Šobrīd noris pārmaiņas pie Prostitūcijas ierobežošanas likumprojekta, kurā gaidāmi jauni ierobežojumi. Par izmaiņām, un, kāpēc tās nepieciešamas, portālam la.lv skaidrojis Iekšlietu ministrijas valsts sekretāres vietnieks Dimitrijs Trofimovs.
Pirms dažiem gadiem Tieslietu ministrija, piesaistot nevalstiskās organizācijas, veica nopietnu analīzi par prostitūcijas jomu, tostarp par to, kā tā tiek regulēta citās valstīs. Pasaulē ir trīs pamatregulējumi: prostitūcija ir atļauta; prostitūcija ir aizliegta; prostitūcija ir atļauta, bet ar ierobežojumiem, kā tas ir pie mums, portālam la.lv skaidro Trofimovs.
Minisitru kabineta noteikumi par prostitūcijas ierobežošanu nosaka, ka ar prostitūciju aizliegts nodarboties nepilngadīgai personai. Personai atļauts piedāvāt vai sniegt seksuālos pakalpojumus par maksu tikai dzīvojamā telpā, kas ir tās īpašums vai par kuru tā ir noslēgusi īres līgumu. Noteikumi paredz arī to, ka personai aizliegts piedāvāt vai sniegt seksuālos pakalpojumus par maksu, kā arī saņemt šos pakalpojumus šo noteikumu minētajā dzīvojamā telpā: ja tā atrodas tuvāk par 100 metriem no izglītības iestādes vai baznīcas; ja tajā atrodas nepilngadīgais; ja pret to iebilst citas personas, kuras dzīvo šajā telpā vai mājā, kurā tā atrodas.
Par to kādus nosacījumus plāno mainīt, skaidro Trofimovs: «Konceptuāli esam pārskatījuši pieeju prostitūcijas pakalpojumu pircējam. Bija viedoklis, ka cilvēku, kas maksā par seksuālu pakalpojumu, vajadzētu saukt pie kriminālatbildības. Mēs tik tālu neiesim.»
Tieslietu ministrijas pārstāvis norāda, ka vairāk ir vērts domāt par cēloņiem, kāpēc prostitūcija notiek. Plānots ieviest rehabilitācijas programmas, kas tiks piedāvātas gan prostitūtai, gan seksuālā pakalpojuma pircējam. Ja viņš vai viņa nebūs sasniegusi 25 gadu vecumu, tad šāda piedalīšanās programmā būs obligāta. Ja cilvēks tam nepiekritīs, tad viņu varēs saukt pie administratīvas atbildības. To var traktēt arī kā aizliegumu, kura pārkāpuma gadījumā draudēs administratīvs sods vai piedalīšanās rehabilitācijas programmā.
«Ja reklamējas viena pati prostitūta pornogrāfiska rakstura portālā vai izdevumā, piedāvājot sevi savā mājoklī, nebūdama atkarīga vai citādi saistīta ar kādu citu cilvēku, tad tas nav aizliegts. Ir doma šo normu precizēt, runājot arī par izklaides vietām: ja komersanta komercdarbības veikšanas vietā atkārtoti gada laikā tiks konstatēts, ka tajā personas nodarbojas ar prostitūciju un izmanto prostitūciju, Valsts policijai un pašvaldības policijai, varbūt arī Valsts ieņēmumu dienestam būs tiesības apturēt komersanta darbību. Atcerieties, kādreiz bija izklaides vietas, kur apkrāpa ārzemniekus, liekot viņiem maksāt nepamatoti augstus rēķinus par it kā dārgiem dzērieniem, kurus viņi pirka pēc speciāli nolīgtu meiteņu lūguma. Šo sērgu policija apkarojusi,» portālam la.lv skaidro Tieslietu ministrijas pārstāvis.
Par to, kā policijai izdodas vai neizdodas cīnīties ar prostitūciju, skaidro Trofimovs: «Policijai vienmēr bijušas problēmas iegūt un nostiprināt pierādījumus, veikt kontrolpirkumus. Piemēram, tiesai reizēm nepietiek, ka tiek iegūts pierādījums, ka notikusi vienošanās par seksuāla pakalpojuma pirkšanu, bet pats fakts nav noticis. Mūsuprāt, jābūt tā, ka ar mutisku vai cita veida vienošanos pilnīgi pietiek, nav jābūt pašam faktam. Jo otra puse jau arī advansēti domā, piemēram, masāža salonos pāriet seksa stadijā, vienojoties ar žestiem. Daudz kas atkarīgs no policijas, kā tiek iegūti pierādījumi, – nofilmēts un citādi. Piemēram, pieķerot automašīnā Rumbulā, abas puses saka, ka bijusi garīga rakstura konsultācija.»
Izskanējis viedoklis, ka prostitūciju vispār vajadzētu aizliegt, respektīvi, kriminalizēt, par šādu ierosinājumu komentē Tieslietu ministrijas pārstāvis: «Esam analizējuši valstis, kur tas izdarīts. Un kas tur noticis, un ar ko mums tad nāksies saskarties? Pieprasījums paliks, un prostitūcija aizies pagrīdē, kļūstot brutālāka un vardarbīgāka. Prostitūtas nesadarbosies ar policiju, neies pie ārstiem, suteneri ar prostitūtām vieglāk varēs manipulēt. Tāpat tiks organizēti prostitūtu un viņu klientu čarterreisi uz valstīm, kur prostitūcija atļauta. Ir valstis, no kurām tādi notiek.»
Prostitūcijas ierobežošanas likumprojekts Saeimā varētu nonākt rudenī, portālam la.lv skaidro Trofimovs. «Viss ir likumdevēju rokās. Personīgi es uzskatu, ka ar prostitūcijas fenomenu nebūtu tik daudz jācīnās ar represīvām metodēm, ka šis jautājums jārisina, domājot par normālu ģimeni, veselīgu atmosfēru skolā, kas veido cilvēku, kam nepieņemami gan tirgot sevi kā seksa objektu, gan pirkt seksa pakalpojumus. Domāju, ka tieši šis mūsu piedāvātais vecuma cenzs – 25 gadi – ir valsts signāls, vēlēšanās palīdzēt cilvēkiem, kas sākuši savu pieaugušā cilvēka dzīvi,» savu pārliecību pauž Tromifovs.
Ref: 225.000.103.225