«Patversmēm ir jākalpo par filtru klaiņojošu suņu skaita mazināšanā, tāpēc nav pieļaujams, ka tajās par nodokļu maksātāju līdzekļiem tiek turēti vai no tām adopcijai tiek nodoti nereģistrēti suņi,» uzskata Latvijas Veterinārārstu biedrības (LVB) valdes priekšsēdētāja Māra Viduža.
Latvijā kopš 1.janvāra noteikts, ka visiem suņiem jābūt čipētiem un reģistrētiem, tomēr dzīvnieku patversmes joprojām to neievēro un atdod adopcijai nereģistrētus suņus, vēsta LVB.
Viduža uzsver, ka visiem suņiem jābūt apzīmētiem ar mikročipu un tam jābūt reģistrētam Lauksaimniecības datu centrā (LDC), savukārt reģistrācijas maksa nav jāmaksā ne par suni, kas no patversmes tiek nodots adopcijai, ne suni, kas uzturas patversmē. Daudzas patversmes joprojām nesteidz reģistrēt suņus.
Izsniedzot suņu turēšanas žetonus Rīgā, veterinārārstiem ir pienākums pārbaudīt suņa reģistrāciju LDC datu bāzē, kā arī atskaitēs norādīt suņa mikročipa numuru.
«Veterinārārsti, veicot minētās pārbaudes, ļoti bieži konstatē, ka patversmes joprojām neievēro spēkā esošo normatīvo regulējumu un atdod adopcijai nereģistrētus suņus. Šāda informācija tiek saņemta ne tikai no galvaspilsētas dakteriem. Tas rada bažas, ka patversmēm, kas šādi rīkojas, ir nolūks slēpt finanses, kas taptu zināmas, ja tās uzrādītu patieso suņu skaitu, kas uzturas patversmēs un nonāk adopcijai,» savu viedokli pauž Viduža.
Viņa norāda, ka veterinārārsti aicina gan pašvaldības aktīvāk rūpēties par normatīvo aktu ievērošanu patversmēs, ar kurām tām noslēgti līgumi, gan arī adoptēto suņu jaunos saimniekus nepaļauties uz mikročipa uzlīmi suņa dokumentos, bet pārliecināties, ka patversme patiesi ir ievērojusi likumā noteiktās prasības.
Biedrība skaidro, gadījumā, ja mikročipēts, bet LDC nereģistrēts suns pazudīs, tā saimniekus nav iespējams atrast, bet pats jaunais saimnieks, labticīgi paļaujoties uz to, ka patversme pildījusi savu pienākumu reģistrēt suni (turklāt bez maksas), negribot kļūst par situācijas ķīlnieku – likumpārkāpēju.
Pašlaik LDC reģistrā ir iekļauti gandrīz 89 000 suņu, tomēr mikročipēto suņu skaits Latvijā ir lielāks. «Tāpēc gan pašiem suņu īpašniekiem ir jāpārbauda, vai viņu suns ir reģistrēts normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, gan arī patversmēm būtu atbildīgāk jāievēro likuma prasības atdot adopcijai tikai reģistrētus suņus.»
Ref:224.000.103.491
Jo tālāk jo trakāk, gribētos ticēt, ka cilvēkiem, kuru iespējamība ir kļūt par situācijas ķīlnieku, viņiem tomēr izdosies no tā izbēgt. Situācija drausmīga