Saharova balvu par domas brīvību iegūst jezīdu kopienas pārstāves

Nadia Murada

Pēc Eiropas Parlamenta (EP) prezidenta Martina Šulca un politisko grupu līderu kopīgi pieņemtā lēmuma ceturtdien, 27.oktobrī, par 2016.gada Saharova balvas par domas brīvību laureātēm kļuvušas jezīdu kopienas pārstāves Nadia Murada un Lamija Adži Bašara. Saharova balvas pasniegšanas ceremonija notiks Strasbūrā 14.decembrī.

Piešķirot šo balvu Nadiai Muradai un Lamijai Adži Bašarai «mēs parādām, ka viņu cīņa nav bijusi veltīga un ka mēs esam gatavi palīdzēt viņu cīņā pret grūtībām un nežēlību, ko veikusi tā sauktā Islāma valsts, kuras vardarbībai daudzi cilvēki vēl joprojām ir pakļauti,» uzstājoties plenārsēdē teica Martins Šulcs. «Viņas varēja aizbēgt uz Eiropu un atrast šeit patvērumu,» viņš piebilda.

Nadia Murada Basē Taha un Lamija Adži Bašara  ir pārcietušas Islāma valsts (IS) seksuālu paverdzināšanu un pārstāv tās sievietes, kuras cietušas no IS īstenotās seksuālās vardarbības. Viņas arī uzstājas, publiski aizstāvot jezīdu kopienu Irākā — reliģisko minoritāti, ko IS kaujinieki pakļāva genocīdam, portālu BNN informē EP Informācijas birojs Latvijā.

2014.gada 3.augustā IS nogalināja visus vīriešus Adži Bašaras un Muradas dzimtajā Kočo ciemā Sindžarā, Irākā. Visas gados jaunās sievietes, tostarp Adži Bašara, Murada un viņu māsas tika nolaupītas un turētas verdzībā seksuālai izmantošanai.

2014.gada novembrī Muradai izdevās izbēgt. Viņai palīdzēja kaimiņu ģimene, kas viņu slepus izveda no IS kontrolētās teritorijas, dodot iespēju doties uz bēgļu nometni Ziemeļirākā un vēlāk nokļūt Vācijā. Gadu vēlāk, 2015.gada decembrī, Murada uzstājās ar saviļņojošu runu ANO Drošības padomes pirmajā cilvēku tirdzniecības jautājumam veltītajā sesijā, stāstot par pārciesto. Šā gada septembrī viņa kļuva par pirmo ANO Narkotiku un noziegumu apkarošanas biroja (United Nations Office on Drugs and Crime – UNODC) labas gribas vēstnieci cilvēku tirdzniecību pārdzīvojušo personu cieņas jautājumos un ir piedalījusies pasaules līmeņa un vietēja mēroga atbalsta iniciatīvās, lai veicinātu informētību par neskaitāmu cilvēku kā tirdzniecības upuru ciešanām.

Jau kopš 1988.gada Eiropas Parlaments ik gadu piešķir Saharova balvu par vārda un domas brīvību indivīdiem un kolektīviem, kas ievērojami sekmējuši cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzību. Laureātam tiek piešķirta arī naudas balva 50 000 eiro apmērā. Pagājušajā gadā balva tika piešķirta Raifam Badavi.

Kandidātus var izvirzīt jebkura no Eiropas Parlamenta politiskajām grupām vai arī jebkuri 40 deputāti. Pēc tam Parlamenta Ārlietu un Attīstības komitejas balsojumā izvēlas trīs finālistus, savukārt galīgo lēmumu par to, kurš no viņiem saņems balvu, pieņem Eiropas Parlamenta vadītājs kopā ar politisko grupu priekšsēdētājiem.

Ref: 102.000.102.13768

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas