Latvijā sarucis narkotiku pamēģinājušo skolēnu skaits

Latvijā 15 līdz 16 gadus vecu skolēnu vidū jebkādu narkotiku pamēģināšanas rādītājs pērn, salīdzinot ar 2011.gadu, ir samazinājies par 8%, secināts Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) veiktajā pētījumā.

Kā stāstīja SPKC Atkarības slimību riska analīzes nodaļas vadītāja Aija Pelne, kopumā narkotikas pērn bija pamēģinājuši 19% skolēnu.

Visbiežāk pamēģinātā viela 15-16 gadus vecu jauniešu vidū Latvijā ir marihuāna vai hašišs – 16,3%. Savukārt 3,7% šī vecuma jauniešu ir pamēģinājuši LSD, 2,9% – amfetamīnu, 2,6% – «extasy», bet 2,3% ir pamēģinājuši kokaīnu.

Tāpat, salīdzinot ar 2011.gadu, pērn Latvijā samazinājies to jauniešu īpatsvars, kuri pamēģinājuši marihuānu vai hašišu. 2011.gadā tie bija 24%, bet pērn jau minētie 16,3%.

Aptuveni katrs desmitais jeb 10,7% 15 līdz 16 gadus veco jauniešu marihuānu vai hašišu ir lietojuši pēdējā gada laikā, bet 4,4% – pēdējā mēneša laikā.

Kā atzīmēja Pelne, būtiski samazinājies marihuānas pieejamības indekss. 2015.gadā marihuānu kā pieejamu vērtēja 23,6%, bet 2011.gadā – 31%. Speciāliste piebilda, ka samazinājusies arī citu narkotiku pieejamība.

Nedaudz sarucis arī «Spice» pamēģinājušo skolēnu skaits. 2015.gadā tādi bija 9,5% skolēnu, bet 2011.gadā – 11% jauniešu.

Kā preses konferencē norādīja Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra pārstāvis Julians Vicente, Latvijā, piemēram, marihuānas lietošana pieaugušo vidū, salīdzinot ar citām Eiropas Savienības (ES) valstīm, ir vidēja vai zema. 2011.gadā marihuānu savā mūžā bija lietojuši 12,5% pieaugušo, kamēr vidēji ES šis rādītājs ir 24,8%.

Arī Iekšlietu ministrijas Nozares politikas departamenta direktors Jānis Bekmanis sacīja, ka Latvija nav bijusi starp kādu narkotiku veidu lietošanas līderēm. Viņš gan akcentēja, ka narkotiku izplatība ES atšķiras. Tā, piemēram, Spānijā, kurai valodas dēļ ir saikne ar Latīņameriku, kokaīna izplatība ir daudz augstāka, savukārt Latvijā šo narkotiku lieto reti.

Runājot par vispārējām tendencēm, Vicente sacīja, ka opioīdu lietošana un izplatība kopumā samazinās, bet pieaug heroīna pārdozēšanas radītu nāvju skaits. Tāpat aizvien lielāku popularitāti atkal iegūst «extasy». Arī Pelne atzīmēja, ka Latvijai šajā sakarā būs jādomā par preventīviem risinājumiem, ņemot vērā vielas popularitātes pieaugumu citviet Eiropā.

Ref:103.000.103.10068

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas