Priekšlikums pārveidot Frontex aģentūru par Eiropas robežu un krasta apsardzes dienestu, ko steidzamas nepieciešamības gadījumā varētu nodarbināt pat bez attiecīgās dalībvalsts piekrišanas, guvis plašu atbalstu Eiropas Parlamenta (EP) otrdienas, 16.decembra vakara debatēs ar Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja pirmo vietnieku Frānsu Timmermanu un komisāru Dimitri Avramopulu.
ES ārējo robežu pārvaldības pamatā jābūt ES un dalībvalstu kopīgo interešu un dalītas atbildības principiem, uzsvēra Timmermans.
Komisija arī ierosinājusi Frontex aģentūrā izveidot īpašu Eiropas Atgriešanas biroju. Ārkārtas situācijās pēc dalībvalsts pieprasījuma vai pēc ES lēmuma varētu iedarbināt arī ātras reaģēšanas atgriešanas vienības. «Nekas nevarēs notikt bez ES un dalībvalstu sadarbības, un mūsu priekšlikums ir Eiropas līmeņa atbilde Eiropas mēroga problēmai,» teica Avramopuls.
Eiropas Tautas partijas grupas (EPP) deputāti atbalstīja ideju par integrētu ārējo robežu pārvaldību, lai efektīvi pārvaldītu migrāciju un nodrošinātu augstu iekšējās drošības līmeni Eiropas Savienībā. Šo viedokli atbalsoja arī Liberāļu un Demokrātu grupa (ALDE), kas mudināja dalībvalstis daļu no atbildības ES iedzīvotāju drošības interesēs nodot Eiropas Savienībai.
Sociālistu un demokrātu grupas deputāti kopumā atzinīgi vērtēja Komisijas ideju, tomēr prasīja garantēt pamattiesības un dalībvalstu suverenitāti. Eiropas Konservatīvie un reformisti norādīja, ka ES jādod tiesības rīkoties arī gadījumos, kad ES dalībvalstis, neraugoties uz to, ka pašas nav spējīgas aizsargāt savas robežas, neprasa ES palīdzību.
Runātāji no Apvienoto Kreiso un Zaļo grupām teica, ka drošības pasākumi nedrīkstētu ierobežot patvēruma meklētāju tiesības likumīgā veidā lūgt aizsardzību.
Tikmēr grupas Brīvības un tiešās demokrātijas Eiropa un Nāciju un brīvību Eiropa noraidīja ieceri par kopīgas ātrās reaģēšanas dienestu, kas paplašinātu ES pilnvaras, sakot, ka ikvienai dalībvalstij jāsaglabā tiesības pašai aizsargāt savas robežas.
BNN jau vēstīja, ka atkarībā no laivas un cilvēku kontrabandistiem patvēruma meklētāji par vienu vietu laivā uz Eiropu maksā, sākot no 1 000 eiro. Tā Eiropas Parlamentā (EP) skaidroja Frontex preses sekretāre Eva Monkīra.
Eiropas Savienības (ES) ārējo robežu drošības aģentūras Frontex pārstāve norādīja, ka patvēruma meklētāji, kuri uz Eiropu dodas no Turcijas, bieži ceļā pavada vien pāris kilometrus, taču laivas, par kurām cilvēki maksā ievērojamas naudas summas, ir stāvgrūdām pilnas.
Viņa arī atminējās, ka atsevišķās laivās atrodas aptuveni 40-60 cilvēku un, raugoties uz šādiem kuģiem no attāluma, bieži vien varot redzēt tikai patvēruma meklētāju galvas, jo kuģi no cilvēku svara ir pārpildīti un iegrimuši.
«Tas ir milzīgs bizness. Līdzīga situācija ir Lībijā, kur īsti nav likuma varas un jūras krasta robežsardzes. Tā ir sava veida Eldorado citadele cilvēku tirdzniecībai,» sacīja Monkīra.
Viņa arī skaidroja, ka cilvēku kontrabandisti Lībijā izmanto gumijas laivas, jo arvien vairāk paļaujas uz to, ka Frontex misijas pārstāvji izglābs šos cilvēkus. «Bieži vien šiem cilvēkiem nav nekādu priekšzināšanu jūras navigācijā,» viņa sacīja, piebilstot, ka atsevišķiem cilvēkiem gan iedoti satelīta telefoni, lai pēc iespējas ātrāk sazinātos ar krasta apsardzi, kas viņus izglābtu.
Tomēr, kā skaidroja Monkīra, kontrabandisti ar cilvēku pārvadāšanu Lībijā nodarbojas jau tik ilgi, ka tiem sāk trūkt koka un metāla laivu. «Šogad bijuši divi incidenti, kuros esam izglābuši cilvēkus, taču drīz vien pie šīm laivām pietuvojās bruņoti vīri, kuri vēlējās atgūt laivas,» viņa sacīja.
Runājot par veidiem, kā patvēruma meklētāji atrod cilvēku kontrabandistus, viņa skaidroja, ka atkarībā no naudas daudzuma un nacionalitātes cilvēkiem, lai iekļūtu ES, ir vairākas iespējas. Viena no tām ir, piemēram, iespēja izmantot sociālās vietnes Facebook grupas, kurās kontrabandisti izvieto informāciju par nokļūšanas veidiem ES. Faktiski, kā skaidroja Monkīra, šādā veidā ES ir iespējams nokļūt pāris dienu laikā.
Ref: 102.000.102.11402