Bāriņtiesa: Vecāki risina savas domstarpības nevis konstruktīvi, bet emocionāli

Strīdi vecāku šķiršanās gadījumos kļūst sarežģītāki un komplicētāki. Vecāki risina savas domstarpības nevis konstruktīvi, bet emocionāli, un tas neļauj veidot jēgpilnas un uz risinājumu vērstas sarunas, atklāj Rīgas bāriņtiesa.

Vecāki šķiršanos uzsāk kā cīņu, bieži vien atstājot bērna lomu bez vērības, lai gan vecākiem prioritāri ir jārespektē bērna vēlmes un viņa tiesības uzturēt attiecības ar abiem vecākiem.

«Lietās, kurās bāriņtiesa sniedz atzinumu pēc tiesas pieprasījuma par saskarsmes tiesības noteikšanu šķirti dzīvojošam vecākam ar bērnu, dzīvesvietas vai viena vecāka atsevišķas aizgādības noteikšanu, bāriņtiesa aizstāv bērna intereses un piedalās tiesas sēdēs, faktiski varētu teikt bērna advokāta lomā, sniedzot informāciju par bērna viedokli un vērtējumu (atzinumu) par bērna interesēm atbilstošu situācijas risinājumu. Šajās lietās Rīgas bāriņtiesas darbinieki piedalās vidēji 5 – 6 tiesas sēdēs dienā. Pagājušā gada laikā kopumā tās bija 1 285 tiesas sēdes,» stāsta Rīgas bāriņtiesas pārstāvji. 

Advokatūras dienu atklāšanā tika atgādināts, ka bērns nedrīkst būt līdzeklis, ar kuru pieaugušie risina savas personiskās attiecības, kam piekrīt arī bāriņtiesa, bet diemžēl prakse rāda, ka vecāku ambīcijas un aizvainojums bieži vien ir tik liels, ka viņi orientējas uz savām vēlmēm, un tiesā nepiekrīt bāriņtiesas paustajam viedoklim, par to, kas konkrētajos apstākļos atbilst bērna interesēm, turpina skaidrot bāriņtiesas pārstāvji.

Viņi norāda, ka nereti situāciju vēl vairāk pasliktina tas, ka vecāki vēršas ne tikai tiesā, bet arī citās institūcijās, tai skaitā, arī bāriņtiesā, lai vecākam pārtrauktu aizgādības tiesības. «Attiecīgajos gadījumos parasti tam nav faktiska pamata, turklāt tas situāciju nekādā veidā neatrisina, gluži pretēji – paildzina nenoteiktību un tiesvedības procesu.»

Bāriņtiesas pārstāvji piebilst, ka šajās situācijās vecāki līdz galam neizprot, ka strīdi un tiesāšanās, kas var ilgt pat vairākus gadus, palielina bērna psiholoģisko un sociālo problēmu risku.

«Vecāku škiršanās bērnam jebkurā gadījumā ir traumatiska, tāpēc arī Rīgas bāriņtiesa aicina vecākus pārvarēt emocijas, korekti izturēties vienam pret otru un savstarpējās nesaskaņas risināt mierīgā ceļā nepieciešamības gadījumā piesaistot speciālistus, piemēram, apmeklējot šķirto pāru terapiju vai mediācijas pakalpojumus,» uzsver bāriņtiesā. «Bērnu emocionālā labsajūta un līdz ar to arī attīstības perspektīva vislielākajā mērā atkarīga no vecāku pienākumu pildīšanas un bērna vajadzību izpratnes un respektēšanas.»

BNN jau ziņoja, ka no 13. līdz 17.martam vairāk nekā 160 zvērināti advokāti Advokatūras dienās iedzīvotājiem sniedz bezmaksas juridiskās konsultācijas visā Latvijā.

Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija norādīja, ka šogad īpaša uzmanība veltīta bērnu tiesībām, jo ģimenes visbiežāk juridisko palīdzību meklē uzturlīdzekļu, aizgādības un saskarsmes jautājumos.

Ref:224.000.103.651

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas