Latvijas Ārlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks-politiskais direktors Eduards Stiprais 25. un 26.februārī darba vizītē apmeklēja Ķīnu, kur vadīja Latvijas delegāciju abu valstu Ārlietu ministriju politiskajās konsultācijās un atklāja Ķīnas-Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu sadarbības iniciatīvas (16+1 formāts) kultūras gadu.
Konsultāciju laikā politiskais direktors uzsvēra abu valstu dinamiskās attiecības un arvien pieaugošo ekonomisko sadarbību, kā arī aicināja attīstīt sadarbību transporta un loģistikas, tūrisma, izglītības un kultūras jomā. Ķīnas Ārlietu ministrijas delegācijas vadītājs, ministra asistents Eiropas jautājumos Lju Haisjins (Liu Haixing) norādīja, ka Ķīna augstu vērtē Latvijas aktīvo iesaisti 16+1 pasākumos, vienlaikus uzsverot, ka Latvija ir stabils un uzticams partneris Baltijas reģionā.
Politiskajās konsultācijas tika pārrunāti arī Eiropas Savienības dienaskārtības un reģionālie jautājumi, informē Ārlietu ministrija.
Piektdien, 26.februārī Stiprais kopā ar Ķīnas ārlietu ministra asistentu Lju Haisjinu svinīgi atklāja Ķīnas-Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu sadarbības iniciatīvas kultūras gadu. Šajā laikā plānoti izglītību, tūrismu un kultūras sadarbību veicinoši pasākumi, tostarp studentu pieredzes apmaiņa, mākslinieku izstādes, semināri Ķīnas tūristu piesaistīšanai.
Kā vēstīts, 16+1 ir Ķīnas iniciatīva, lai aktivizētu sadarbību ar 11 ES dalībvalstīm un piecām Balkānu valstīm: Albāniju, Bosniju-Hercegovinu, Bulgāriju, Čehiju, Horvātiju, Igauniju, Latviju, Lietuvu, bijušo Dienvidslāvijas Republiku Maķedoniju, Melnkalni, Poliju, Rumāniju, Serbiju, Slovākiju, Slovēniju, Ungāriju investīciju, transporta, finanšu, zinātnes, izglītības un kultūras jomās. Ķīna iniciatīvas ietvaros ekonomikas jomā ir definējusi trīs prioritāras potenciālās sadarbības jomas: infrastruktūra, augstās tehnoloģijas un zaļās tehnoloģijas.
Šogad Latvija organizēs svarīgākos 16+1 formāta notikumus – valdību vadītāju samitu, ar to saistīto biznesa forumu, nacionālo koordinatoru sanāksmi, domnīcu konferenci, kā arī pirmo 16+1 transporta ministru sanāksmi. Vienlaikus Latvijai uzticēta atbildība par sadarbības loģistikas nozarē koordināciju, nodibinot loģistikas koordinācijas sekretariātu. Tā svinīgā atklāšana plānota transporta ministru sanāksmes laikā Rīgā.
Jau ziņots, ka biedrība Baltijas Asociācija – transports un loģistika (BATL) vairākkārt ir vērsusi atbildīgo institūciju un amatpersonu uzmanību uz Latvijas transporta un loģistikas nozares izaugsmes iespējām Ķīnas virzienā, uzsverot, ka Latvijai ir jāuzņemas vadošā loma un jākļūst par līderi transporta un loģistikas jautājumos starp Baltijas valstīm jaunās Ķīnas iniciatīvas 16+1 ietvaros.
«Esmu patiesi gandarīta, ka Latvijas delegācijai Ķīnā ir izdevies panākt vienošanos par Latvijas vadošo lomu starpvalstu sadarbības iniciatīvas 16+1 īstenošanā. Uzskatu, ka Latvijai ir maksimāli jāizmanto visas 16+1 sniegtās priekšrocības. Līdz ar to šobrīd premjerministrei un atbildīgajām institūcijām kopā ar nozari ir jāvelta visi spēki, lai uzsāktu darbu pie piedāvājuma koncepta izstrādes sadarbībai ar Ķīnu un sekmīgi sagatavotos 16+1 valstu līderu forumam nākamā gada pavasarī Rīgā. Vitāli svarīgi ir arī atrast kompetentu, profesionālu un darbspējīgu nozares ministru, kas nekavējoties būtu spējīgs pārstāvēt nozares intereses un risināt gan iekšēji nozarei būtiskus jautājumus, kā piemēram, dzelzceļa infrastruktūras tarifu izlīdzināšanas jautājumu, gan arī dibināt pozitīvu ilgtermiņa sadarbību Ķīnas un Austrumāzijas virzienā. Šobrīd Ķīna mums ir iedevusi «mazo pirkstiņu», mums – Latvijai ir jābūt tik gudriem un saprātīgiem, lai spētu paņemt visas tās iespējas, ko mums var sniegt šī iniciatīva!» iepriekš izteikusies BATL prezidente Inga Antāne.
Ref: 102.000.102.12004