Mikrouzņēmumu nodoklī vairs neietvers valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas

Sākot ar 2017.gadu, Latvijā mainās mikrouzņēmumu nodokļa likme un tajā vairs netiek ietvertas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, tāpēc  mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam ir pienākums veikt obligātās iemaksas par katru mikrouzņēmuma darbinieku, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Mikrouzņēmumu nodokļa likme nākamgad tiek samazināta līdz pieciem procentiem, bet, sākot ar 2017.gada 1.janvāri, saskaņā ar likumu Par valsts sociālo apdrošināšanu par katru mikrouzņēmuma darbinieku ir jāveic obligātās iemaksas no obligāto iemaksu objekta, kas nevar būt mazāks par trīs ceturtdaļām no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēra.

Obligātās iemaksas mikrouzņēmuma darbiniekam aprēķina, piemērojot obligāto iemaksu likmi, kāda ir noteikta darba ņēmējam un darba devējam (vispārējā gadījumā 34,09%).

Piemēram, ja mikrouzņēmuma darbinieka alga ir 400 eiro, summa, no kuras tiek aprēķinātas obligātās iemaksas, nedrīkst būt mazāka par trīs ceturtdaļām no valstī noteiktās minimālas mēneša algas (2017.gadā tā būs 380 eiro).  Aprēķina summu, no kuras atskaitīs obligātās iemaksas: trīs ceturtdaļas no 380 = 285 eiro. Aprēķina obligātās iemaksas apmēru: 34,09% no 285 = 97,16 eiro. Nodokļa maksājumu sedz darba devējs.

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam ir iespēja mainīt izraudzīto nodokļa maksātāja statusu un kļūt attiecīgi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāju vai uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāju. Atteikties no mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusa var līdz 2016.gada 15.decembrim, iesniedzot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) brīvā formā rakstītu pieteikumu. Savukārt pieteikties citam nodokļu maksāšanas režīmam var tieši tāpat – jebkurā laikā iesniedzot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā brīvā formā rakstītu pieteikumu. Pieteikumus VID joprojām var sūtīt arī pa pastu.

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam – darba devējam –, ja tas atteiksies no mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusa, ir pienākums ne vēlāk kā līdz 2016.gada 1.decembrim rakstiski informēt savus darbiniekus, ka ar 2017.gadu pirms algotā darba ienākuma izmaksāšanas no tā tiks ieturēts algas nodoklis un veiktas obligātās iemaksas likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu noteiktajā kārtībā, informē VID.

Arī Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP) uzskata, ka jaunās izmaiņas par minimālo mēneša sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objektu radīs šādas problēmas: kārtējo reizi palielinās darbaspēka nodokļu slogu; negatīvi ietekmēs tieši lauku uzņēmējus un lauku iedzīvotājus; veicinās ēnu ekonomiku; veicinās bezdarba un sociālo pabalsta saņēmēju skaita pieaugumu laukos, kā arī palielinās administratīvo slogu lauksaimniekiem un citiem lauku uzņēmējiem.

Jaunās izmaiņas no 2017.gada 1.janvāra attieksies uz visiem darba ņēmējiem, kas nodarbināti vispārējā nodokļu režīmā, un tās paredz, ka minimālais pārskata mēneša sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekts būs Ministru kabineta (MK) noteiktā minimālā mēneša darba alga (2017.gadā – trīs ceturtdaļas valstī noteiktās minimālās mēneša algas, 2018.gadā – pilnā apmērā). Tas nozīmē, ja, piemēram, darba ņēmējam, būs mazāka darba alga nekā MK noteiktā minimālā mēneša darba alga, tad darba devējam būs jāaprēķina obligātās iemaksas no faktiskās darba algas un no starpības starp minimālo mēneša algu un faktiski aprēķināto algu. Aprēķināto starpību pilnā apmērā darba devējam būs jāmaksā no saviem līdzekļiem, skaidro LOSP.

Piemēram, tas ietekmēs mazos lauku uzņēmējus, kuru uzņēmumā vairāki darbinieki strādā nepilnu darba laiku – viens darbinieks agri no rīta ražo produktus, otrs pa dienu tos tirgo, trešais vakarā iztīra telpas. Līdz ar to stājoties spēkā šiem grozījumiem – lielākie zaudētāji būs mazie uzņēmēji un uz nepilnu slodzi strādājošie iedzīvotāji ne tikai laukos, bet arī pilsētās. Tas savukārt var vēl vairāk veicinās situāciju, ka šī iedzīvotāju daļa būs spiesta pamest darba tirgu un pieteikties sociālo pabalstu rindās, vai arī doties peļņā uz ārvalstīm.

Lauku darbos ir ļoti daudz specifisku darbu, kuros nav nepieciešams nodarbināt darbinieku uz pilnu slodzi, jo to neparedz veicamā darba būtība, līdz ar to sagaidāms, ka stājoties spēkā jaunajām izmaiņām, uzņēmēji būs spiesti optimizēt savu darbību un ļoti iespējams, ka nodarbināto skaits tiks samazināts. Darba devēji vairs nebūs ieinteresēti pieņemt darbā darbiniekus uz samazinātu slodzi specifisku darbu veikšanai, portālu BNN informē LOSP.

Tāpat arī jāakcentē papildu administratīvā sloga palielināšanās sezonas darbu veicējiem, jo darba devējs būs spiests katru mēnesi slēgt jaunu darba līgumu, pieņemot darbinieku uz nepilnu mēnesi noteiktu sezonas darbu veikšanai, jo minimālo mēneša VSAOI objektu piemēro proporcionāli tām pārskata mēneša kalendāra dienām, kurās persona ir darba ņēmējs, un darba devējam nav jāmaksā sociālās iemaksas par tām dienām, kurās sezonas darbs netiek darīts, norāda LOSP.

Ref: 102.000.102.13808

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas