Praktiski padomi finanšu plānošanā, lai Jaunais gads nebūtu jāsagaida tukšām kabatām

Svētdien jau ceturtā Advente un nemaz vairs aiz kalniem nav gada skaistākie svētki – Ziemassvētki. Gaišāko un ģimeniskāko svētku tuvošanās ik gadu raisa pārdomas, kam un ko dāvināt, bet vēl, iespējams, būtiskāks jautājums ir, cik daudz nepieciešams līdzekļu, lai visam pietiktu?

Lai pirmssvētku laiks nebūtu sevišķi trauksmains gan dāvanu izvēlē, gan citu svētku atribūtu iegādē, svētkiem ieteicams gatavoties savlaicīgi. Finanšu izglītības platformas aiznemiesatbildigi.lv speciālisti izstrādājuši vairākus praktiskus padomus, kā iegādāties visu kāroto un plānoto uz svētkiem, vienlaikus nepārtērējoties un Jaunajā gadā nepaliekot ar «tukšām kabatām».

Ietaupiet savlaicīgi un gudri

Vēlams laikus sākt taupīt naudu pirms Ziemassvētkiem – vismaz pāris nedēļas, ideālā variantā mēnesi. No saviem ikmēneša ienākumiem atņemiet summu, kas būs jāveltī obligātiem tēriņiem – komunālajiem maksājumiem, degvielai vai sabiedriskajam transportam, hipotekārā kredīta maksājumiem, maksai par TV, internetu, studijām u.c. Sadaliet atlikušo summu četrās vienādās daļās, tādējādi izrēķinot summu, ko varat iztērēt citām vajadzībām katru nedēļu, ja līdz svētkiem ir mēnesis. Ik nedēļu atlieciet aptuveni 20% no vienas nedēļas budžeta, un tuvojoties svētkiem jums būs neliels ietaupījums.

Mūsdienās ir daudz dažādu finanšu plānošanas rīku un viedtālruņu aplikāciju, kas palīdz ikdienā sekot līdzi savai finanšu veselībai un veikt izdevīgus pirkumus, kā, piemēram, Money Lover, Our Groceries Shoping List un ShopSavy Barcode Scanner. Taču, ja neesat drošs par savām taupīšanas spējām un gribasspēku, varat izveidot debetu krājkontā, kurā uzkrājumi veidosies automātiski, atkarībā no iestatītās summas un biežuma.

Sastādiet pirkumu sarakstu

Izveidojiet sarakstu, ietverot tajā visas dāvanas, pārtiku un sadzīves lietas, kas būs nepieciešamas svētkos, kritiski izvērtējot katras uzskaitītās mantas patieso vajadzību, un stingri pieturieties pie šī saraksta. Iepērkoties pēc saraksta, izmantojiet priekšrocības, ko sniedz aktuālās izpārdošanas, tīmekļa kuponu kodi, lielveikalu lojalitātes karšu priekšrocības u.c., lai maksimāli ietaupītu.

Taču, taupot, arī nedrīkst pārspīlēt vai pārlieku aizrauties. Noteikti pievērsiet uzmanību produktu derīguma termiņam un to, vai prece nevar kaitēt veselībai un drošībai. Veicot pirkumus, rūpīgi izvērtējiet, vai prece tiešām ir nepieciešama vai to vienkārši «nevar nepirkt par tādu cenu».

Nosakiet budžetu Ziemassvētku tēriņiem

Nosakiet konkrētu naudas limitu Ziemassvētku pirkumiem, paredzot maksimāli visus iespējamos tēriņus, atbilstoši naudas summai, ko šogad varat atļauties iztērēt dāvanām, svētku galdam, kā arī neaizmirstiet ieplānot naudu arī neparedzētām situācijām, kuras var potenciāli radīt izmaksas ziemas mēnešos (auto remonts, ziemas auto riepas apkures sistēmu tehniskā apkope utt.).

Vēlams arī reizi nedēļā internetbankā pārliecinies par savu karšu kontu stāvokli. Tādā veidā būs iespējams kontrolēt savus tēriņus, salīdzinot atlikušo summu un laiku, kas atlicis līdz Ziemassvētkiem. Tāpēc, lai nepietrūktu līdzekļu svinību galdam, būs iespēja laikus «piebremzēt» tēriņus.

Izmantojiet iespēju kārotās dāvanas nopirkt savlaicīgi un nereti par izdevīgākām cenām nekā pēdējās pirmssvētku dienās. Savlaicīgi sarūpējot dāvanas, iespējams salīdzināt to cenas un atrast izdevīgāko piedāvājumu. Ja tādu atradāt ārvalstu vai vietējā internetveikalā, pirms norēķināties ar karti, pārliecinieties, vai pārdevējs ir uzticams, kādā termiņā pasūtījums tiks izpildīts, kā arī, vai piegādes maksa nepadara preci dārgāku, par vietējā tirgū piedāvātām alternatīvām. Atcerieties, ka mazie nieciņi Ziemassvētku zeķu piepildīšanai vai materiāli dāvanu iesaiņošanai var izrādīties diezgan dārgi, tādēļ, ja iespējams, dodiet priekšroku pašdarinātām lietām, kas ne tikai neiztukšo maciņu, bet arī sagādā emocionālo gandarījumu gan jums kā dāvinātājam, gan dāvanas saņēmējam.

Prātīgi un piesardzīgi izmantojiet kredītu piedāvājumus

Ja iecerētā dāvana naudas izteiksmē ir vērtīgāka un tās iegādei ir nepieciešami papildu līdzekļi, svarīgi izvērtēt, lai aizņēmuma summas atdošana neapgrūtinātu jaunajā gadā. Nepieciešamības gadījumā ieteicams konsultēties ar jūsu finanšu iestādes konsultantu par piemērotāko aizņēmuma veidu – kartes kredītlimita izmantošanu vai patēriņa kredītu un tā optimālāko apjomu, lai kredīts nekļūtu par nastu. Svarīgi, lai kopējais ikmēneša kredīta maksājums nepārsniegtu 30% no ikmēneša ienākumiem. Atcerieties, ka, pērkot dāvanas, vienmēr vērtīgāk ir dāvināt nevis mantu, bet pieredzi, tāpēc, izvēloties dārgākas dāvanas, dodiet priekšroku lietām, kas veicina jēgpilnu laika pavadīšanu – ceļojumiem, interešu izglītības kursiem, aktīvai atpūtai un tamlīdzīgām nodarbēm.

Ref: 102.000.102. 14110

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas