Vairāk nekā puse jeb 79% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka tas, kas vieno Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pilsoņus, ir svarīgāks par to, kas viņus atšķir. Salīdzinājumā ar šī gada aprīli, Latvijā atbalsts šim apgalvojumam palielinājies par astoņiem procentpunktiem – tas ir lielākais kāpums starp visām ES dalībvalstīm.
Eiropā vidēji šim apgalvojumam piekrīt 71% respondentu, informē EP Informācijas birojs Latvijā.
Latvijā kā svarīgākos iemeslus, kas veido Eiropas identitāti, aptaujātie minējuši vienoto valūtu eiro (LV – 43%; ES – 33%), demokrātijas vērtības un brīvību (LV – 33%; ES – 50%) un kultūru (LV – 33%; ES – 32%), kā arī ģeogrāfisko stāvokli (LV – 29%; ES – 20%).
Eiropas pilsoņu viedoklis, vai viņu valsts ieguvusi no pievienošanās Eiropas Savienībai, šogad salīdzinājumā ar 2015.gadu palicis nemainīgs – tā vidēji uzskata 60% ES pilsoņu.
Latvijā tam, ka mūsu valsts ir ieguvēja no pievienošanās Eiropas Savienībai, piekrīt vairāk nekā vidēji ES – 64% respondentu (-2 procentpunkti pret 2015.gadu). Kopumā Latvijā 48% respondentu uzskata, ka dalība ES ir laba lieta (ES vidēji – 53%). Latvijā ir daudz respondentu ar neitrālu viedokli – 41% (vēl tikpat “neitrālo” viedokļu īpašnieku ir Ungārijā un Portugālē).
Lūgti vērtēt, kādēļ Latvija ir ieguvēja no dalības ES, kā galveno iemeslu respondenti minēja jaunas darba iespējas Latvijas cilvēkiem (LV – 43%; ES – 35%). Otro vietu dala ekonomiskās izaugsmes veicināšana (LV – 36%; ES – 35%) un tas, ka ES palīdz saglabāt mieru un stiprināt drošību (LV – 36%; ES – 30%). Trešais biežāk minētais ieguvums – ES uzlabo sadarbību starp Latvija un citām ES valstīm (LV – 28%; ES – 29%).
Salīdzinājumā ar 2015.gadu, Eiropas Savienībā caurmērā palielinājies to iedzīvotāju skaits, kuru skatījumā Eiropas Parlamenta (vienīgā pilsoņu tieši ievēlētā ES institūcija) lomai ir jāpieaug: ES vidēji tā vērtē 46% respondentu (par diviem procentpunktiem vairāk), Latvijā – 56% respondentu (pieaugums par astoņiem procentpunktiem).
Lūgti vērtēt politikas jomas, kuras Eiropas Parlamentam būtu jānosaka kā prioritātes Eiropas Savienības līmenī, Latvijas iedzīvotāji minēja cīņu ar nabadzību un sociālo atstumtību (55% respondentu). Šo kā prioritāti min arī vidēji 50% ES respondentu. Kā otro prioritāro jomu Latvijā minēja terorisma apkaršanu, respektējot personas brīvību – 33% respondentu. Šī tiek vērtēta kā otra prioritāte arī ES caurmērā – tā uzskata 42% respondentu. Latvijā prioritāro politikas jomu TOP3 noslēdz ekonomiskās, budžeta un nodokļu politikas saskaņošana – tā vērtē 32% respondentu. Tikmēr ES TOP3 noslēdz imigrācijas politika, kas tiek īstenota, konsultējoties ar izcelsmes valstīm – ES vidēji tā uzskata 33% respondentu.
Ref: 102.000.102.13947