Līdz ar 16+1 samitu Rīgā ierodas Ķīnas valdības vadītājs

Līdz ar valstu sadarbības formāta 16+1 samita sākšanos Rīgā piektdien, 4.novembrī, oficiālā vizītē ieradies Ķīnas premjers Li Kecjans, kuram ieplānots tikties ar Latvijas augstākajām amatpersonām – Valsts prezidentu, Ministru prezidentu un Saeimas priekšsēdētāju.

Šis būs vēsturisks notikums, jo tā būs pirmā Ķīnas premjera vizīte Latvijā. Reizē tas būs arī simbolisks notikums, jo šogad tiek atzīmēta Latvijas un Ķīnas diplomātisko attiecību 25.gadadiena, informē Ārlietu ministrija.

Pēdējos gados abas valstis ir ieguldījušas daudz resursu ekonomiskās sadarbības intensificēšanā, un arī šīs vizītes galvenais akcents būs vērsts uz ekonomisko sadarbību. Vizīte dos iespēju padziļināt sadarbību ar Ķīnas pusi dažādās jomās, īpaši pievēršoties Ķīnas kravu virzībai caur Latvijas ostām, investīciju piesaistei transporta un loģistikas sektoros, kā arī uz sadarbības turpināšanai tiešo avioreisu izveidē. Ar Ķīnas partneriem tiks runāts arī par sadarbību tūrisma jomā. Šīs jomas attīstībā spēcīgu impulsu dos šogad atklātie Latvijas vīzu centri 15 Ķīnas pilsētās, skaidro ministrijā.

Ķīna kļūst par aizvien nozīmīgāku Latvijas tirdzniecības partneri, turklāt pakāpeniski izlīdzinās arī tirdzniecības bilance. Vēl 2006. gadā Latvijas eksports veidoja vien desmit miljonus eiro, šobrīd vairāk nekā 100 miljonus eiro. Jau šobrīd ir pavērts ceļš pārtikas produktu eksportam uz Ķīnu – sertificēti 12 Latvijas piena pārstrādes uzņēmumi, 33 zivju pārstrādes produkcijas ražotāji. Uz Ķīnu ir uzsākts Latvijas zivju un piena produktu eksports. Veiksmīgi iekarot Ķīnas tirgu ir izdevies arī koksnes izstrādājumu, kosmētikas, elektrisko iekārtu, kūdras un citu nozaru ražotājiem.

Kā vēstīts, vizītes laikā notiks 16+1 Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu, un Ķīnas valdību vadītāju sanāksme un Biznesa forums, kurā piedalīsies vairāk nekā 650 uzņēmēju, tostarp ap 250 Ķīnas transporta, finanšu, investīciju, tirdzniecības un tūrisma nozaru pārstāvju. Latviju pārstāvēs ap 250 uzņēmēju. Vienlaikus notiks arī 16+1 valstu domnīcu konference, kā arī sinologu konference.

Sadarbības formāts 16+1 ir Ķīnas iniciatīva, kuras būtība ir aktivizēt sadarbību ar 11 ES dalībvalstīm un piecām Balkānu valstīm (Albānija, Bosnija-Hercegovina, Bulgārija, Čehija, Horvātija, Igaunija, Latvija, Lietuva, bijusī Dienvidslāvijas Republika Maķedonija, Melnkalne, Polija, Rumānija, Serbija, Slovākija, Slovēnija, Ungārija) investīciju, transporta, finanšu, zinātnes, izglītības un kultūras jomās. Ķīna iniciatīvas ietvaros ekonomikas jomā ir definējusi trīs prioritāras potenciālās sadarbības jomas: infrastruktūra, augstās tehnoloģijas un zaļās tehnoloģijas.

Sadarbības mērķis ir virzīt nozīmīgus nacionālus un reģionālus projektus. Tā vietā, lai aizstātu esošos divpusējās sadarbības mehānismus vai platformas, šī sadarbība tiecas tos papildināt un nostiprināt, lai uzlabotu un paplašinātu sadarbību starp Ķīnu un 16 Centrālās un Austrumeiropas (CAE) valstīm. 16+1 sadarbība attīstīs sinerģiju ar galvenajām ES iniciatīvām un plāniem un dos ieguldījumu Ķīnas un ES partnerattiecībās mieram, izaugsmei, reformām un civilizācijai, informē Ārlietu ministrija.

Ref: 102.000.102.13818

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas