loģistikas jomā starp Latviju un Ķīnu. Straujuma papildināja, ka jau šobrīd Latvija ar tās trīs neaizsalstošajām ostām un labi attīstīto infrastruktūru ir transporta un tirdzniecības vārti starp Austrumiem un Rietumiem, un Ziemeļiem un Dienvidiem, tomēr tiks veltītas visas pūles, lai Latvija kļūtu par nozīmīgu Jaunā Zīda ceļa centru un 21.gadsimta jūrniecības Zīda ceļu. Ministru prezidente pauda arī atbalstu Baltijas, Melnās un Adrijas jūras ostu koridora iniciatīvai.

Tikšanās laikā Straujuma vērsa uzmanību arī uz kopējo sadarbību izglītības jomā. Ministru prezidente pauda gandarījumu, ka Vienas Jostas, Viena Ceļa  iniciatīvā Ziemeļu Ķīnas Zinātnes un tehnoloģiju institūtā ir atvērts Ķīnas – Latvijas Akadēmiskās apmaiņas centrs, bet Pekinas Starptautisko studiju universitātē uzsākta latviešu valodas studiju programma. Ministru prezidente arī uzsvēra, ka lielas cerības tiek liktas uz domnīcu sadarbību, kas turpinās sekmēt savstarpējo sapratni, uzticēšanos un valstu attiecību nākotni.

Jau iepriekš ziņots, ka biedrība Baltijas Asociācija – transports un loģistika (BATL) izstrādājusi un Lielo un stratēģiski nozīmīgo investīciju projektu koordinācijas padomē ir iesniegusi priekšlikumus sadarbības veicināšanai ar Ķīnu, kas paredz turpmākos soļus un kompleksa piedāvājuma sagatavošanu Ķīnai par sadarbību 16+1 ietvaros, tajā skaitā transporta un loģistikas sekretariāta izveidi un augsta līmeņa konferences organizēšanu Latvijā.

Kā zināms, BATL vairākkārt ir vērsusi atbildīgo institūciju un amatpersonu uzmanību uz Latvijas transporta un loģistikas nozares izaugsmes iespējām Ķīnas virzienā, norādot, ka šobrīd Latvijai ir reāla iespēja uzņemties vadošo lomu un kļūt par līderi transporta un loģistikas jautājumos starp Baltijas valstīm jaunās Ķīnas iniciatīvas 16+1 ietvaros.

«Mēs vairākkārt esam uzsvēruši, ka Latvijas tranzīta nozarē ir akūta nepieciešamība diversificēt kravu plūsmu un orientēties uz citiem tirgiem, līdz ar to šobrīd ir jāveic visi nepieciešamie  priekšdarbi, lai Latvijā kļūtu par šīs 16+1 sadarbības koordinatoru, tādējādi būtiski mazinot arī transporta un loģistikas nozares atkarību no Krievijas un veicinātu sadarbības iespējas Āzijas virzienā,» iepriekš norādījusi BATL prezidente Inga Antāne.

Ref: 102.000.102.11229

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas