Jaunā pētījumā atklāts, kuri ir gudrākie – pirmdzimtie bērni vai jaunākie bērni. Apkopotie dati uzrāda negaidītus rezultātus, taču visam ir pamatots izskaidrojums.
Pētījuma, kas veikts sadarbībā ar Sidnejas Universitāti, ietvaros kopš dzimšanas līdz pat 14 gadu vecumam novēroti 5 000 mazuļi, kā arī ņemts vēra viņu vecāku dzīves līmenis. Reizi divos gados bērniem pārbaudīja attiecīgajam vecumam atbilstošās prasmes, piemēram, lasīšanu un attēlu atpazīšanu.
Edinburgas Universitātes ekonomisti iesaistījušies sensenajā debatē un noskaidrojuši, ka pirmdzimtajiem bērniem ir augstāks IQ rezultāts nekā viņu vēlāk dzimušajiem brāļiem un māsām.
Zinātnieki lēš, ka tas izskaidrojams visnotaļ vienkārši – pirmdzimtie bērni jau no agra vecuma saņem vairāk prāta stimulācijas un atbalsta domāšanas veicināšanā. Pētījuma rezultāti publicēti izdevumā Journal of Human Resources un tie izskaidro «piedzimšanas secības» efektu. Iepriekš izpētīts, ka vecākie bērni parasti iegūst labāku izglītību un vēlāk saņem labāku atalgojumu.
Ekonomisko datu apstrādei zinātnieki izmantoja statistiskas metodes, lai analizētu, kā vecāku darbības (piemēram, smēķēšana un alkohola lietošana grūtniecības laikā) ietekmē bērna prāta spēju attīstību. Izrādījās, ka visbiežāk mātes riskēja ar vēlāk dzimušajiem bērniem, nevis pirmdzimtajiem.
Tāpat noskaidrots, ka vecāki jaunāko bērnu audzināšanai velta mazāk uzmanības un ar viņiem iesaistās mazākā aktivitāšu daudzumā. Apkopotie dati liecina, ka pirmdzimtie bērni visvairāk privilēģiju gūst pirmajos trīs dzīves gados. Tāpat noskaidrots, ka, piedzimstot nākamajam bērnam, vecāki maina savu attieksmi un uzvedību.
Avots: dailymail.co.uk