Policija Panamā 12.aprīlī veikusi reidu juridiskajā firmā Mossack Fonseca, kas ir nopludināto «Panamas dokumentu» skandāla centrā. Uzņēmuma vadība gan noliedz nelikumības un uzskata, ka tikusi uzlauzta tās datu sistēma un dokumentos atrodamā informācija tiek atainota maldinoši.
Panamas ģenerālprokuratūra paziņojusi, ka pārmeklēšanas nolūks bijis «iegūt dokumentus, kas saistīti ar informāciju, kas publiskota ziņu rakstos, kur minēts, ka uzņēmums izmantots nelikumīgām darbībām».
Eksotiskās Centrālamerikas valsts prezidents Huans Karloss Varela solījis sadarboties ar citām valstīm, lai veicinātu Panamas ārzonas finanšu nozares caurskatāmību, ziņo BBC.
Jau vēstīts, ka aprīļa sākumā ārvalstu medijos sāka parādīties ziņas par informāciju, ko satur vairāk nekā 11 miljoni nopludinātu Mossack Fonseca dokumentu, metot ēnu uz daudzu valstu politiskās un finanšu elites Panamā uzturētiem ārzonas uzņēmumiem un iespējamām finanšu mahinācijām.
Ziņots arī, ka «Panamas dokumenti» gan atklāj jaunas detaļas par Ventspils naftas īpašnieku struktūru šī gadsimta sākumā, gan apliecina Rietumu bankas atvērtību ārzonas kompāniju apkalpošanai. To noskaidroja Latvijas Televīzijas raidījums de facto sadarbībā ar Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centru Re:Baltica.
Šokējošu ziņu par Latvijas amatpersonām tā dēvētajos «Panamas dokumentos» nav – to atzīst arī Re:Baltica, kuram kā žurnālistu starptautiska konsorcija dalībniekam ir pieeja datubāzei.
Tomēr dokumenti atklāj vairākas interesantas detaļas, piemēram, par ārzonu izmantošanu Ventspils tranzītbiznesa cīņās un par atsevišķu Latvijas banku darbību, apkalpojot ofšorus.
Piemēram, vairākos amata noziegumos apsūdzētā, bet Ventspils domnieku par pilsētas domes priekšsēdētāju ievēlētā Aivara Lemberga advokāte kompānijai lūgusi noskaidrot, vai viņas klienta vārds ir atrodams vairāku ārzonas uzņēmumu datos.
Tomēr līdz ar to Mossack Fonseca saistība ar Ventspili nebūt nebeidzas. Jau piecpadsmit gadus SIA Puses, kas kādreiz pastarpināti bijusi Ventspils naftas līdzīpašniece, dalībnieku reģistrā ir ierakstīta Britu Virdžīnu salu kompānija Annalisa Limited. Tās dibināšanu nodrošināja Mossack Fonseca.
Noplūdušie dokumenti atklāj, ka šo «plaukta kompāniju» 2001.gada vidū nopirka Lihtenšteinas advokātu birojs Lopag. Tomēr interesantākais notika neilgi pēc tam. Biroja vadītājs Luiss Oerī (Louis Oehri) vērsās pie Mossack Fonseca & Co Džērsijas biroja ar lūgumu viņa paša un vēl viena Lopag pārstāvja vietā par Annalisa Limited direktoriem iecelt «jūsu pašu vietējos direktorus», vienlaikus izsniedzot Lopag pilnvaru pilnībā rīkoties kompānijas vārdā.
«Iemesls ir tāds, ka mēs šobrīd turam divas kompānijas – viena Britu Virdžīnu salu, otra Lihtenšteinas – viena klienta labā. Katrai no šim kompānijām ir daļas vienā citā diezgan lielā kompānijā. Līdz ar to direktoriem nevajadzētu būt vieniem un tiem pašiem, un Annalisa Limited gadījumā nedrīkst būt redzama tūlītēja saikne ar Lopag,» rakstīja Lopag vadītājs, paužot nožēlu, ka aizmirsa informēt Mossack Fonseca par šiem apstākļiem, kad pasūtīja kompāniju.
Jāpiebilst, ka starp SIA Puses īpašniekiem jau kopš 1997.gada ir arī Lihtenšteinas kompānija Annapolis Anstalt. Tai piederošās kapitāldaļas kopš 2008.gada ir arestētas tā dēvētās Lemberga krimināllietas ietvaros, jo prokuratūras ieskatā patiesā labuma guvēja tiesības šai kompānijā ir Ventspils mēram un viņa bērniem Anrijam un Līgai. Savukārt Annalisa piederošās daļas arestētas nav bijušas nekad.
Abas ārzonas kompānijas uzņēmuma Puses sapulcēs Latvijā ir pārstāvējis advokāts Jānis Zelmenis, tomēr arī viņš neatbildēja, kuru «vienu klientu» ir domājis viņam savulaik pilnvaru Annalisa pārstāvībai izsniegušais Lopag biroja vadītājs. «BDO tīkls ir nolēmis nekomentēt šo nopludināto informāciju. Tāpēc šoreiz ne,» īsziņā norādīja Zelmenis.
Runāt negribēja arī kādreiz Rīgā, Elizabetes ielā bijušās Mossack Fonseca Baltijas pārstāvniecības menedžeris Vladislavs Boroviks. Savulaik viņam Mossack Fonseca ar kurjeru sūtīja dokumentus par ārzonās nodibinātām kompānijām – visticamāk, Latvijas klientu labā.
Ref: 111.111.103.3411