Latvijas alus nozare aicina Saeimas deputātus ļoti rūpīgi izvērtēt Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas virzīto ideju aizliegt alus tirdzniecību divu litru PET iepakojumā un piedāvā nosūtīt šo ideju tālākai diskutēšanai atbildīgajai Saeimas apakškomisijai.
Kā liecina citu valstu pieredze, šāda veida aizliegumi nedod vēlamo rezultātu – alkohola patēriņš nesamazinās, jo patērētāji visbiežāk pārslēdzas uz citiem alkoholisko dzērienu segmentiem. Piemēram, Lietuvas veikalu plauktos, pēc ierobežojumiem tirgot alu divu litru iepakojumā, parādījās vīns divu litru PET iepakojumā.
«Mūsuprāt, ir nepieciešams rūpīgi izanalizēt un izvērtēt Latvijas alus tirgus tendences, kā arī Lietuvas pieredzi, kas šādu aizliegumu jau ieviesa pirms vairākiem gadiem. Latvijā, piemēram, kopš 2010.gada alus tirgus daļa PET iepakojumam jau tāpat krītas par vidēji 3 – 4% gadā, tādēļ kaut kāda papildu iejaukšanās no malas nav nepieciešams, jo nozare jau pašregulējas. Turklāt, atšķirībā no stiprā alkohola ražotājiem, kuru tirgus daļa un peļņa palielinās, Latvijas alus tirgus jau četrus gadus pēc kārtas konstanti krītas,» atzīst Latvijas Alus darītāju asociācijas vadītāja Ināra Šure. «Savukārt Lietuvā pēc divu litru PET iepakojuma aizliegšanas alus pārdošanas apjomi PET iepakojumā samazinājās uz īsu brīdi, bet pēc tam atkal pakāpeniski turpināja pieaugt. Tāpat patērētāji pārslēdzās uz citiem dzērienu segmentiem.»
Alus nozare atbalsta politiķu centienus samazināt pārmērīga alkohola patēriņu, bet tas noteikti darāms sabalansēti un pārdomāti, lai netiktu nepamatoti ierobežots tikai viens vai daži alkoholisko dzērienu segmenti. Noteikti ir jāizvērtē arī citi instrumentiem, kas šajā situācijā var būt daudz efektīvāki, piemēram, rūpīgāku nelegālā alkohola kontroli, kas varētu kļūt vēl aktuālāks jautājums, ja ierobežotu alus tirdzniecību divu litru PET iepakojumā, alkohola procentu samazināšanu grādīgajos dzērienos, jauniešu izglītošanu u.c. Uz to, ka risinājuma ir jābūt kompleksam un vienkārša divu litru PET ierobežošana var nedot vēlamo rezultātu, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē norādīja arī Veselības ministrijas pārstāvji.
Savukārt, ja politiķiem ir vēlme rūpēties par apkārtējās vides tīrību, tad būtu jādomā par efektīvāku atkritumu savākšanu, jo aizliegums tirgot alu divu litru PET iepakojumā, šo jautājumu nerisinātu. Divu litru PET iepakojumu aizstātu mazāks tilpums un lielāks izmesto vienību skaits, norāda Latvijas Alus darītāju asociācija.
Ref: 102.000.102.13497