EP brīdina sadarbībā ar Āfriku neatkārtot «Turcijas darījumu»

Lielākā daļa Eiropas Parlamenta (EP) deputātu otrdienas, 7.jūnija debatēs atzinīgi vērtēja Eiropas Savienības (ES) plānus pastiprināt sadarbību ar trešajām valstīm, īpaši Āfriku, palielinot publiskos un privātos ieguldījumus šo valstu ekonomikas un sociālās jomas attīstībā, lai samazinātu migrācijas plūsmas. Vienlaikus daudzi EP deputāti gan brīdināja neatkārtot tādus darījumus, kā ES noslēdza ar Turciju.

Otrdienas plenārsesijā Eiropas Komisijas pirmais vicepriekšsēdētājs Frānss Timmermans un ES Augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni iepazīstināja EP deputātus ar jaunu «partnerattiecību sistēmu ar trešajām valstīm». Komisija tās ietvaros plāno noslēgt līgumus ar atsevišķām valstīm – pirmajā posmā Jordāniju un Libānu, vēlāk arī ar Nigēru, Nigēriju, Senegālu, Mali un Etiopiju, kā arī Tunisiju un Lībiju, lai pastiprinātu robežkontroli un atpakaļuzņemšanu, uzlabotu migrantu un bēgļu dzīves apstākļus.

Šīs stratēģiskās partnerības mērķis būtu atalgot valstis, kuras vēlas sadarboties ar ES, sodot tās, kas nevēlas to darīt, informē Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

Manfreds Vēbers (Eiropas Tautas partija / EPP, Vācija) atbalstīja ieceri par «Junkera plānam» līdzīga investīciju plāna īstenošanu Āfrikā un piekrita, ka ir jāsoda tās valstis, kuras nevēlas sadarboties. Savukārt Džanni Pitella (Eiropas Parlamenta sociālistu un demokrātu progresīvā alianse / S&D, Itālija) aicināja uz reālu vispasaules partnerību ar Āfriku, neaprobežojoties tikai ar migrāciju, un abu kontinentu daudzas kopīgās problēmas.

Helga Stīvensa (Eiropas Konservatīvo un reformistu grupa / ECR, Beļģija) atbalstīja finanšu atbalsta sniegšanu Āfrikai, bet pieprasīja stingru robežkontroli, cīņu pret cilvēku kontrabandistiem, kā arī reālu atpakaļnosūtīšanu tiem migrantiem, kuriem netiek piešķirtas tiesības uzturēties Eiropā. Arī Gijs Ferhofštads (Eiropas Liberāļu un demokrātu apvienība / ALDE, Beļģija) iebilda pret Turcijas darījuma atkārtošanu ar citām valstīm. Maksāt naudu apmaiņā pret migrācijas kontroli nav risinājums, viņš teica.

Tikmēr Barbara Spinelli (Eiropas Apvienotie kreisie spēki/Ziemeļvalstu Zaļie kreisie spēki (GUE/NGL), Itālija) kritizēja ieceri saistīt ekonomisko sadarbību ar robežkontroli un reālu atpakaļuzņemšanu, jo šāda politika ir «radikāli labējo vēlmēm atbilstošs solis». Arī Judita Sargentini (Zaļie/Eiropas Brīvā apvienība (Zaļie/EFA), Nīderlande) brīdināja neatkārtot kļūdas, kas jau pieļautas ES darījumā Turciju, piemēram, izmantot naudu, lai stiprinātu «Eiropas cietoksni», tā vietā, lai mazinātu nabadzību un cīnītos pret nevienlīdzību. Tāpat arī Rolands Pakss (Grupa Brīvības un tiešās demokrātijas Eiropa / EFD, Lietuva) teica, ka plāns «uzpirkt Āfrikas valstis, lai tās aptur migrācijas plūsmas, nav ilgtspējīgs».

Ref: 102.000.102.12886

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas