Malkas cenas šoziem pieaugušas par 25%-30%

Kurināmās šķeldas un malkas cenu pieaugums Latvijas tirgū šajā apkures sezonā sasniedzis 25% – 30%, norāda SIA Pata AB valdes loceklis Jānis Mierkalns.

«Pašreizējais šķeldas un malkas cenu līmenis ir tāds, ka meža īpašniekiem beidzot ir vērts izstrādāt mazāk vērtīgas audžu cirsmas, jo pretējā gadījumā malkas cena, kas periodiski samazinājās līdz desmit latiem par kubikmetru, nenosedza pat mežizstrādes izmaksas,» situāciju raksturo Mierkalns.

Viņš arī norāda, ka kurināmās koksnes cenu līmenim iepriekšējos gados vienmēr bijis sezonāls raksturs, jo vietējā tirgū nav bijis normāla un stabila iekšējā patēriņa, kas dotu iespēju plānveidīgi veidot uzkrājumus noliktavās, kā arī ražošanas apjomus.

Mierkalns atzīmē, ka pieaudzis kurināmās koksnes eksporta pieprasījums. Uzņēmēji sezonāli daļu kurināmās koksnes apjomu eksportējot uz Skandināvijas valstīm, kur to izmanto kā papildu kurināmo apkures sezonā.

«Tomēr Latvijas tirgum Skandināvijas valstis nespēj nodrošināt stabilu eksportu visu gadu,» sacīja Mierkalns.

Turklāt pēdējos gados vērojama arī eksporta aktivizēšanās uz kaimiņvalstīm, kurās atvērtas vairākas jaunas termoelektrostacijas, kas veicinot kurināmās šķeldas un malkas cenu līmeņa kāpumu Latvijas pierobežā, kas vairumā gadījumu esot labākas nekā vietējā tirgū.

Uzņēmējs arī uzskata, ka siltuma ražošanas un piegādes process Latvijā ir neefektīvs.

«Piemēram, vidēji šodienas kurināmās koksnes resursu cena Latvijā ir aptuveni 11 lati par megavatstundu, bet siltums tiek pārdots gala patērētājam vidēji par 35 līdz 40 latiem par megavatstundu. Tieši siltuma patērētāji Latvijā ir aizvien neizdevīgā pozīcijā,» tā Mierkalns.

Pēc viņa domām, Latvijā nepieciešams attīstīt jaunas termoelektrostacijas, modernizēt esošos apkures katlus un siltumtrases, tādā veidā nodrošinot sabalansētu šķeldas un malkas vietējo patēriņu, kas stabilizētu ražošanas apjomus un cenu līmeni kurināmajai koksnei.

«Tad nebūtu tik straujas malkas un šķeldas cenu izmaiņas sezonalitātes ietekmē. Turklāt izstrādātie mežu resursi paliktu vietējā tirgū, jo kopējā kurināmās koksnes pieprasījuma dēļ īpašs cenu kritums nākotnē nav gaidāms. Papildus kurināmās koksnes iepirkumi jāveic megavatstundās, kā arī siltums jāpārdod gala patērētājam megavatstundās, lai viņam būtu saprotama reālā cenas veidošanās,» pārliecināts ir Mierkalns.

Jau ziņots, ka SIA Pata AB konsolidētais apgrozījums 2009.gadā bijis 29,68 miljoni latu. Tas ir par 14,9% mazāk nekā 2008.gadā, kad koncerna apgrozījums bija 34,86 miljoni latu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas