Aizvadītajā gadā Latvijā kopumā ierosināti 2 410 maksātnespējas procesi, kas ir par 7% vairāk nekā gadu iepriekš, kamēr tiesiskās aizsardzības procesu (TAP) skaits gada laikā samazinājies par 36%, sarūkot no 206 procesiem 2014.gadā līdz 131 pērn.
Vislielākais ierosināto maksātnespējas procesu skaits 2015.gadā reģistrēts martā, kad starp 238 ierosinātajiem procesiem atrodams arī kādreizējais fotoradaru uzstādītājs AS V-Traffic Baltica (iepriekš zināms kā AS Vitronic Baltica), kurš savā pieteikumā tiesai norādījis, ka tam nav izdevies īstenot veiksmīgu saimniecisko darbību, kas nodrošinātu uzņēmumam nepieciešamos ienākumus, kā rezultātā zaudēta daļa no aktīviem un faktiski izbeigta saimnieciskā darbība, liecina Lursoft pētījums.
Analizējot, kuriem uzņēmumiem 2015.gadā visbiežāk ierosināti maksātnespējas procesi, saraksta galvgalī ierindojas vairumtirdzniecības, mazumtirdzniecības un ēku būvniecības nozares.
Līdztekus jau pieminētajai AS V-Traffic Baltica, maksātnespēja skārusi arī vairākus citus sabiedrībā plašāk zināmus uzņēmumus. Tā, piemēram, 2015.gada nogalē maksātnespējas process ierosināts salonu tīkla Kolonna pārvaldītājai SIA Baltic Cosmetic Holding, kura vairs nav spējusi dzēst nodokļu parādus un atmaksāt aizdevumus un maksu par saņemtajiem pakalpojumiem.
Pagājušā gada augustā maksātnespējas process pasludināts Lauksaimniecības pakalpojumu piensaimnieku kooperatīvajai sabiedrībai Trikāta KS, bet vēl pirms tam kooperatīvs iesniedzis tiesā pieteikumu par tiesiskās aizsardzības procesa ierosināšanu. Tiesa gan, TAP nav ierosināts, jo kooperatīvs nav spējis saskaņot tiesiskās aizsardzības procesa pasākumu plānu ar kreditoru vairākumu. Jānorāda, ka Trikāta KS maksātnespējas process izpelnījies arī plašsaziņas līdzekļu uzmanību, jo zemnieku pārstāvji iesnieguši Maksātnespējas administrācijai sūdzību par procesa administratores rīcību, norādot, ka administratore izsaimnieko kooperatīva mantu, tādējādi samazinot izredzes zemniekiem saņemt nesamaksāto naudu par piegādāto pienu. Kooperatīva kreditori norādījuši, ka maksātnespējas administratore nenodrošina procesa likumīgu un efektīvu gaitu, jo procesa izmaksas jau pārsniegušas divus miljonus eiro.
Pagājušā gada decembrī pasludināta arī SIA Ogres Televīzija maksātnespēja. Plašsaziņas līdzekļos pieejamā informācija liecina, ka pēdējā gada laikā uzņēmumam izveidojies parāds par saņemtajiem apraides pakalpojumiem. SIA Ogres Televīzija reģistrēta 1992.gadā un 55,67% uzņēmuma kapitāldaļu pieder Artūram Robežniekam.
Pēc 2014.gada, kad fiziskajām personām ierosināto maksātnespējas procesu skaits samazinājās par 18%, pērn reģistrēts procesu skaita pieaugums, ko savā ziņā noteikti sekmējusi arī maksātnespējas procesa uzsākšanas sliekšņa samazināšana fiziskām personām no 7 140 EUR uz 5 000 EUR.
2015.gadā kopumā ierosināti 1 609 fizisko personu maksātnespējas procesi, kas ir teju par ceturtdaļu vairāk nekā gadu iepriekš. 24% no visām personām, kurām 2015.gadā ierosināta maksātnespēja, procesa ierosināšanas brīdī bijušas amatpersonas vai dalībnieki kādā no Latvijā reģistrētiem uzņēmumiem.
Līdz ar kopējo ierosināto maksātnespējas procesu skaita pieaugumu audzis arī fiziskām personām ierosināto procesu īpatsvars. Apkopotie dati rāda, ka 2015.gadā no visiem ierosinātajiem maksātnespējas procesiem 67% bijuši fizisko personu procesi, kamēr 2014.gadā to īpatsvars veidojis 57%.
Ref: 102.000.102.11550