Izpalīdzība nenoliedzami ir laba īpašība, bet skatīsimies patiesībai acīs – apkārtējie izpalīdzīgu cilvēku nereti izmanto un uztver par pašsaprotamu. Kā noteikt, kad tevi jau uztver par pašsaprotamu un ko darīt lietas labā?
Ja saproti, ka tu tikai dod un dod, un dod, bet atpakaļ saņem maz vai neko un, ja tas tevi uztrauc vai nomāc, tad nospraud robežas – gan ģimenē, gan draugu lokā, gan darbā. Šajā gadījumā nav neviena jauka veida kā pārtraukt šo ciklu. Tu droši vien esi pieradis meklēt attaisnojumus, kad nevēlies uzņemties kārtējo pienākumu, kuru nebūtu jādara tev, bet patiesībā tas nerisina problēmu – tā tu to tikai atliec uz citu brīdi.
5 brīdinājuma pazīmes, kas liecina, ka apkārtējie tevi uztver par pašsaprotamu:
apkārtējie uzskata tevis padarīto par savu darbu un labprāt saņem uzslavas;
apkārtējie nepasaka paldies un/vai nepalīdz tev, kad tev nepieciešama palīdzība;
apkārtējiem ir tendence apvainoties, kad tu atsakies palīdzēt;
apkārtējie par tevi atceras tikai tad, kad viņiem tas ir izdevīgi;
apkārtējie tev bieži glaimo un stāsta, ka nespēj veikt kādu uzdevumu tik labi kā tu.
Ko darīt lietas labā?
Lai pārtrauktu šo izmantošanas ciklu, tev ir jāpiesit kāja pie zemes un jāparāda, ka tev nevar sēdēt uz kakla. Šis ir zināmā mērā pašcieņas jautājums – dažreiz nākas pieprasīt cieņu, ja tev tā kādu iemeslu dēļ netiek dota. Sākumā noteikti vajadzēs saņemties drosmi, bet pirmais solis šajā gadījumā ir tas lielākais – tu uzreiz izjutīsi atvieglojumu un turpmākās reizes būs vieglākas.
Avots: rd.com