Domnīcu forumā vērtēs 16+1 formāta statusu un tā attīstības perspektīvas

Latvijas Ārpolitikas institūts rīko Ķīnas un Centrālās un Austrumeiropas valstu – 16+1 formāta – starptautisko domnīcu forumu, kas norisināsies 4.novembrī Rīgā, Ārlietu ministrijas telpās.

Kā zināms, 16+1 ir Ķīnas iniciatīva, kuras mērķis ir aktivizēt tās sadarbību ar 11 Eiropas Savienības dalībvalstīm un piecām Balkānu valstīm investīciju, transporta, finanšu, zinātnes, izglītības un kultūras un citās jomās. 2016.gadā Latvijai ir uzticēts organizēt svarīgākos 16+1 sadarbības formāta pasākumus: piekto valstu valdību vadītāju sanāksmi un ar to saistītos pasākumus – biznesa forumu, nacionālo koordinatoru sanāksmi, domnīcu konferenci un pirmo 16+1 transporta ministru sanāksmi.

Domnīcu forums ir viens no 5.novembrī paredzētās Ķīnas un Centrālās un Austrumeiropas valstu valdību vadītāju tikšanās blakus pasākumiem. Tā mērķis ir dot neatkarīgu novērtējumu 16+1 formāta statusam un tā attīstības perspektīvām.

«Kādas ir 16+1 formāta sadarbības veiksmes un neveiksmes un kādas ir tā attīstības perspektīvas? Kādās jomās ES un 16+1 formātam piemīt tālākās attīstības potenciāls? Kādi ir ieguvumi no savstarpējo saišu veidošanas starp Ķīnu un Centrālās un Austrumeiropas valstīm? Par šiem un virkni citiem jautājumiem 4.novembrī no pulksten 9.00 diskutēs Ķīnas, Latvijas un citu Centrālās un Austrumeiropas valstu eksperti,» informē organizatori.

Pasākumam reģistrēties iespējams vietnē https://goo.gl/7YVCJ6, turklāt jāņem vērā, ka vietu skaits ir ierobežots.

BNN jau rakstīja, ka novembra sākumā Latvijas galvaspilsētā Rīgā uz samitu pulcēsies Ķīnas, 11 Eiropas Savienības (ES) un piecu Balkānu valstu valdību vadītāji – Latvijai sanāksmes laikā būs iespēja ne vien popularizēt valsts tēlu starptautiskajā vidē, bet arī veicināt ekonomiskos sakarus.

Sadarbības formāts 16+1 ir Ķīnas iniciatīva, kuras būtība ir aktivizēt sadarbību ar 11 ES dalībvalstīm un piecām Balkānu valstīm (Albānija, Bosnija-Hercegovina, Bulgārija, Čehija, Horvātija, Igaunija, Latvija, Lietuva, bijusī Dienvidslāvijas Republika Maķedonija, Melnkalne, Polija, Rumānija, Serbija, Slovākija, Slovēnija, Ungārija) investīciju, transporta, finanšu, zinātnes, izglītības un kultūras jomās. Ķīna iniciatīvas ietvaros ekonomikas jomā ir definējusi trīs prioritāras potenciālās sadarbības jomas: infrastruktūra, augstās tehnoloģijas un zaļās tehnoloģijas.

Sadarbības mērķis ir virzīt nozīmīgus nacionālus un reģionālus projektus. Tā vietā, lai aizstātu esošos divpusējās sadarbības mehānismus vai platformas, šī sadarbība tiecas tos papildināt un nostiprināt, lai uzlabotu un paplašinātu sadarbību starp Ķīnu un 16 Centrālās un Austrumeiropas (CAE) valstīm. 16+1 sadarbība attīstīs sinerģiju ar galvenajām ES iniciatīvām un plāniem un dos ieguldījumu Ķīnas un ES partnerattiecībās mieram, izaugsmei, reformām un civilizācijai, informē Ārlietu ministrija.

Pērn Ķīna bija Latvijas 21.lielākais preču eksporta un 9. lielākais preču importa partneris. Galvenās eksporta preces no Latvijas uz Ķīnu ir koksne un tās izstrādājumi (41%), mašīnas un mehānismi, elektriskās iekārtas (16%),  metāli un to izstrādājumi (13%), minerālie produkti (12%) un lauksaimniecības un pārtikas preces (7%). Importā dominē mašīnas un mehānismi; elektriskās iekārtas (55%), ķīmiskās rūpniecības preces (11%), vieglās rūpniecības preces (8%). 2015.gadā nozīmīgi – par 74,6% palielinājušās ārvalstu tiešās investīcijas no Ķīnas, sasniedzot 5,8 miljonus eiro, liecina Latvijas – Ķīnas biznesa padomes mājaslapā pieejamā informācija.

Ref: 102.000.102.13762

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas