Trešdien, 26. janvārī televīzijas operators Baltkom pārsūdzējis Rīgas pilsētas Centra rajona tiesas lēmumu pārtraukt kabeļtīklos kanālu TV3 retranslēšanu, biznesa ziņu portālam BNN atklājis televīzijas operatora pārstāvis Lauris Kļaviņš.
Kā norāda Kļaviņš, Baltkom nepiekrīt tiesas nolēmumam un noraida pārmetumus par neiesaistīšanos konflikta risināšanā.
Pirmkārt, šis jautājums skar komerckanālu retranslēšanas nosacījumus, kas ir divu līgumslēdzēju pušu vienošanās jautājums. Savukārt otrs ir tas, ka TV3 ir brīvā ētera kanāls, ko likums mums nosaka par pienākumu raidīt. Patlaban ir radusies situācija, kurā šie jautājumi ir sasaistīti, un to uztveram kā rupju spiediena izdarīšanu divu komersantu sadarbības pārrunās. Tiek likti lietā argumenti, kas nostāda mūsu pusi strupceļā, stāsta Kļaviņš.
Kļaviņš uzsver, ka uzņēmumam ir saistības pret saviem abonentiem un Baltkom neiebilst pret savstarpējo tiesību sakārtošanu. Bijām gatavi parakstīt piedāvāto līgumu, taču, ja tajā netiktu noteikta maksa par TV3. Taču TV3, apelējot pie krīzes un neskaidrajiem saimnieciskajiem plāniem, vēlas līgumā noteikt samaksu, kas varētu tikt piemērota, ja TV3 vairs nebūs pieejams brīvi uztveramā ēterā. Patlaban kanāla vadība nevar skaidri pateikt, kad tas varētu notikt, un mēs nevaram piekrist nosacījumiem, kas stāsies spēkā kaut kādā nezināmā brīdī, skaidro Baltkom pārstāvis.
Starptautiskā raidorganizāciju koncerna MTG, kas Latvijā pārstāv medijus TV3, TV6, 3+, New Media, radio Star FM un Viasat, vadītājs Baltijas valstīs Kaspars Ozoliņš aģentūrai LETA akcentē, ka uzņēmums ir gatavs pārrunāt minētā līguma nosacījumus, taču turpinās pastāvēt uz tajā paredzēto modeli, kurā atrunāta kārtība gadījumā, ka TV3 nolemtu vairs nebūt kā nacionālais kanāls.
Esam gatavi pārrunām ar Baltkom, taču kabeļoperators patlaban neredz iespēju diskusijām. Skatīsimies, kā attīstīsies situācija tālāk. Pēc likuma, kas ir izlobēts maksimāli par labu operatoru interesēm, patlaban nevaram prasīt samaksu par savu saturu. Kabeļoperatotrs saņem samaksu par saviem pakalpojumiem no abonementiem, taču mums par to nekas netiek maksāts. Gribam atrunāt modeli, kas notiks tad, kad vairs nebūsim nacionālais kanāls. Lai nebūtu šantāža no operatoru puses, ko vienreiz jau esam pieredzējuši, kad operatori paziņoja, ka mūs vairs nepārraidīs, ja prasīsim samaksu par programmu pārraidīšanu, skaidro Ozoliņš.
MTG patlaban nav apsvēruši konkrētu laiku, kas varētu notikt kanāla pāriešana citā statusā. Uzņēmums izvērtē visus modeļus, kas varētu padarīt veiksmīgāku tā saimniecisko darbību. Mums jāatrod līdzekļi, lai ražotu nacionālo saturu, un esošais reklāmas tirgus ir pietiekami sadrumstalots un samazinājies. Šie naudas līdzekļi vairs nav tik lieli, lai mēs varētu nacionālo saturu saražot tik lielā apmērā, kā vēlamies mēs un skatītāji, pauž MTG vadītājs Baltijas valstīs.
Kā stāsta Ozoliņš, Lietuvā no šī gada 1.jūlija nacionālajām televīzijām būs tiesības prasīt samaksu no operatoriem, bet Igaunijā šī norma ir jau sen ieviesta. Taču pērn, kad izstrādāts Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums, nacionālo televīziju priekšlikums nav ņemts vērā.
Tagad valstij jāizlemj, vai tā grib, lai būtu nacionālais ražojums. Neredzam jēgu maksāt 650 000 latu gadā, lai sasniegtu tikai aptuveni 10% Latvijas iedzīvotāju. Esam vērsušies gan pie Ministru prezidenta Valda Dombrovska gan kultūras ministres Sarmītes Ēlertes un plānojam uzrunāt arī ekonomikas ministru Arti Kamparu, lai valsts izlabo likumus un definē, kas ir nacionālā informatīvā telpa un vai nacionālajiem medijiem tiek dots uzdevums nodrošināt vietējo ražojumu. Tādēļ patlaban nevar skaidri atbildēt vai un kad iziesim no bez maksas apraides, atzīmē Ozoliņš.
Kā pastāstīja Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome priekšsēdētāja vietniece Dace Buceniece, padome šodien tikai uzklausījusi abas iesaistītās puses un nolēmusi šo jautājumu analizēt kopā ar Konkurences padomi.
Laikraksts Dienas Bizness iepriekš rakstīja, ka Rīgas pilsētas Centra rajona tiesas tiesnese Velga Gailīte uzdevusi telekomunikāciju uzņēmumam Baltkom pārtraukt kabeļtīklos kanālu TV3, 3+ un TV6 retranslēšanu.
Я бы здесь ещё задал бы вопрос правящим Латвией: – “Вы – Домбровские и прочие, решили вообще лишить права жителей Латвии на информацию?” Вам осталось ещё и радио перевести на цифру, когда, дополнительно к налогам, заставить население платить за информацию в пользу частных кантор.
Не понимаю как народ вас ещё терпит.