Teju katrs otrais uzņēmums jeb 48% naudu darbiniekiem dažādiem tēriņiem izsniedz skaidrā naudā vai pārskaita uz viņu privātajiem kontiem, tā faktiski pilnībā zaudējot kontroli par uzņēmuma līdzekļiem, liecina finanšu tehnoloģiju uzņēmuma WestStein un pētījumu kompānijas Kantar TNS veiktā Latvijas uzņēmēju aptauja.
Uzņēmuma debetkarti darbiniekiem dažādiem ikdienas norēķiniem, piemēram, biroja tēriņiem, klientu attiecībām – dāvanām, pusdienām, ziediem – vadītāji uztic vien 18% gadījumu.
«Jāņem vērā, ka mazajiem un vidējiem uzņēmumiem ir ierobežotas iespējas vadīt darbinieku tēriņus. Ja lielie uzņēmumi var izvirzīt savus noteikumus un maksāt par pakalpojumiem, pat par ziedu iegādi, pēcapmaksā, tad MVU segmentā šādu iespēju bieži nav – jāmeklē citas alternatīvas,» uzskata WestStein valdes locekle Signe Kalniņa.
Vienlaikus 38% respondentu pauda viedokli, ka pašreizējā darbinieku izdevumu kontroles pieejā vēlētos lielāku caurskatāmību, proti, zināt, kad, cik daudz un par ko tiek tērēti uzņēmuma līdzekļi.
«Viens no uzņēmumu, it sevišķi mazu un vidēju, finanšu veselības nosacījumiem ir naudas plūsmas kontrole. Taču situācijā, kad avansa norēķini notiek skaidrā naudā vai pārskaitot uz darbinieka personīgo kontu, kuram atkal šie līdzekļi jāizņem un jānorēķinās ar skaidru naudu, šī kontrole kļūst visai nepārskatāma,» saka Kalniņa.
Pēc Kalniņas paustā, runa ir ne tikai par krāpšanas riskiem, kuriem sevi pakļauj uzņēmums, bet arī par nelietderīgiem laika un citu resursu tēriņiem.
Tradicionāli avansa norēķinu procedūrā ir vismaz septiņi soļi: pirmkārt, rīkojums, ka darbinieks var būt avansa norēķina persona; otrkārt, darbinieka iesniegums par avansa piešķiršanu; treškārt, vadītāja vīza uz iesnieguma un / vai rīkojums grāmatvedim par avansa izmaksu; ceturtkārt, grāmatvedis grāmato avansu; piektkārt, avanss tiek pārskaitīts uz darbinieka kontu vai izsniegts skaidrā naudā; sestkārt, pēc summas izlietojuma, darbiniekam jāsniedz atskaite par tēriņiem un maksājumu apliecinoši dokumenti un galu galā – grāmatvedim jāiegrāmato katrs čeks un jāveic avansa uzskaite, vēsta uzņēmuma pārstāvji.
«Šajā procesā ir jāiesaistās darbiniekam, vadītājam, grāmatvedim – un tas jādara atkal un atkal. Protams, varētu teikt, ka avansa norēķiniem var izsniegt uzņēmuma karti, taču īpašnieki bieži vien nevēlas dot darbiniekiem tik plašu piekļuvi uzņēmuma līdzekļiem. Tas arī ir saprotams, jo uzņēmuma debetkartes tradicionāli ir piesaitītas uzņēmuma bankas pamata kontam,» norāda WestStein pārstāvji.
Viņi skaidro, ka jau tagad tirgū ir pieejami vairāki finanšu tehnoloģiju risinājumi, kas var palīdzēt uzņēmumiem saīsināt formālos procesus, tajā pašā laikā sniedzot plašas līdzekļu kontroles iespējas.
«Piemēram, izmantojot priekšapmaksas norēķinu kartes un veicot zināmus sagatavošanās darbus, uzņēmums var saīsināt avansa norēķiniem veltīto laiku gandrīz divas reizes. Pat aptaujā 16% uzņēmēju norādīja, ka viņi vēlētos, lai saistībā ar naudas izsniegšanu darbiniekiem būtu mazāk formalitāšu – vienkāršāks piešķiršanas un atskaitīšanās process.»
Lai vienkāršotu avansa norēķinu procesu, vienu reizi uzņēmuma iekšējā dokumentācijā vajadzēs atrunāt, ka avansa norēķinu rīks ir priekšapmaksas karte, noteikt avansa norēķina personas uzņēmumā, kurām izsniedz personalizētas kartes, un definēt pieļaujamos tēriņu limitus. Savukārt grāmatvedības politikā jāparedz, ka priekšapmaksas kartes konta izdruka ir arī avansa norēķinu atskaite, komentē pārstāvji.
«Pēc tam grāmatvedim tikai jāsaņem rīkojums papildināt priekšapmaksas karti ar noteiktu summu, karti izsniedz darbiniekam, kurš pēc tam to atdod atpakaļ ar maksājumus apliecinošiem dokumentiem. Grāmatvedis importē kartes darījumu datus grāmatvedības programmā – vairs nav jāgrāmato katrs čeks. Pēc nepieciešamības var izdrukāt kartes konta pārskatu, pie kura piestiprina čekus,» paskaidroja Kalniņa.
Kalniņa uzsver, ka šis norēķinu risinājums garantē to, ka naudas plūsmu uzņēmējs vai grāmatvedis var uzraudzīt un kontrolēt tiešsaistē 24/7. Pēc nepieciešamības, ierobežojot skaidras naudas izņemšanas tiesības, tirdzniecības vietas, kur var norēķināties un galu galā var pat attālināti nobloķēt karti.
Ref:224.000.103.298