No visiem riskiem visbīstamākais mazulim ir tieši nosmakšanas risks, aizrijoties ar ēdienu vai svešķermeņiem.
Pēc Ņujorkas Štata Veselības Departamenta datiem bērniem, kuri nav sasnieguši piecu gadu vecumu, pastāv visnotaļ augsts aizrīšanās risks, turklāt tas ir ceturtais biežākais nāves iemesls bērniem šajā vecuma grupā.
Lielākajā daļā gadījumu bērni aizrijas ar ēdienu, tomēr rotaļlietas un citi sīki priekšmeti arī rada draudus bērna veselībai un dzīvībai. Pat tad, ja bērns tiek pieskatīts un spēlējas tikai tam paredzētā spēļu laukumā, pastāv zināms risks, ka viņš varētu atrast kādu priekšmetu, ko iebāzt mutē.
Maza bērna balsene ir tik liela kā dzeramais salmiņš, tādēļ tajā var iesprūst sīki priekšmeti. Ja tā notiktu ar tavu bērnu, vai tu zinātu, kā rīkoties?
Lielākajai daļai cilvēku nav ne jausmas, ko darīt, ja bērns ir aizrijies. Statistikas dati ir satraucoši – 40% vecāku ir redzējuši, ka viņu bērns aizrijas, kā arī četras piektdaļas vecāku nemaz nezina, kā palīdzēt, ja bērns aizrijies.
Labdarības organizācija šajā sakarā nāca klajā ar animētu video, kurš lieliski demonstrē to, kā rīkoties, ja bērns ir aizrijies vai pārstājis elpot.
Ja bērns ir aizrijies, noliec viņu guļus uz sava ceļa, ar lejup vērstu galvu. Tad līdz piecām reizēm uzsit bērnam starp lāpstiņām, ja tas nepalīdz, apgriez viņu ar seju uz augšu un netiešās sirds masāžas vietā novieto trīs pirkstus, ar kuru palīdzību veic piecus grūdienus krūškurvī. Ja arī tad neizdodas atbrīvot elpceļus, nekavējoties jāizsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības darbinieki.
Avots: