ZM aicina samazināt PVN līdz 5% Latvijas dārzeņiem, augļiem un ogām

Zemkopības ministrijas (ZM) izveidotā darba grupa vienojās aicināt samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) dārzeņiem, augļiem un ogām līdz 5% (no 21%). Eksperti ir vienisprātis, ka PVN jāsamazina arī tiem dārzeņiem, augļiem un ogām, ko var izaudzēt Latvijā, vēsta ZM.

Saskaņā ar šo vienošanos tiks sagatavots priekšlikums par PVN samazināšanu līdz 5% dārzeņiem, augļiem un ogām un iesniegts zemkopības ministram Jānim Dūklavam.

Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) rektore Irina Pilvere, kas ir detalizēti pētījusi PVN pārtikai samazinājuma ietekmi uz lauksaimniecības nozari, uzsvēra, ka samazināts PVN dārzeņiem, augļiem un ogām, ja PVN samazināšanu godprātīgi ievēros mazumtirgotāji, veicinās Latvijas dārzeņu un augļu ražotāju konkurētspēju, palielinās iedzīvotāju pirktspēju un līdz ar to Latvijā izaudzēto dārzeņu un augļu pārdošanas apjomu. Un, kas nav mazsvarīgi, samazinoties dārzeņu un augļu cenām mazumtirdzniecībā, samazinātos šās preču grupas nelegālā tirdzniecība.

Jau iepriekšējā darba grupas sanāksmē Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas (LPTA) pārstāvis apliecināja, ka gadījumā, ja tiktu samazināts PVN pārtikai, samazinātos arī pārtikas cenas mazumtirdzniecībā. LPTA to varētu apliecināt, parakstot vienošanos par godīgu samazinātā PVN ieviešanu.

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP) norāda, ka tiek plānots, ka samazinot PVN likmi augļiem, ogām un dārzeņiem samazināsies pārtikas nelegālās tirdzniecības apjomi, palielināsies vietējo ražotāju konkurētspēja, samazināsies pārtikas cenas mazumtirdzniecībā un tiks veicināts Latvijā ražoto pārtikas produktu patēriņš. Veiksmīgas ieviešanas rezultātā tiks vērtēts jautājums par samazināto PVN likmi arī citiem svaigiem produktiem ar īsu derīguma termiņu, tajā skaitā arī gaļai.
«LOSP nevienā brīdī nav atteicies no sākotnēji noteiktā plāna, ka PVN likme jāsamazina Latvijā ražotiem svaigiem produktiem ar īsu derīguma termiņu, tajā skaitā arī gaļai, lai mēs spētu cīnīties ar ēnu ekonomikas graujošo ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību. Bet lai mēs spētu identificēt sistēmas ieguvumus pagaidām kā pilotprojekts tiek virzīta PVN likmes samazināšana dārzeņiem, augļiem un ogām. Papildus tam LOSP analizē statistisko informāciju, lai argumentētu nepieciešamību ieviest samazināto PVN likmi arī citām produktu grupām,» vēsta LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs.

Jau ziņots, ka iespējas izvērtēšanai samazināt PVN pārtikai ZM izveidoja ekspertu darba grupu, kurā strādāja Zemkopības ministrijas, Finanšu ministrijas, Veselības ministrijas, Ekonomikas ministrijas, Valsts ieņēmumu dienesta, Latvijas Lauksaimniecības universitātes, Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes, Latvijas Augļkopju asociācijas, biedrības Latvijas dārznieks, Zemnieku saeimas, Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas eksperti.

Lielākā daļa Eiropas Savienības (ES) valstu jau piemēro samazinātās PVN likmes pārtikas produktiem (tikai piecās no 28 ES valstīm pagaidām nepiemēro samazināto PVN likmi, ieskaitot Latviju). Pieredze rāda, ka tieši pēdējo gadu laikā lielākā daļa ES valstu ir pārgājušas uz samazināto PVN likmi, to ieviešot pakāpeniski, tajā skaitā paplašinot produktu klāstu ar samazināto PVN likmi, akcentē LOSP.
 
Ref: 225.000.103.160

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas